אלפים הפגינו בבנגלדש בעקבות קריסת הבניין

מספר ההרוגים בבניין עלה ליותר מ-348 בני אדם ורבים עדיין נעדרים. המפגינים חסמו כבישים ודרשו לעצור את בעל הבניין, שמסתתר מאז האסון

גרדיאן
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
אי-פי

משטרת בנגלדש עצרה בסוף השבוע חמישה בני אדם החשודים באחריות לקריסתו של בניין בן שמונה קומות בפרברי הבירה דאקה, שגרמה למותם של יותר מ-348 בני אדם. מאז קריסת המבנה ביום רביעי האחרון, מנסים צוותי החילוץ למצוא ניצולים ואמש אף הצליחו לחלץ 29 בני אדם. עם זאת, מאות בני אדם עדיין נעדרים.

עלי אחמד קאן, ראש מערכת הכבאות, האחראי על צוותי החילוץ, אמר כי "אנחנו מצליחים לקבל תגובות מהניצולים בין ההריסות, אבל קולותיהם נחלשים והולכים". הוא הוסיף כי המבנה, שחלקו עדיין עומד על תלו, עלול להתמוטט בכל רגע. "אנחנו עושים משימה בלתי אפשרית, אבל מרוצים כשאנחנו מצליחים למצוא ניצולים". פעילות צוותי החילוץ צפויה להמשיך גם היום.

עבדול בסר, עמד ליד הבניין ההרוס בתקווה שיצליחו למצוא את אשתו, שעבדה באחת המתפרות בבניין. "הבן שלי אומר שהיא תחזור אלינו. היא חייבת לחזור", הוא אמר ופרץ בבכי. הגופות שנמצאו הועברו לחדר מתים זמני שהוקם בבית ספר תיכון הממוקם בסמוך לבניין. אלפי בני אדם התאספו מסביב לבניין ההרוס ותלו תמונות של קרוביהם הנעדרים.

הבניין שקרס בבנגלדשצילום: רויטרס

קריסת הבניין עוררה זעם ציבורי ומפגינים רבים יצאו בימים האחרונים לרחובות הבירה. הם דרשו שהרשויות יעצרו את הבעלים של הבניין שקרס וישפרו את תנאי העובדים במדינה. לפי המשטרה, שהגדירה את המצב במדינה "לא יציב", יותר מ-10,000 בני אדם השתתפו בהפגנות בעיר בסוף השבוע. השוטרים השתמשו בגז מדמיע וכדורי גומי כדי לפזר את המפגינים, שחסמו כבישים, שרפו אוטובוסים וגרמו נזק למפעלי טקסטיל. סוהל ראנה, בעל הבניין ופוליטיקאי מקומי, התעלם לפי המשטרה, מסדקים שהתגלו בבניין זמן קצר לפני קריסתו ועדיין מסתתר מפני הרשויות.

בעקבות הלחץ הציבורי, עצרה המשטרה חמישה בני אדם, שני בעלי מתפרות, שני מהנדסים ואשתו של בעל הבניין. קריסת בניינים היא תופעה מוכרת בבנגלדש, שכן רבים מהם מוקמים ללא אישורים ותוך הפרה בוטה של תקנות הבטיחות. התופעה עוררה בחודשים האחרונים מחאה גדולה אחרי שבנובמבר אשתקד נספו 112 בני אדם בשריפה שפרצה במתפרה בדאקה. חקירת המקרה גילתה כשלי בטיחות חמורים. גם בבניין שקרס בשבוע שעבר פעלו ארבע מתפרות ובקומת הקרקע פעל סניף בנק. איש ביטחון מסר כי כ-3,000 איש היו בבניין בעת שאירע האסון, מתוכם חולצו עד כה יותר מ-2,000.

בנגלדש היא אחת מיצרניות הבגדים הגדולות בעולם ותעשיית הטקסטיל שלה מגלגלת על פי הערכות כ-20 מיליארד דולרים בשנה. ברחבי המדינה פועלות כ-4,000 מתפרות, מרביתן במבנים שאינם מיועדים לכך, ללא אמצעי בטיחות מינימליים או יציאות חירום, 24 שעות ביממה.

תעשיית ההלבשה במדינה התרחבה בעשור האחרון, בשעה שהמשכורות ההולכות וגדלות בסין הביאו יצרניות רבות לחפש אחר עבודה זולה יותר. שכר העבודה בבנגלדש הוא הנמוך בעולם, ומשכורת המינימום בתעשיית הטקסטיל היא כ-37 דולרים בחודש.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ