הסלמה במתיחות בין סין ליפן

ספינות סיניות נשלחו לאזור האיים שבמחלוקת, ויפן איימה כי תגיב בכוח על נחיתה במקום; בסין זועמים על ביקור בכירים יפנים במקדש להרוגי מלחמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המתיחות בין יפן וסין התגברה ביממה האחרונה, לאחר שקבוצה של פוליטיקאים יפנים ביקרו במקדש שנוי במחלוקת, וסין שלחה ספינות לאזור האיים בים סין המזרחי עליהם שתי המדינות תובעות בעלות.

סין תקפה את ביקורם של 168 המחוקקים היפנים, בהם ראש הממשלה שינזו אבה, במקדש יסוקוני בטוקיו. האתר שהוקם לזכר הרוגי המלחמות ביפן מכבד גם את זכרם של 14 פושעי מלחמה, והמדינות השכנות טוענות כי הוא מהלל את עברה המיליטריסטי של יפן ופשעי המלחמה שביצעו בכירים בצבאה.

"הביקור ההמוני ביסוקוני יכביד על הקשרים המתוחים ממילא בין יפן לשכנותיה האסייתיות", מסרה סוכנות הידיעות הסינית שינואה. "הפוליטיקאים היפנים צריכים לזכור שרק כאשר המדינה תתמודד עם עברה הידוע לשמצה, היא תוכל לצעוד לעתיד בהיר יותר".

במקביל, ביפן זועמים על שיגור שמונה ספינות סיניות סמוך לאיי דיאויו שבים סין המזרחי, בזמן שבאזור היה משט של עשר סירות ועליהן 80 פעילים לאומיים יפנים. עם זאת, טוקיו נמנעה מעימות ימי, ומשמר החוף היפני קרא לסירות לעזוב את האזור. ראש הממשלה שינזו אבה הזהיר כי יפן תגיב בכוח על כל ניסיון לנחות על האיים השנויים במחלוקת.

גם דרום קוריאה ביקרה את יפן על העלייה לרגל למקדש, והודיעה על ביטול ביקור של שר החוץ שלה במדינה. ממשרד החוץ בסיאול נמסר שסוגיות היסטוריות צריכות להיות מונחות בנפרד מהמאמצים לשתף פעולה סביב השאיפות הגרעיניות של צפון קוריאה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ