פוטין: העימות בחצי האי הקוריאני יכול להיות גרוע מאסון צ'רנוביל

שר בממשלת הדרום אמר כי יש סימנים המעידים על פעילות באתר הגרעין התת-קרקעי, אולם משרד ההגנה הדרום קוריאני מיהר להוציא הכחשה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
הארץ

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר היום (שני) כי העימות בחצי האי הקוריאני יכול להיות גרוע מאסון צ'רנוביל. דבריו של פוטין, שהתייחס לעניין בפגישה עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל בהנובר, משקפים את הלחץ ההולך וגובר של מדינות רבות, בהן ארה"ב וסין, מפני האפשרות שהמתיחות בקוריאה תגלוש למלחמה. במהלך הפגישה עם מרקל במפעל בעיר, התפרצו למקום פעילות מארגון פמן, שמחו בעירום על מדיניותו של הנשיא הרוסי.

קודם לכן פרסם משרד ההגנה הדרום קוריאני הודעה לפיה, אין סימנים לניסוי גרעיני צפון קוריאני קרוב. כמה שעות לאחר ששר בממשלת דרום קוריאה אמר כי יש סימנים לפעילות באתר הגרעין המרכזי של הצפון, פרסם היום (שני) משרד ההגנה הודעת הבהרה לפיה לא נרשמו סימנים לפעילות כזו. "לא מצאנו שיש תנועות חריגות המצביעות שהם (הצפון) מעוניינים לבצע ניסוי גרעיני", נאמר בהודעת משרד ההגנה.

בעקבות הדברים חזר בו השר לענייני איחוד הצפון והדרום, ריו קיל-ג'ה, מהטענות לגבי ניסוי גרעיני מתקרב, ואמר שהוא שגה בדבריו. עוד לפני הודעתו של ריו עיתון מקומי ציטט מקור בכיר בשלטון הדרום קוריאני שאישר כי יש פעילות באתר הדומה לזו שהיתה בזמן הניסוי הגרעיני הקודם שערכה פיונגיאנג ב-12 בפברואר.

קים מין-סאוק, דובר מטעם משרד ההגנה של דרום קוריאה, אמר בנוסף שיש אפשרות שהצפון ישגר טיל בליסטי ויערוך ניסוי גרעיני נוסף. העיתון "ג'ונגאנג אילבו" ציטט מקור בכיר בדרום שלא הזדהה בשמו שאמר כי המודיעין הדרום קוריאני זיהה "פעילות גוברת של צוותי עבודה וכלי רכב" באתר הגרעין פונגי-רי באזור הצפון מזרחי של השכנה מהצפון.

"אנחנו בוחנים מקרוב את הנעשה שם, שדומה מאוד למצב שהיה בעת הניסוי הגרעיני השלישי", אמר המקור לעיתון. "אנחנו מנסים להבין אם הפעילות שם משקפת הכנות אמיתיות לניסוי גרעיני או רק אמצעי ללחוץ עלינו ועל ארה"ב".

בימים האחרונים גובר החשש בארה"ב מפני התלקחות צבאית בלתי-מתוכננת בין שתי הקוריאות, שלדברי הסנטור הרפובליקאי ג'ון מקיין עלולה להביא ל"הבערת סיאול ולקטסטרופה עצומה". "אינני יודע איזה משחק משחק הצעיר הזה", אמר מקיין על מנהיג צפון קוריאה, קים ג'ונג און, "אבל אין ספק שמדובר בהליכה על הסף. המצב רציני ביותר, ומלחמה יכולה לפרוץ בטעות. אין ספק שדרום קוריאה תנצח במלחמה הזו, אבל העובדה היא שצפון קוריאה יכולה להבעיר את סיאול, וזו כמובן תהיה קטסטרופה בממדים עצומים".

מפגינות פמן עם הכיתוב "לך תזדיין" על גבה, במסיבת העיתונאים עם מרקלצילום: אי-אף-פי

מקיין הופיע בתוכנית "מול פני האומה" של רשת סי-בי-אס, אך הנושא הצפון קוריאני עמד בראש סדר היום של כל תוכניות יום ראשון בבוקר, המוקדשות בדרך כלל לענייני פנים. הדבר משקף את הדאגה הגוברת בוושינגטון מפני הידרדרות בלתי-מתוכננת למצב של מלחמה כוללת, בין היתר בשל ההערכה שדרום קוריאה לא תבליג כבעבר על הפרובוקציות של הצפון.

ארה"ב מנסה להרגיע את הרוחות באזור ובתחילת השבוע הודיע שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, כי החליט לדחות ניסוי בטיל בליסטי בין יבשתי שהיה אמור להתקיים בשבוע הבא. גורם בפנטגון אמר כי ההחלטה לדחות את הניסוי התקבלה לאור המתיחות הגדולה ששוררת בחצי האי הקוריאני ומחשש שהוא יגרום להסלמה מיותרת. הניסוי בטיל Minuteman 3 אמור להתבצע בבסיס של חיל האוויר האמריקאי ונדנברג שבקליפורניה והוא תוכנן זמן רב מראש. 

אתמול יצאה מבייג'ינג הודעת גינוי נדירה על ההסלמה בחצי האי הקוריאני. "לאף מדינה אסור להפוך אזור ואף את העולם כולו לכאוס מתוך מניעים אנוכיים", אמר שי ג'ין-פינג, נשיא סין. משרד החוץ הסיני גם דרש מהממשל הצפון קוריאני לדאוג לשלומם של כל הדיפלומטים הסיניים בתחומה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ