מדריכים ומטפסי הרים התקוטטו בדרך לפסגת האוורסט

מטפסים אירופים לא הקשיבו כנראה להוראות בני שבט השרפה ועלו בנתיב שהעמיד את האחרונים בסכנה. אחרי מהומה בגובה רב, התפייסו הצדדים

אד דגלאס, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אד דגלאס, גרדיאן

לא כך רצתה ממשלת נפאל שתיפתח השנה ה-60 לכיבוש האוורסט. ב-29 במאי 1953 הגיעו אדמונד הילארי הניו זילנדי וטנזינג נורגאי הנפאלי לפסגת ההר, והיו לסמל של שיתוף פעולה אנושי. בשבת שעברה, נמלטו שלושה ממטפסי ההרים המובילים בעולם על נפשם, אחרי שקבוצה של בני שבט שרפה זועמים איימה על חייהם.

אולי שטק משוויץ, סימונה מורו מאיטליה וג'ון גריפית הבריטי טיפסו ללא חבלים יותר מ-7,000 מ' במעלה המדרון המערבי של הר הלהוטסה, המוביל אל האוכף הדרומי של ההר הגבוה בעולם (8,848 מטר), ונערכו לטיפוס אל הפסגה בנתיב חדש. באותה עת עסקה קבוצה של בני שרפה בהתקנת חבלים על ההר עבור מטפסים שאמורים היו להגיע אל ההר בחודש הבא, כשמזג האוויר נוח יותר לטיפוס.

העימות פרץ כאשר השלושה חצו את החבלים בדרכם לאוהל במחנה 3. בני השרפה טוענים כי המטפסים לא הקשיבו להוראות ועלו בנתיב מסוכן שגרם להינתקות גוש קרח אשר פגע בהם. המטפסים המערביים מכחישים זאת בתוקף. בסרטון - כתבה של רשת סי-אן-אן על המקרה ועל תפקידו של השרפה בטיפוס לאוורסט.

בשעה מאוחרת יותר, אחרי שהשלושה חזרו למחנה 2, תקפה קבוצה גדולה של בני שרפה את שלושת המטפסים. מורו וחבריו מספרים שהיו שם כ-100 בני אדם. לדברי אחרים, לא יותר מכמה עשרות. התוקפים היכו את המטפסים באגרופים, בעטו בהם והשליכו עליהם אבנים. שטק מספר כי אחד מהתוקפים אף שלף סכין ואיים עליהם כי "עד לשעות הלילה אחד מהם ימות" וכי בשניים האחרים "יטפלו אחר כך".

מטפסים זרים ששהו במקום התערבו בנעשה והרגיעו את הרוחות. שלושת המטפסים שהותקפו ברחו ממחנה 2 וחזרו למחנה הבסיס במסלול אחר, מסוכן יותר, כדי להימנע מלהיתקל באנשים נוספים בדרך למטה. כעת, שוקל שטק לפרוש מהמסע בגלל הסכנה הנשקפת לבטחונו האישי – לא מהטיפוס, אלא מבני השרפה העובדים במקום.

"נשארנו בחיים הודות להתערבותם של כמה אנשים אמיצים", כתב גריפית בדף הפייסבוק שלו, "הייתי בטוח שניסקל למוות. כל מי שעבד איתנו יודע שלא נעלה בדעתנו להפריע לבני השרפה במלאכתם". גריפית ציין כי הוא סבור שההתקפה לא היתה אישית, אלא קשורה ליחסים בין המטפסים המערביים ובין בני המקום

פסגת אוורסט כפי שצולם ממישור קלאפאטר, כ-140 ק"מ מצפון-מזרח לקטמנדוצילום: אי-אף-פי

לעתים קרובות נוצרים מתחים בין מטפסים הנתקלים זה בזה במהלך הטיפוס המסוכן לפסגות. הבדלי התרבות והשפה תורמים גם הם להסלמת עימותים, ואולם עד כה לא נודע על תקרית חמורה שכזו בנתיבים המובילים אל פסגת האוורסט. אתמול (שני), כמה יממות אחרי התקרית, פרסמו המטפסים ובני השרפה הודעת התנצלות משותפת ואמרו כי הם מכירים בטעויות שביצעו כל אחד בתחומו.

קהילת מטפסי ההרים הבינלאומית הופתעה לשמוע כי דווקא שלושה ממטפסיה הטובים והמוכרים ביותר היו מעורבים בעימות. שטק, המכונה "המכונה השוויצרית", מתמחה בטיפוס הרים ללא שימוש בחבל ואף שבר שיאים בתחום זה כשטיפס ברכס האלפים. הוא נחשב לבר סמכא בתחום הטיפוס. מורו, טייס מסוק במקצועו ומתנדב במשימות הצלה וחילוץ בנפאל, טיפס על האוורסט ארבע פעמים, ואילו גריפית, אחד האלפיניסטים הבולטים בבריטניה, התפרסם בצילום טיפוס.

מאז ימיו של הילארי הפכה התיירות הבינלאומית לאוורסט מקור הכנסה חשוב בנפאל. עשרות מיליוני דולרים מושקעים במסלול למחנה הבסיס של האוורסט. בני שרפה שנהגו בעבר לעבוד תחת פיקוח המדריכים המערביים בנשיאת משאות עבור מטפסים, מרחיבים את תחום אחריותם, ומספקים שירותים נוספים למטפסים לפסגה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ