דרום קוריאה מציעה לצפון שיחות על הפעלת המתחם התעשייתי

צפון קוריאה השעתה את העבודה במתחם המשותף קיסונג לפני חודש. סיאול הזהירה מ"צעדים חמורים" אם פיונגיאנג לא תסכים לשיחות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

דרום קוריאה הציעה היום (חמישי) לצפון קוריאה לקיים שיחות רשמיות על חידוש העבודה במתחם התעשייתי המשותף קיסונג. פיונגיאנג הפסיקה את הפעילות במתחם, הנמצא כמה קילומטרים צפונית לגבול בין המדינות, בתחילת החודש בעקבות המתיחות הביטחונית בין המדינות. במקום נמצאים עדיין כ-180 עובדים דרום קוריאנים, ככל הנראה בלי מספיק מזון וציוד.

"הממשלה מציעה רשמית לקיים שיחות בין רשויות הדרום והצפון, כדי לפתור את הנושא ההומניטארי המשפיע על העובדים, ולנרמל את העבודה במתחם", מסר דובר המשרד לענייני איחוד בין הקוריאות, קים יונג-סאק. הוא הזהיר מפני "צעדים חמורים"  אם פיונגיאנג לא תסכים לשיחות, ודרש את תגובתה עד ליום שישי בבוקר.

קיסונג הוא הערוץ היחיד של שיתוף פעולה בין הקוריאות. בפארק התעשייתי, שהם לפעול ב-2004, ישנם 120 מפעלים בבעלות דרום קוריאנית עם 53 אלף עובדים צפון קוריאנים, שבנוסף להם כמה מאות עובדים מהדרום. במקום מיוצרות סחורות בשווי 470 מיליון דולר בשנה והוא נדבך חשוב בכלכלה החלשה של צפון קוריאה.

ב-3 באפריל אסרה המדינה את כניסתם של העובדים הדרום קוריאנים, ובהמשך הודיעה כי היא משעה לחלוטין את העבודה במתקן. המתח בין המדינות החריף לאחר שהוטלו על צפון קוריאה סנקציות בשל ניסוי גרעיני שערכה, ובעקבות תרגילים צבאיים משותפים בין דרום קוריאה וארה"ב. 180 העובדים מדרום קוריאה שעדיין נמצאים במקום נותרו כדי לשמור על נכסיהן של החברות הדרומיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ