מים רדיואקטיביים דלפו מהמתקן הגרעיני בפוקושימה

כלי התקשורת ביפן מותחים ביקורת חריפה על החברה המפעילה את תחנת הכוח, לאחר שבשבוע האחרון היו שתי דליפות של מים מזוהמים

מרטין פקלר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרטין פקלר, ניו יורק טיימס

כמות קטנה של מים רעילים דלפה מבריכת אחסון תת-קרקעית בתחנת הכוח הגרעינית בפוקושימה, כך הודיעה אתמול (ראשון) חברת החשמל של טוקיו, האחראית על הפעלת המתקן. יומיים קודם לכן הודיעה החברה על דליפה גדולה יותר מבריכה דומה.

החברה הודיעה שכשלושה ליטרים של מים דלפו ככל הנראה מבריכה מספר 3, שבה מאוחסנים דלק ומים מזוהמים לאחר שנעשה בהם שימוש לקירור הכורים שנפגעו באתר בפוקושימה. בסוף השבוע הודיעה מפעילת המתקן כי יותר ממאה אלף ליטרים של מים רדיואקטיביים דלפו מבריכה מספר 2 הסמוכה.

הדליפות עוררו דאגה בקרב אזרחים רבים בנוגע ליכולתה של חברת החשמל להפעיל כראוי ובאופן בטוח את תחנת הכוח הגרעינית, שנפגעה קשות באסון הצונאמי שהתרחש במארס 2011, זאת לאחר שברעידת האדמה נהרסו מערכות הקירור של הכורים בתחנה. בגלל האסון נאלצו כ-160 אלף בני אדם להתפנות מבתיהם באזור פוקושימה שבצפון מזרח יפן.
בחודש שעבר, היתה הפסקת חשמל בתחנת הכוח. מערכות הקירור של ארבע בריכות, שבהן היו 8,800 מוטות דלק, הושבתו. לפי חברת החשמל, הפסקת החשמל נגרמה ככל הנראה בגלל עכברוש. עובדים במקום מצאו פגר של המכרסם, ולפי מהנדסי החברה, הוא גרם לקצר בלוח הבקרה ולהפסקת החשמל.

מתקנים לאחסון מים מזוהמים בפוקושימהצילום: אי–פי

העיתונים ביפן מתחו ביקורת חריפה על מפעילת תחנת הכוח וטענו כי היא ניסתה להסתיר את הסיכונים שבדליפה הגדולה בסוף השבוע. החברה הודיעה שהמים דלפו דרך מעטפת מפלסטיק שנועדה להגן על בריכות האחסון התת-קרקעיות.

הדליפות עוררו דאגה רבה גם בנוגע למצבה הרעוע של תחנת הכוח. מומחים מזהירים כי מערכות הקירור לא יחזיקו מעמד ברעידת אדמה נוספת. הם מעריכים כי תחנת הכוח תישאר פגיעה עוד שנים רבות ועבודת הניקוי תימשך עשורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ