זן שפעת העופות החדש בסין: אחד מהזנים הקטלניים ביותר

ארגון הבריאות הודיע שהשפעת שהביאה עד כה למותם של 22 אנשים מסוכנת מהזן שהתפרץ ב-2003, וכי קשה לאתר אותה בקרב עופות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

זן שפעת העופות שגרם למותם של 22 חולים בסין, הוכרז על ידי ארגון הבריאות העולמי כאחד מזני השפעת הקטלניים ביותר. הזן החדש, העובר בקלות מעופות לבני אדם, אף קטלני יותר מזן שפעת העופות הקודם, שהחל להתפשט מהמזרח הרחוק בדצמבר 2003 והוביל עד כה למותם של 371 איש ברחבי העולם.

השבוע אותר בטייוואן אדם חולה ששב לאחרונה מביקור בסין, המקרה הראשון של תחלואה מחוץ לשטח סין. עד כה זוהו בבדיקות מעבדה 108 חולים בשפעת העופות מהזן הקטלני המכונה H7N9, 22 מהם מתו. נכון לעתה עדיין אין עדות להעברת הנגיף מאדם לאדם, אולם בחקירות אפידמיולוגיות שבוצעו התגלה כי למחצית מהחולים לא היה מגע ישיר עם עופות.

קייג'י פוקודה, בכיר בארגון הבריאות העולמי שניהל בימים האחרונים בקרה על התפשטות הנגיף בסין, אומר שלמרות ששיעור התמותה מהנגיף הנוכחי מסתמן כנמוך יותר מאשר מנגיף שפעת העופות המכונה H5N1 שהתפשטותו החלה ב-2003, "זהו ללא ספק אחד מנגיפי השפעת הקטלניים שראינו עד כה".

אחיות לוקחות דגימות דם במעבדה לאיתור שפעת בבית חולים בבייג'ינגצילום: אי-פי

לדברי פוקודה, ייתכן והתפשטותו של הנגיף תוחמר בעתיד. בתדריך שקיים אמר כי היעדר סימנים מזהים על תחלואה בנגיף בקרב עופות "הופכת את משימת האיתור והבקרה של הנגיף לקשה יותר". עד כה זוהה הנגיף בבדיקות שבוצעו בעופות, ברווזים ויונים שנאספו בשווקים בסין, אולם הוא לא אותר בחוות ברחבי המדינה. הרשויות בסין ביצעו הרג יזום של עשרות אלפי עופות, לרבות יונים, תרנגולים וברווזים, בניסיון למנוע את התפשטות הנגיף.

ארגון הבריאות העולמי גם מדווח על תמונת מצב מעודדת, לפיה חלה ירידה משמעותית במספר ההידבקויות בקרב בני אדם בבירה הכלכלית של סין, העיר שנגחאי, וזאת על רקע ההחלטה שהתקבלה בתחילת אפריל לסגור את השווקים למכירת עופות חיים בעיר.
על רקע התפשטות הנגיף, בתחילת החודש הפיצה מנהלת המחלקה לאפידמיולוגיה במשרד הבריאות ד"ר אמיליה אניס הנחיות לרופאי המחוזות והנפות בישראל לאיתור מקרים חשודים. "משרד הבריאות עוקב אחר הנתונים המתפרסמים בעולם ונמצא בקשר עם הגורמים הרלוונטיים", הבהירה אניס.

במשרד הבריאות הוחלט כי ההיערכות מפני התפשטות הנגיף הקטלני החדש בישראל תעשה בדומה להיערכות כנגד נגיף שפעת העופות הקודם, שהתפשט מ-2003. נגיף זה אמנם תקף עופות בישראל בעשור האחרון, במספר מוקדים, אולם לא תועד בבני אדם בישראל, אם כי אובחן בקרב 168 תושבי מצרים, 60 מתוכם מתו.

קצין מחזיק בתרנגולת בעיר ג'יאשינג, שם נאספו ונטבחו עופו שגודלו באזורי מגורים, לפני שבועייםצילום: רויטרס

לפי הגדרות משרד הבריאות, כל חולה עם מחלה נשימתית חדה וקשה ששהה בסין עשרה ימים לפני הופעת התסמינים יוגדר מעתה כחשוד בשפעת מהנגיף החדש, ויאושפז בבידוד בבית חולים בחדר לחץ שלילי, כשצוותים רפואיים הבאים עמו במגע נדרשים ללבוש משקפי מגן ומסכה. במקרה של אבחון חולה, קרוביו יעברו מעקב רפואי במשך עשרה ימים כדי לבחון האם הם נשאי הנגיף והאם נדבקו במחלה. הטיפול בחולים יינתן בשלב ראשון בתרופות הקיימות כנגד שפעת, מתוך תקווה כי הנגיף לא יפתח עמידות כנגדן, אם כי מידת רגישותו לתרופות עדיין לא ברורה.

במשרד הבריאות מדגישים כי נכון לעתה אין מניעה או המלצה להימנע מנסיעה לסין, וכמו כן אין כרגע כל הנחיה מטעם ארגון הבריאות העולמי לביצוע בדיקות רפואיות יזומות לשבים מביקור בסין. עם זאת, במשרד מדגישים כי השוהים בסין מתבקשים להקפיד כל כללי היגיינה , לרבות רחצת ידיים במים וסבון או בחומר חיטוי לאחר יציאה משירותים, לאחר טיפול באוכל ולאחר מגע עם אדם חולה או עם בעלי חיים. כמו כן יש להימנע מלבוא במגע עם עופות חיים או מתים בסין, בשווקים או בחוות, יש להימנע מלבוא במגע עם צואת עופות, ויש לאכול בסין רק ביצים ומוצרי עוף אחרים מבושלים. לשוהים בסין שמופיעה אצלם מחלה נשימתית חדה עד עשרה ימים לאחר שובם, יש לפנות בהקדם לרופא המטפל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ