קצין בצבא ארה"ב: ייתכן שצפון קוריאה נערכת לשיגור טילים

דובר צבא צפון קוריאה אמר כי הצבא קיבל אור ירוק לתקיפה צבאית נגד ארה"ב. מאידך דווח כי וושינגטון תצמצם את פעילותה באזור

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צפון קוריאה הודיעה אמש (רביעי) שאישרה מתקפה "חסרת רחמים" נגד ארצות הברית, הכוללת אפשרות לשימוש בנשק גרעיני. למרות ששר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, אמר אתמול כי "צפון קוריאה מהווה סכנה ברורה ומיידית לארה"ב ולבנות בריתה באסיה" מדווח הבוקר ה"וול סטריט ג'ורנל" מפי מקורות בממשל האמריקאי כי הבית הלבן החליט לצמצם את מפגן הכוח שלו מול פיונגיאנג מחשש שהצעדים עלולים להחריף את המשבר ולגרור את פיונגיאנג לפעולה פזיזה. ההחלטה היא נסיגה מעמדה הפוכה שהביע הממשל לאורך התקופה האחרונה, לפיה מהלכים צבאיים נוספים דווקא יובילו ליציבות.

בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הרשמית של צפון קוריאה ויוחסה לדובר הצבא נאמר: "אנחנו מודיעים באופן רשמי לבית הלבן ולפנטגון שהעוינות המחריפה כלפי צפון קוריאה והאיומים הגרעיניים נגדה ייענו על ידי הרצון החזק של כל אנשי הצבא, והאמצעים הגרעיניים השונים של צפון קוריאה. מבצעים חסרי רחמים של כוחותיה הצבאיים נבחנו ואושרו".

קצין בצבא ארה"ב אמר היום כי יכול להיות שפיונגיאנג נערכת לשיגור טילים בקרוב. הקצין לא אמר אם הכוונה היא לתקיפה או לתרגיל, אך הוסיף שמהאזנות לקשר של צפון קוריאה בימים האחרונים עולה כי הצבא הצפון קוריאני מתכנן לשגר את הטילים בימים או השבועות הקרובים.   

סוכנות הידיעות הדרום קוריאנית יונהאפ דיווחה הלילה כי צפון קוריאה העבירה לחופה המזרחי מה שנראה כמו טיל לטווח בינוני מסוג מוסודן. הסוכנות ציטטה בכירים בממשל הדרום קוריאני שלהם גישה למידע מודיעיני אמריקאי ודרום קוריאני. לא ברור האם הטיל חומש בראש קרב, האם בכוונתה של צפון קוריאה לעשות בו שימוש או האם מדובר בהפגנת שרירים מצידה של פיונגיאנג.

טיל המוסודן מגיע על פי הערכות למרחק של 3,000 ק"מ ויותר. הוא מסוגל לפגוע בכל חלק של דרום קוריאה ושל יפן וייתכן שאף להגיע לטריטוריה האמריקאית שבאי גואם שבאוקיינוס השקט. ככל הידוע במערב, צפון קוריאה לא ערכה ניסויים בטיל זה.

צפון קוריאה הודיעה הלילה גם כי על כל החברות הדרום קוריאניות הפועלות באזור התעשייה המשותף למדינות לעזוב עד ה-10 באפריל. ההודעה נמסרה על ידי הנהלת אזור התעשייה שבעיר קיסונג - הסמוכה לגבול מהצד הצפוני. גם הלילה מנעה צפון קוריאה את כניסתם של 480 עובדים מדרום קוריאה לפארק התעשייתי המשותף, זה היום השני ברציפות. קיסונג היא סמל כמעט בודד לשיתוף הפעולה בין שתי המדינות היריבות. בפארק התעשייתי שהחל לפעול ב-2004 יש 120 מפעלים בבעלות דרום קוריאנית עם 53 אלף עובדים צפון קוריאנים, שבנוסף להם כמה מאות עובדים מהדרום.

במקביל, כאמור, מסתמנת הרגעה דווקא מהצד האמריקאי. על פי הדיווח הבוקר ב"וול סטריט ג'ורנל", הממשל האמריקאי מעריך שלצפון קוריאה אין כוונה לצאת למהלך צבאי בשל התרגיל הצבאי הגדול של צבאות ארה"ב ודרום קוריאה, אולם ישנו חשש שפיונגיאנג עשויה להילחץ מהפגנת הכוח ולפעול בצורה פזיזה ואגרסיבית.

5 מתוך 5 |
חיילים אמריקאים מתרגלים מתקפה כימית בדרום קוריאהצילום: רויטרס
1 מתוך 5 |
F-22 אמריקאי ממריא מבסיס ליד סיאולצילום: אי-פי
2 מתוך 5 |
חיילים צפון קוריאנים בעצרת אנטי אמריקאית, היום

"החשש היה שאנחנו מגדילים את הסיכוי לתפיסה מוטעית מצד הצפון קוריאנים, ושזה עלול להוביל לשיקולים מוטעים", אמר לעיתון בכיר בממשל בוושינגטון. לכן החליטו האמריקאי להשהות כמה מהמהלכים שתכננו לבצע בתקופה הקרובה באזור. להחלטה תרם הפרסום הלא מתוכנן ביום שני על קידום המשחתת ג'ון מקיין ומכ"מ ימי גדול לעבר חופי הצפון, פרסום שעל פי הבכירים עלול להגדיל את המתיחות מול פיונגיאנג הרבה מעבר לכוונה. מכ"ם ה-SBX, נועד לסייע לארה"ב לעקוב טוב יותר אחרי הנעשה במדינה, והוא מסוגל לזהות עצמים מרחפים בגודל כדור בייסבול ממרחק של כ-4,500 קילומטר.

אתמול הודיעה ארה"ב שתציב מערכת להגנה מפני טילים בליסטיים באי גואם שבמערב האוקיינוס השקט. בפנטגון מסרו כי המהלך הוא חלק מחיזוק ההגנה באזור, וכי הטילים יוצבו באי בשבועות הקרובים. מערכת יירוט הטילים שתוצב באי, "תאאד", מיועדת להגן רק על הבסיסים האמריקאיים באי, לא על יפן או דרום קוריאה.

אתמול לפנות בוקר אסרה צפון קוריאה על 480 עובדים מדרום קוריאה להיכנס לפארק התעשייתי המשותף לשתי המדינות בעיר קיסונג, הסמוכה לגבול מהצד הצפוני. קיסונג היא סמל כמעט בודד לשיתוף הפעולה בין שתי המדינות היריבות. בפארק התעשייתי שהחל לפעול ב-2004 יש 120 מפעלים בבעלות דרום קוריאנית עם 53 אלף עובדים צפון קוריאנים, שבנוסף להם כמה מאות עובדים מהדרום.

בקיסונג מיוצרות סחורות בשווי 470 מיליון דולר בשנה והיא נדבך די חשוב בכלכלה של צפון קוריאה. ואולם, נציגי המשטר בפיונגיאנג מסרו כי נסיבות פוליטיות בחצי האי הקוריאני גרמו להחלטה בנוגע לקיסונג.

ההחלטה באה לאחר הכרעה דרמטית יותר - להפעיל מחדש את המתקן הגרעיני ביונגביון, שנסגר ב-2007 כחלק ממאמצי הקהילה הבינלאומית להביא לפירוקה של צפון קוריאה מנשק גרעיני. המתקן ביונגביון כולל כור גרעיני אשר ממנו ניתן לייצר פלוטוניום לנשק ומתקן העשרת אורניום. במקביל, ממשיכה צפון קוריאה באיומיה לתקוף את דרום קוריאה לנוכח התרגיל הצבאי הגדול שהיא מקיימת עם ארה"ב. התרגיל צפוי להימשך עד סוף חודש אפריל.

כבר ב-2009 הביא התרגיל הצבאי המשותף של דרום קוריאה וארה"ב לסגירת הגבול בקיסונג לימים ספורים. אך בעלי המפעלים והעובדים הדרום קוריאנים חוששים כי הפעם ההשלכות יכולות להיות דרמטיות יותר. "אני דואג כיוון שאני לא יכול לעשות עסקים ואני גם חושש מהעתיד לבוא", אמר היום ג'ו אין-סוק, דרום קוריאני בן 54 שעובד בקיסונג. ללא חומרי הגלם שמגיעים ברובם מדרום קוריאה, המפעלים בקיסונג לא יוכלו לתפקד מעבר לימים הקרובים.

בינתיים הרשויות בצפון קוריאה אפשרו לשלושה עובדים דרום קוריאנים לחזור לארצם כבר הבוקר וכמה עשרות נוספים אמורים לחזור בהמשך היום. אך במקביל מאות עובדים ועשרות משאיות מלאות בסחורות לא יכלו לחצות את הגבול לצפון קוריאה. קיום היונג-סוק, דובר משרד האיחוד של דרום קוריאה, קרא לפיונגיאנג "להחזיר מיד את מעבר הגבול בקיסונג למצבו הנורמלי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ