רויטרס, אי-פי

צפון קוריאה הציבה סוללה לשיגור טיל בעל טווח ארוך בחופה המזרחי, כך הודיע אתמול (חמישי) שר ההגנה הדרום קוריאני. השר ציין, עם זאת, שאין סימנים שהצפון מתכונן לעימות צבאי נרחב. לפי דיווחים בסיאול, הסוללות הוטענו בטילים לטווח בינוני.

הידיעה התפרסמה שעות ספורות אחרי שצבא צפון קוריאה הזהיר שקיבל רשות לתקוף את ארה"ב בנשק אטומי "קטן יותר, קל יותר ומגוון יותר". הרמז לנשק קטן יותר יכול להיות הודעה שצפון קוריאה שיפרה את הטכנולוגיה הגרעינית שלה או הטעיה. אולם במערב סבורים שפיונגיאנג עדיין לא השיגה את הטכנולוגיה הנחוצה למזעור פצצות אטום לגודל שיאפשר להרכיב אותם על טילים ארוכי-טווח.

במקביל, סוכנות רויטרס דיווחה כי צפון קוריאה פנתה לשגרירויות הזרות במדינה והציעה להן לשקול להתפנות. הדיווח מתבסס על פרסום בסוכנות הידיעות הסינית הרשמית. עד כה, ברוסיה ובבריטניה אישרו כי הצפון קוריאנים הציעו להם לנקוט בצעד. 

שר ההגנה הדרום קוריאני, קים קוואן-ג'ין, אמר שאינו יודע מה הסיבות להעברת סוללת הטילים על ידי פיונגיאנג, אך לדבריו, "ייתכן שזה למטרות ניסוי או אימונים". הוא דחה את הידיעות שהתפרסמו בתקשורת היפנית, לפיהן הטיל הוא מסוג KN-08 , שנחשב לטיל ארוך טווח שביכולתו לפגוע גם בארה"ב.

חיילי הדרום בתרגיל צבאי סמוך לגבול, הבוקרצילום: אי-פי

קוואן-ג'ין אמר בפרלמנט שלטיל יש טווח ניכר אך שהוא אינו מסוגל להגיע עד ארה"ב עצמה. לדבריו, "האיומים האחרונים של צפון קוריאה הם רטוריים בלבד. אני בטוח שהסיכויים לפרובוקציה בקנה מידה גדול קטנים". הוא הוסיף כי לא נראים סימנים לגיוס יחידות רבות, כולל יחידות אספקה וחיילים ביחידות עזר.

עם זאת, כלי תקשורת בסיאול מדווחים כי הצי הדרום קוריאני השיק שתי ספינות משחתת מצוידות במערכות מכ"ם מתקדמות, לזיהוי שיגורי טילים אפשריים מהצפון. לדברי בכיר במערכת הביטחון בדרום קוריאה, "אם צפון קוריאה תשגר טיל, נוכל לזהות את יעד השיגור". לדברי הבכיר, שביקש להישאר בעילום שם, המערכות יוכלו לפקח על כל שטחה של צפון קוריאה. למרות ניסיונות ההרגעה, המתיחות בתקופה האחרונה הביאה לירידות חדות בערך המטבע המקומי, ולפגיעה בערך מניות דרום קוריאניות.

שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, התייחס אתמול לאיומים מצד צפון קוריאה ואמר שוושינגטון "מתייחסת לאיומים ברצינות", אך עושה כמיטב יכולתה כדי להפיג את המתח. שלשום אמר כי "כמה מהפעולות שהם עשו מהוות סכנה ברורה ואמיתית" לארה"ב ולבעלות בריתה.

עם זאת, הפנטגון הודיע שיזרז את פריסת מערכת ההגנה מפני טילים באי גואם, כדי לחזק את ההגנה האזורית נגד התקפה אפשרית. מומחים אמריקאים אומרים שצפון קוריאה לא הוכיחה שיש ברשותה טילים ארוכי-טווח, ויש שסבורים שאפילו הטיל שהוצג בשנה שעברה במצעד צבאי הינו רק טיל דמה

"יש סבירות נמוכה מאוד שברשות פיוניאנג יש טילים גרעיניים שיכולים לפגוע באדמת ארה"ב" אמר גארי סימור, עד לאחרונה היועץ הבכיר להעשרה גרעינית בבית הלבן. לדבריו, סביר להניח שהפעולות האחרונות של צפון קוריאה הן איומי סרק: "הם יודעים שמתקפה גרעינית על אדמת ארה"ב תביא לסופם, והם לא אובדניים".

חייל במוצב אמריקאי בדרום קוריאהצילום: AFP

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ