דליפה שלישית של מים רדיואקטיביים בפוקושימה

החברה המפעילה את הכורים הפסיקה את השאיבה ממתקן אחסון דולף, לאחר שהתברר כי גם המתקן החלופי דולף. לחברה כמעט ולא נותרו מיכלי אחסון

מרטין פקלר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרטין פקלר, ניו יורק טיימס

החברה המפעילה את מתחם הכור הגרעיני ההרוס בפוקושימה עצרה את פעולות החירום היום (שלישי) לשאיבת אלפי גלונים של מים רדיואקטיביים מבריכת אכסון תת קרקעית, לאחר שעובדי החברה גילו שהמים דולפים גם מהבריכה אליה נשאבו המים. לפחות שלוש משבע הבריכות התת קרקעיות לאחסון המים הרדיואקטיביים בכור דולפות עתה.

חברת טפקו, מפעילת הכור, נותרה כמעט ללא אפשרויות אחסון לכמויות העצומות של מים רדיואקטיביים שנובעים ממערכות הקירור המאולתרות שהוצבו בתחנת הכוח הגרעינית בעקבות האסון לפני שנתיים. אתמול כי מים רדיואקטיביים דלפו ככל הנראה מבריכה מספר 3, שבה מאוחסנים דלק ומים מזוהמים לאחר שנעשה בהם שימוש לקירור שלושת הכורים שקרסו באסון בפוקושימה. בסוף השבוע הודיעה מפעילת המתקן כי יותר ממאה אלף ליטרים של מים רדיואקטיביים דלפו מבריכה מספר 2 הסמוכה.

הדליפות עוררו דאגה בקרב אזרחים רבים בנוגע ליכולתה של חברת החשמל להפעיל כראוי ובאופן בטוח את תחנת הכוח הגרעינית, שנפגעה קשות שהתרחש במארס 2011, זאת לאחר שברעידת האדמה נהרסו מערכות הקירור של הכורים בתחנה. בגלל האסון נאלצו כ-160 אלף בני אדם להתפנות מבתיהם באזור פוקושימה שבצפון מזרח יפן.

מתקנים לאחסון מים מזוהמים בפוקושימהצילום: אי–פי

בעבר שחררה טפקו מה שלטענתה הם מים ברמת זיהום נמוכה לאוקיינוס. אולם לאחר שנמתחה על הפעולה ביקורת חריפה מצד תושבי האזורים הסמוכים ופעילי סביבה, הבהיר ראש הממשלה שינזו אבה כי לא יתיר לחברה להמשיך בכך.

בחודש שעבר, היתה הפסקת חשמל בתחנת הכוח. מערכות הקירור של ארבע בריכות, שבהן היו 8,800 מוטות דלק, הושבתו. לפי חברת החשמל, . עובדים במקום מצאו פגר של המכרסם, ולפי מהנדסי החברה, הוא גרם לקצר בלוח הבקרה ולהפסקת החשמל.

העיתונים ביפן מתחו ביקורת חריפה על מפעילת תחנת הכוח וטענו כי היא ניסתה להסתיר את הסיכונים שבדליפה הגדולה בסוף השבוע. החברה הודיעה שהמים דלפו דרך מעטפת מפלסטיק שנועדה להגן על בריכות האחסון התת-קרקעיות.

הדליפות עוררו דאגה רבה גם בנוגע למצבה הרעוע של תחנת הכוח. מומחים מזהירים כי מערכות הקירור לא יחזיקו מעמד ברעידת אדמה נוספת. הם מעריכים כי תחנת הכוח תישאר פגיעה עוד שנים רבות ועבודת הניקוי תימשך עשורים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ