עשרות הרוגים בקריסת בניין מסחרי בן שמונה קומות בבנגלדש

בבניין בפרברי דאקה פעלו ארבע מתפרות. כבר אתמול דווח על סדקים בקירות, אולם העבודה במקום נמשכה. כ-2,000 איש היו במבנה בעת האסון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עשרות בני אדם נהרגו ומאות נפצעו או עדיין נחשבים לנעדרים לאחר שבניין בן שמונה קומות קרס הלילה (רביעי) בפרברי דאקה, בירת בנגלדש. מניין ההרוגים הרשמי עומד על 82 ומניין הפצועים נאמד בכ-200. לפחות 600 בני אדם חולצו בשלום. כוחות הצלה פועלים בסיוע צבא בנגלדש בניסיון לחלץ פצועים וגופות שנקברו תחת ההריסות. רבבות אזרחים התגודדו במקום בחיפוש אחר קרוביהם. כבאים וחיילים נעזרים במנופים ובציוד לביקוע בטון בחיפוש אחר נעדרים.

קריסת בניינים היא תופעה מוכרת בבנגלדש, שכן רבים מהם מוקמים ללא אישורים ותוך הפרה בוטה של תקנות הבטיחות. התופעה עוררה בחודשים האחרונים מחאה גדולה אחרי שבנובמבר אשתקד נספו 112 בני אדם בשריפה שפרצה במתפרה בדאקה. חקירת המקרה גילתה כשלי בטיחות חמורים. גם בבניין שקרס הלילה פעלו ארבע מתפרות ובקומת הקרקע פעל סניף בנק. גורם ביטחון מסר כי כ-2,000 איש היו בבניין בעת שאירע האסון.

בי-בי-סי דיווח כי אתמול התגלו סדקים בקירות הבניין, שעות לפני קריסתו. מפקד המשטרה המקומית, מוחמד אסדוזמאן, אמר כי בעלי המתפרה התעלמו מאזהרת הרשויות אחרי גילוי הסדקים ולא פינו את העובדים מהמקום. לדבריו, תחילה קרס חלקו האחורי של המבנה, בסביבות השעה 08:30 (שעון מקומי) וזמן קצר אחר כך קרסו חלקים נוספים. בסופו של דבר, רק שתי הקומות התחתונות נותרו עומדות.

"הייתי במחלקת הגזירה של המתפרה כשלפתע שמעתי רעש חזק. הבניין קרס בתוך דקות. התחלתי לפנות את ההריסות בידי והצלתי לחלץ שניים מעמיתי, אבל לפחות 30 מעובדי מחלקת הגזירה עדיין נעדרים", סיפר אחד העובדים במקום לתחנת טלוויזיה מקומית.

הריסות מפעל בגדים בדאקה צילום: אי-אף-פי

בנגלדש היא אחת מיצרניות הבגדים הגדולות בעולם ותעשיית הטקסטיל שלה מגלגלת על פי הערכות כ-20 מיליארד דולר בשנה. ברחבי המדינה פועלות כ-4,000 מתפרות, מרביתן במבנים שאינם מיועדים לכך, ללא אמצעי בטיחות מינימליים או יציאות חירום, 24 שעות ביממה.

תעשיית ההלבשה במדינה התרחבה בעשור האחרון, בעוד המשכורות המאמירות בסין הביאו יצרניות רבות לחפש אחר עבודה זולה יותר. שכר העבודה בבנגלדש הוא הנמוך בעולם, ומשכורת המינימום בתעשיית הטקסטיל היא כ-37 דולר בחודש. בין הקמעוניות שהעבירו את מפעליהן למדינה ישנן וול-מארט, אייץ' אנד אם, גאפ ורבות אחרות.

האסון במפעל בבנגלדש. שש מתוך שמונה קומות קרסוצילום: אי–פי

התומכים בתעשייה אומרים שהיא מנוע הכרחי לכלכלת המדינה, וסייעה למיליוני תושבים בבנגלדש, במיוחד לנשים, לצאת מהעוני - למרות המשכורות הנמוכות. תעשייה הטקסטיל מהווה כ-80% מבין המוצרים שבנגלדש מיצאת. היא מספקת למדינה דריסת רגל בשוק העולמי ומסייעת לאזן את מחירי יבוא הנפט הגבוהים.

עם זאת, מבקרים מאשימים את הממשלה, בעלי המפעלים והמותגים הבינלאומיים בכך שאינם פועלים להגן על העובדים, ולספק להם תנאי עבודה בטוחים או משכורות ראויות. בתעשייה כמעט שאין ארגוני עובדים. שהם עושים כל כך מעט להגן על העובדים עם תנאי עבודה בטוחים, או לשלם להם משכורות ראויות. ארגוני עובדים כמעט לא קיימים בתוך התעשייה, ואחר מראשי האיגודים המקצועיים, אמינול אסלאם, עונה ונרצח בשנה שעברה. מותו מעולם לא פוענח.

בשריפה שאירעה לפני כחצי שנה במתפרת "טזרין" - המספקת בגדים לוול-מארט, דיסני ומותגים נוספים במערב - היו יציאות החירום נעולות. עוד התברר כי רק שלוש מתוך שמונה הקומות שבהן פעלה המתפרה נבנו באופן חוקי. מאז 2006 נספו לפחות 500 בני אדם בתאונות שונות במתפרות בבנגלדש.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ