כשהמחאה הירוקה בסין נתקלת ביד ברזל

תגובה חריפה במיוחד לכוונתם של פעילי סביבה להפגין נגד הקמת בית זיקוק סמוך לעיר צ'נגדאו, מעוררת חשש בקרב אזרחים מצמצום חופש הביטוי

דידי טאנג, אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דידי טאנג, אי-פי

דיווחים שנפוצו בימים האחרונים בעיר צ'נגדאו שבמרכז סין, ולפיהם פעילי סביבה מתכוונים לקיים הפגנה גדולה נגד הכוונה להקים בית זיקוק חדש, הכניסו ללחץ את השלטונות במדינה הקומוניסטית. הרשויות הורו לחנויות כלבו ובתי דפוס לדווח על כל אדם שמבצע רכישות חשודות ובתי ספר קיבלו הוראה להישאר פתוחים. בכרזות שהפיץ הממשל נקראו התושבים לא להפגין. 

אתמול (שבת), כשההפגנה היתה אמורה להתקיים, שטפו אלפי שוטרים ואנשי ביטחון את רחובות צ'נגדאו. חלקם יצרו טבעת אבטחה סביב הכיכר המרכזית בעיר, אוניברסיטת סצ'ואן ומקומות נוספים. גורמים רשמיים הסבירו שמדובר בתרגיל שמתקיים כחלק מתרגיל גדול יותר להתמודדות עם רעידות אדמה, אך התושבים אינם מאמינים לכך. לדבריהם, פרנסי העיר "יצאו למתקפת מנע" נגד הניסיונות לטרפד את בניית בית הזיקוק, המוקם בימים אלה במרחק של 40 ק"מ מצפון-מערב לעיר. "ממה הם מפחדים?", שאלה תושבת צ'נגדאו טינה זונג באחת הרשתות החברתיות בסין, "אם הממשלה תספק יותר מידע, הציבור יהיה הרבה פחות קטן אמונה בו".

שלטונות סין נוהגים להטיל עונשים כבדים על פעילי אופוזיציה פוליטיים, אך בכל הנוגע למחאות סביבתיות הם נוהגים בדרך כלל לנקוט יד רכה יותר. במקביל, הופך הציבור הסיני (בעיקר בני מעמד הבינוני ההולך וגדל) לדעתני יותר. בשנה האחרונה התקיימו בסין מספר מחאות גדולות נגד פרויקטים מעין אלה ובחלק מהמקרים נאלץ הממשל לסגת מכוונותיו. בעיר קידונג שבמזרח המדינה הפגינו אשתקד המונים נגד הקמתו של מתקן טיהור שפכים, השתלטו לזמן קצר על משרדי הממשל המקומי והפשיטו כמה מהפקידים.

התגובה החריפה להפגנה המתוכננת בצ'נגדאו, בירת מחוז סצ'ואן, מעוררת תהיות בקרב התושבים: האם מדובר בהקשחה מכוונת ביחס השלטונות למחאות בעניינים סביביתיים? למרות האזהרות החוזרות ונשנות הגיעו מאות מפגינים - חלקם עטויי מסכות - לאזור קונמינג כדי למחות על הקמת בית הזיקוק. הם דרשו מהרשויות שקיפות גדולה יותר בנוגע לתוכניות הבנייה ולהבטיח את בריאות התושבים.

הקמת בית הזיקוק נעשית בידי "פטרוצ'יינה", חברת הנפט והגז הממשלתית הגדולה ביותר. המתקן החדש צפוי לייצר 10 מיליון טון של נפטו מזוקק ו-800,000 טון של אתילן (גז דליק) בשנה. התושבים מודאגים מההחמרה הצפויה בזיהום האוויר והמים ומותחים ביקורת על כך שהמתקן נבנה דווקא באזור שרגיש לרעידות אדמה. רק לפני כחודש פקד את מחוז סצ'ואן רעש חזק שהביא למותם של 196 בני אדם.

גורמי משטרה בצ'נדאו אמרו כי הם מטפלים בהפגנה בהתאם להוראות שקיבלו מהממשל המקומי ומהמשרד לביטחון הציבור. גורמים בממשל המקומי סירבו להתייחס לעניין. ואולם, בלוגרים סיניים המתגוררים בעיר ושוחחו על אי-פי מציירים תמונה אחרת לגמרי: יאם, עצמאית שביקשה שלא להזדהות באופן מלא, סיפרה כי מנהל העבודה בחברה שבה היא מועסקת הורה לעובדיו שלא להשתתף בהפגנות אחרי שהוזמן לפגישה במשרד התעמולה העירוני. לדבריה, כמה מחבריה - העובדים בחברות ממשלתיות - אוזהרו כי יגורשו מבתיהם אם ייצאו לרחובות.

מא יון, פעיל סביבתי במכון הסיני לעניינים ציבוריים וסביבתיים, סבור כי פתרון סכסוכים בסוגיות אלה באמצעות הפגנות יגרמו לנזק כלכלי וחברתי. "הדרך הטובה ביותר להגיע לעמק השווה היא בין כותלי העירייה. הפגנות נגד הקמת המתקן לא יובילו לדבר מכיוון שהמדינה כבר השקיעה 38 מיליארד יואן (כ-6 מיליארד דולר) בפרויקט. הפור כבר נפל". עם זאת הדגיש מא כי זכותו של הציבור ללמוד על פרויקטים מעין אלה בזמן ולהשתתף בתהליך קבלת ההחלטות, המתנהל כיום בין השלטון לבין אנשי העסקים בלבד. "יש עלייה במודעות לעניינים ירוקים ולכן הדיון הזה צריך להיעשות כחלק מהפרויקט. אנו צריכים לכבד את הזכויות של שני הצדדים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ