מלזיה בדרך לבחירות: אתגר ראשון למפלגת השלטון מאז העצמאות

ראש הממשלה הודיע על פיזור הפרלמנט, ולראשונה מאז הקמת המדינה ב-1963, האופוזיציה מסכנת את שלטון הקואליציה הרב-אתנית

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

ראש ממשלת מלזיה, נג'יב רזאק, הודיע היום (רביעי) על פיזור הפרלמנט. מערכת הבחירות שנפתחת בעקבות ההודעה תהווה מבחן מפתח לקואליציה הרב-אתנית בראשה הוא עומד, אשר שלטה במלזיה מאז קבלת העצמאות מבריטניה לפני יותר מ-50 שנה.

אחרי שנים של שלטון חד מפלגתי למעשה, מפלגות האופוזיציה מתחזקות ומציבות אתגר למערכת השלטונית הקיימת, המבוססת על עקרונות אתניים. המצביעים ממוצא סיני, שמהווים כרבע מאוכלוסיית המדינה, המונה 30 מיליון בני אדם, נטשו את תמיכתם בקואליציה השלטת. והאוכלוסייה המלאית, הקבוצה האתנית ששלטה בפוליטיקה המלזית ביובל האחרון, מפולגת בתמיכתה.

נג'יב, שפנה לאומה בנאום טלוויזיוני, נשמע מעט מתגונן בדבריו. "אל תהמרו על עתיד ילדיכם ומלזיה", הוא אמר. "חשבו היטב על הצבעתכם כי היא תקבע לא רק את עתיד המדינה, אלא גם את גורל נכדיכם".

נאומו של נג'יב

הבחירות יהיו המבחן האלקטורלי הראשון של נג'יב, שקיבל את השלטון ב-2009 מעבדוללה אחמד בדאווי, ראש הממשלה לשעבר שעמד בראש הקואליציה בבחירות ב-2008. נג'יב יזם כמה שינויים בשיטת השלטון, שכוללת עדיין מרכיבים אוטוריטריים. הוא הודיע על ביטול החוקים המתירים מעצר ללא משפט ואוסרים על סטודנטים לעסוק בפוליטיקה.

אולם העיתונים ורשתות הטלוויזיה במדינה, שלרבים מהם קשרים למפלגות השלטון, עדיין כוללים נימות פטרנליסטיות בפנייה לאזרחים, ובאופוזיציה טוענים כי הם משמשים להקת מעודדות למדיניות הממשלה. בעמוד הראשון של העיתון המוביל בשפה האנגלית, New Straits Times, התפרסם היום מאמר עם תמונה של נג'יב תחת הכותרת "הצביעו בחוכמה".

האופוזיציה, בהנהגת אנוואר איברהים, לשעבר סגן ראש הממשלה, הגיעה להישגים נאים בבחירות האחרונות. האופוזיציה השיגה את השליטה בכמה מדינות מחוז במלזיה, ושללה מהקואליציה השלטת את הרוב המיוחס בפרלמנט המאפשר לה לאשר שינויים בחוקה.

ראש האופוזיציה אנוואר איברהים

מועד בחירות המדויק, שלפי החוק צריכות להיערך בתוך חודשיים מפיזור הפרלמנט, טרם נקבע, וצפוי להתפרסם בשבוע הבא. בתקשורת המלזית דווח שהן עשויות להיערך עוד החודש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ