ארה"ב משעה ניסוי בטיל בליסטי בניסיון להפיג את המתיחות מול צפון קוריאה

בהחלטתו האופרטיבית המשמעותית הראשונה כשר הגנה, הורה צ'אק הייגל לדחות את הניסוי שהיה אמור להתקיים בסוף השבוע

ניו יורק טיימס
אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אי-פי
רויטרס

שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, החליט הלילה (ראשון) להשעות ניסוי בטיל בליסטי בין יבשתי שהיה אמור להתקיים בשבוע הבא. גורם בפנטגון אמר כי ההחלטה לדחות את הניסוי התקבלה לאור המתיחות הגדולה ששוררת בחצי האי הקוריאני ומחשש שהוא יגרום להסלמה מיותרת. הניסוי בטיל Minuteman 3 אמור להתבצע בבסיס של חיל האוויר האמריקאי ונדנברג שבקליפורניה והוא תוכנן זמן רב מראש. יצויין כי מדובר בהחלטה האופרטיבית המשמעותית הראשונה של הייגל מאז נכנס לתפקידו.

גורמי ביטחון אמריקאים ודרום קוריאנים אמרו כי בוושינגטון מעוניינים למנוע "פרשנות מוטעה של צפון קוריאה" והדגישו כי המטרה כעת היא להנמיך את הלהבות באזור. הגורמים הוסיפי כי ברור להם שפיונגיאנג תנצל את ההודעה על השעיית הניסוי כדי "לצייר תמונה של ניצחון" בעימות מול ארה"ב ודרום קוריאה. זאת, למרות שלניסוי הטיל הבליסטי אין קשר ישיר לתרגיל הצבאי הגדול שמקיימות שתי המדינות, ובו לוקחים חלק מפציצים מסוג B-2, מטוסי קרב חמקניים וספינות קרב. "זהו צעד לוגי, שקול ואחראי", אמר גורם בפנטגון.

חרף הודעת צפון קוריאה למשלחות זרות בפיונגיאנג כי לא תהיה מסוגלת להבטיח את שלומן החל מיום רביעי הקרוב, לא עזבו בסוף השבוע דיפלומטים זרים את המדינה. גורם רשמי בסיאול אמר כי דרום קוריאה רואה במסר הצפון קוריאני "אמצעי להגביר את המתח בחצי האי" וכי איננה סבורה כי מי מהמשלחות ששוהות בפיונגיאנג תעזוב.

שיגור מינטמן-2 מבסיס חיל האוויר ונדנברג בקליפורניהצילום: משרד ההגנה האמריקאי

המתיחות בחצי האי הקוריאני גברה מאוד בימים האחרונים, בעקבות הודעת צבא צפון קוריאה כי קיבל אישור לעשות שימוש בנשק גרעיני כדי להתמודד עם האיומים עליו. לפחות שני טילים לטווח בינוני (עד 3,000 ק"מ) שיכולים לאיים על יפן, דרום קוריאה ועל הבסיס האמריקאי באי גואם, הועברו לאזור החוף המזרחי של צפון קוריאה. גורמים בוושינגטון אמרו כי שיגור טיל צפון קוריאני עשוי להתבצע בטווח של כמה ימים, אך הדגישו כי לפי שעה לא נראה שפיונגיאנג נערכת למתקפה רחבה.

הבוקר שבה ומנעה צפון קוריאה, זה היום הרביעי ברציפות, את כניסתם של עובדים דרום קוריאנים לאזור התעשייה קאסונג, אחד הסמלים לשיתוף הפעולה בין שתי הקוריאות השוכן בצד הצפוני של הגבול. כ-500 דרום קוריאנים ששוהים במתחם לא הורשו בסוף השבוע לשוב לבתיהם. ובתוך כך מדווח הבוקר העיתון הבריטי "אובזרוור" כי המהלך הצפון קוריאני הבא עלול להיות פריצה לרשתות מחשבים בארה"ב ובניסיון לגנוב מידע ולהפיץ וירוסים, בדומה למתקפות שבוצעו בחודש שעבר על בנקים ותחנות טלוויזיה בדרום קוריאה.

ארה"ב לוחצת על סין
לאחר עשרות שנים של תמיכה בלתי מסויגת בצפון קוריאה, ממשל אובמה מזהה באחרונה שינוי ביחסה של סין לפיונגיאנג. בהתאם לכך הגביר הבית הלבן את הלחץ על הנשיא הסיני החדש, שי ג'ין-פינג, כדי שזה יפעל להפלת המשטר בצפון קוריאה, או לכל הפחות לא יערים קשיים על הגברת הנוכחות של כוחות הצבא האמריקאים באזור.

אישים בבית הלבן אומרים כי בשיחות שקיימו באחרונה עם מקביליהם בבייג'ינג – לרבות שיחה בין אובמה לנשיא שי – הועבר לסינים מידע על תוכניותיהם לשדרוג מערכות ההגנה מפני טילים וכן פירוט צעדים אחרים המתוכננים כדי להתגונן מפני האיומים המתרבים מכיוונו של מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג-און. סין, בעלת בריתה החזקה ביותר של צפון קוריאה, הביעה עד כה חשדנות רבה כלפי הרצון האמריקאי לתגבר את הכוחות באסיה. זאת, בין השאר, מתוך חשש שארה"ב תנצל את הפלת השלטון בפיונגיאנג כדי להרחיב את נוכחותה הצבאית באזור.

מנהיג צפון קוריאה, בראשית החודשצילום: TH-PH

במשבר הנוכחי נאלמה סין דום – לפחות באופן רשמי – בשעה שממשל אובמה שולח לחצי האי הקוריאני ספינות ומטוסי קרב. שקט זה, אומרים בממשל, בא גם בעקבות התסכול הגובר בבייג'ינג מהתנהלות צפון קוריאה, וכן מההבנה כי תמיכתה הבלתי מסויגת בפיונגיאנג עשויה לפגוע בקשריה עם וושינגטון. "העיתוי חשוב", אמר בראיון יועצו של אובמה לביטחון לאומי, טום דונילון. "זה חשוב שזה קורה בתחילת כהונתו של הנשיא שי ובתחילת כהונתו השנייה של אובמה".

בבית הלבן שואבים עידוד מהדרך החלקה שבה הצטרפה סין בחודש שעבר לתמיכה בסנקציות שקבע האו"ם כלפי צפון קוריאה - לאחר שפיונגיאנג ערכה ניסוי גרעיני. עם זאת, ישנם דיפלומטים ואנליסטים שאומרים כי סין כבר משכה את רגליה מאכיפת סנקציות אלה. פרשנים רבים אומרים שסנקציות כלפי צפון קוריאה לא יצלחו ללא שיתוף פעולה סיני, משום שיש לה קשרי מסחר הדוקים עם פיוניאנג. בשבועות הקרובים צפוי הבית הלבן לשלוח שורה של בכירים לסין כדי להוסיף וללחוץ בעניין זה. הראשון שבהם יהיה שר החוץ ג'ון קרי, שיבוא לבייג'ינג ביום שבת, כחלק מסיור לאסיה שיכלול גם את דרום קוריאה ויפן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ