למרות המלצת צפון קוריאה: הדיפלומטים נשארים בינתיים

פיונגיאנג הבהירה שלא תוכל להבטיח את בטחונם של הדיפלומטים הזרים אחרי יום רביעי הקרוב. 100 דרום קוריאנים שעובדים בצפון לא הורשו לשוב לארצם

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

אנשי הסגל בשגרירויות הזרות בצפון קוריאה לא עזבו את המדינה בסוף השבוע, על אף פניית הרשויות בפיונגיאנג לדיפלומטים בצל המתיחות הגוברת והסיכוי לעימות צבאי. הרשויות בצפון קוריאה הודיעו למשלחות הדיפלומטיות שלא יהיו מסוגלות להבטיח את שלומן החל מיום רביעי הקרוב.

התמרונים הצבאיים המשותפים של ארה"ב ודרום קוריאה אמורים להימשך עד סוף החודש. למרות האווירה המתוחה בפיונגיאנג, בסיאול, בירת דרום קוריאה, לא ניכרו סימני לחץ. התנועה ברחובות מרכז העיר היתה ערה היום. סוכנות הידיעות של דרום קוריאה, יונהאפ, ציטטה גורם רשמי שאמר: "איננו סבורים שמשלחת זרה כלשהי עומדת לעזוב את פיונגיאנג, מרבית הממשלות הזרות רואות במסר הצפון קוריאני אמצעי להגביר את המתח בחצי האי".

צפון קוריאה מביעה את זעמה על המערב מאז הטיל עליה האו"ם סנקציות חדשות, מפני שערכה ניסוי שלישי של נשק גרעיני בפברואר. ב-1 במארס החלו התמרונים הצבאיים המשותפים של ארה"ב ודרום קוריאה, שהחמירו את כעס השלטון הדיקטטורי.

אזרחים זרים עוזבים את צפון קוריאהצילום: אי-אף-פי

למרות ההכרזות המלחמתיות, פרשנים סבורים שאת שליט צפון קוריאה, קים ג'ונג און, ואנשיו מדאיגות יותר הסוגיות הכלכליות מאשר הצבאיות. האתר 38 North, המתמחה בענייני צפון קוריאה, הביא לראיה את מינויו לראש ממשלה של פאק פונג ג'ו, התומך ברפורמות, ומינויה של אישה לתפקיד בכיר במפלגה, לעומת קיצוץ בתפקידיהם של אנשי הצמרת הצבאית והביטחונית.

אחד הסמלים לשיתוף הפעולה בין שתי הקוריאות הוא אזור התעשייה קאסונג, השוכן בצד הצפוני של הגבול. אלא שבשבוע שעבר מנעה צפון קוריאה את כניסתם של דרום קוריאנים למתחם. 100 מהעובדים בו, שהיו אמורים לחזור הביתה בשבת, לא הורשו לעבור את הגבול, וכיום שוהים במתקן כ-500 דרום קוריאנים.

על פי דיווח של הטלוויזיה הצפון קוריאנית בשבת, קים ג'ונג-און הורה לאחרונה לעובדים בתעשיית הנשק בצפון קוריאה להגביר את ייצור קני הארטילריה. בסרט ששודר בערוץ המרכזי של צפון קוריאה נראה קים מנהל ישיבה עם עובדים בתעשייה הביטחונית ב-17 במארס.

"ברגע שתפרוץ המלחמה, עלינו להרוס את האתרים המרכזיים של האויב ואת מוסדות השלטון שלו במכה מהירה ופתאומית", צוטט קים, "עלינו לייצר ארטילריה ותחמושת איכותיות כדי להבטיח התקפת מנע מהירה על אויבינו". קים ציין גם שאויביי צפון קוריאה מתכוננים למלחמה, מה שדורש ייצור של ארטילריה 'אמינה', כהגדרתו. בסרט נראה השליט מלווה בפאק טו-צ'ון, המזכיר לענייני נשק. ב-26 במארס, הודיעה צפון קוריאה כי צבאה יציב טילים ויחידות ארטילריה בדרגת הכוננות הגבוהה ביותר לקראת מלחמה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ