הערכת מודיעין בארה"ב: צפון קוריאה מסוגלת לשגר פצצת גרעין

הערכת המודיעין, שנחשפה בבית הנבחרים, קובעת במידת ביטחון בינונית כי פיונגיאנג מסוגלת להרכיב ראש נפץ גרעיני על טיל בליסטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צפון קוריאה מסוגלת ככל הנראה להרכיב ראש נפץ גרעיני על טיל - כך נטען בדו"ח מסווג של סוכנות המודיעין של משרד ההגנה האמריקאי (DIA). ההערכה התפרסמה אמש (חמישי), על רקע חששות גוברים מאיומיו של מנהיג צפון קוריאה קים ז'ונג און לגבי התקפה גרעינית. זוהי הפעם הראשונה שמקור רשמי אמריקאי מודה שהמנהיג הצעיר באמת עלול להוות איום גרעיני.

לפי הדו"ח, "ה-DIA מעריך במידת ביטחון בינונית כי לצפון יש כיום כלי נשק גרעיניים אותם הוא מסוגל לשגר על טילים בליסטיים, גם אם רמת אמינותם נמוכה". שורה זו מתוך הדו"ח הוקראה בידי חבר בית הנבחרים האמריקאי דאג למבורן, רפובליקאי מקולורדו, בפני מפקד המטות המשולבים הגנרל מרטין דמפסי, בשימוע בבית הנבחרים. דמפסי נראה מזועזע מהשאלה, וענה כי "לא ראיתי אותו (את הדו"ח) ואמרת שהוא לא פורסם, אז אני בוחר לא לענות".

השימוע בקונגרס

ככל הנראה, ההתייחסות לרמת האמינות בהערכת המודיעין, שגם הופצה בקרב בכירים בממשל וחברי הקונגרס, קשורה לקשיי הקוריאנים לפתח טילים מדויקים, או אולי לאתגר העצום של ייצור ראש נפץ שישרוד את קשיי הטיסה ויתפוצץ ביעד מסוים.

מסקנה זו סותרת את מרבית ההערכות שפורסמו בתקופה האחרונה לגבי יכולות הגרעין של פיונגיאנג. צפון קוריאה אמנם ערכה שלושה ניסויים גרעיניים מאז 2006, והמומחים בארה"ב חלוקים בשאלה אם הניסויים נתנו בידיה את האפשרות למזער את ראש הנפץ דיו כדי להציבו על טיל. אחרי ניסיון כושל, הצליחו הקוריאנים לשגר לוויין לחלל, והדגימו בכך את יכולתם לשגר טיל בליסטי שיגיע לשטח ארה"ב.

לא ברור אם שאר גופי המודיעין האמריקאים מסכימים עם הערכה סוכנות המודיעין של משרד ההגנה, שתפקידה העיקרי הוא לעקוב אחר יכולות הטילים של מדינות עוינות. במקרה של עיראק, לפני עשור, ה-DIA היה בין הגופים שטענו בתקיפות הרבה ביותר שלסדאם חוסיין יש כלי נשק גרעיניים.

מומחים עצמאיים אומרים שמסקנות הדו"ח מסבירות מדוע בחודש שעבר הודיע הממשל האמריקאי על תגבור מערכות ההגנה מטילים ארוכי טווח באלסקה וקליפורניה, שמיועדות להגן על החוף המערבי, ומיהר להציב מערכת הגנה נוספת, שבמקור לא יועדה להיות מבצעית לפני 2015, בגואם.

הדו"ח עצמו הופץ בידי סוכנות המודיעין בחודש שעבר והגיע לידי הניו יורק טיימס. כותרתו היא "הערכת איום דינמית 8099: תוכנית הנשק הגרעיני של צפון קוריאה". המשפט שהוקרא בידי חבר בית הנבחרים הוא מתוך תקציר הדו"ח, שהוא אינו מסווג.

ואילו שר ההגנה של דרום קוריאה אמר כי הוא מפקפק בהערכה האמריקאית בנוגע ליכולתה הגרעינית של פיונגיאנג. בתדרוך לכלי תקשורת מקומיים אמר דוברו של שר ההגנה "ההערכה הצבאית שלנו היא כי פיונגיאנג טרם הצליחה להרכיב ראש נפץ גרעיני. הם אמנם ערכו שלושה ניסויים עד כה אך קיים ספק אם הם הגיעו לשלב בו ביכולתם לבצע שיגור גרעיני מוצלח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ