הר געש התפרץ במפתיע בפיליפינים; 5 מטפסים נהרגו

קבוצה שכללה מטפסים מגרמניה, אוסטריה וספרד שהתה בגובה 900 מטר כשלפתע החל ההר לפלוט אבנים ואפר. "סלעים בגודל של בית ירדו כמו גשם"

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

הר הגעש האימתני מאיון שבמרכז הפיליפינים התפרץ הלילה (שלישי) במפתיע והחל לפלוט סלעי ענק, אפר ועשן. מטיילים זרים ששהו באזור נקלעו למצוקה וחולצו במסוקים. לפחות חמישה מטיילים נהרגו ושמונה נפצעו, כמה מהם באורח קשה. בין ההרוגים שלושה גרמנים.

המטפסים, בהם גם אוסטרים וספרדים, ומדריכיהם הפיליפינים עשו את הלילה במחנה הבסיס והתכוונו לצאת בשעת בוקר מוקדמת בשתי קבוצות טיפוס, אלא שאז אירעה ההתפרצות. "סלעים בגודל של בית ירדו עלינו כמו גשם", סיפר לרשת טלוויזיה מקומית המדריך קנת ג'סאלווה. לדבריו, הקבוצה הצליחה להגיע חזרה למחנה הבסיס בגובה 914 מטרים והזעיקה עזרה.

מושל מחוז אלבאיי, ג'ואי סלסדה, אמר כי אזור ההר פונה מתושבים ועוברי אורח בתוך כמה שעות. לדבריו, התפרצות הר הגעש שככה ונכון לעכשיו האזור שקט. "כל הפצועים הם אזרחים זרים. הם מתקשים ללכת. קשה לדמיין את זה אבל סלעי ענק בגודל של מכוניות ויותר הועפו מלוע ההר", אמר סלסדה.

הר הגעש מאיון, שגובהו 2,460 מטרים, נמצא כ-340 קילומטרים מדרום-מזרח לבירה מנילה והוא אחד ההרים הפעילים ביותר בעולם מבחינה וולקאנית. ב-400 השנים האחרונות התפרץ ההר יותר מ-40 פעמים. יופיו של ההר והתפרצויות הלבה התכופות מושכות אליו תיירים רבים מדי שנה.

ב-2010 פונו אלפי תושבים למקלטים זמניים אחרי שההר החל לפלוט אפר למרחק של שמונה קילומטרים. להתפרצות הנוכחית לא קדמה כל אזהרה ולכן לא נעשו כל הכנות לפינוי או לחילוץ. מטפסים אינם מורשים לעלות אל ההר בעת שקיימת סכנת התפרצות, ובכל מקרה האזור הקרוב ביותר ללוע סגור באופן קבוע מחשש להתפרצות פתע. סלסדה אמר כי בכוונתו לפעול להגברת אכיפת התקנות על מטפסים. יצויין כי קיימת דרך להגיע אל הלוע ברגל אולם זו קשה ומאתגרת ביותר כיוון שרובה חסומה באבנים שהועפו מההר בהתפרצויות קודמות.

הר הגעש מאיון. אבנים בגודל של מכוניותצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ