48 שעות לבחירות |

נחטף בנו של ראש ממשלת פקיסטאן לשעבר

עלי חיידר גילאני, המתמודד במחוז פונג'אב, נחטף ככל הנראה על ידי גורמי איסלאם קיצוני ואחד מיועציו נהרג. המשפחה מאיימת למנוע את ההצבעה

ג'ון בון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון בון, גרדיאן

פחות מ-48 שעות לפתיחת הקלפיות, ופקיסטאן רותחת: עלי חיידר גילאני, בנו הצעיר של ראש הממשלה לשעבר יוסוף גילאני, נחטף היום (חמישי) על ידי חמושים במהלך עצרת בחירות בעיר מולאן שבמרכז המדינה. עדי ראייה סיפרו כי כמה אלמונים שהגיעו למקום במכונית ובאופנע פתחו באש ממנה נהרג אחד מיועציו של גילאני הבן. עוד חמישה בני אדם נפצעו.

גילאני הבן, המועמד מטעם "מפלגת העם" (PPP) בבחירות המוניציפליות במחוז פונג'אב הוכנס לרכב ונלקח מהמקום. לא ברור אם הוא נפגע מן הירי. אף ארגון לא לקח עד כה אחריות למעשה, אולם ההערכות באיסלאמבד הן שמדובר באחד מארגון הטרור האיסלאמי דוגמאת אל-קאעדה או הטליבאן הפקיסטאני. המשטרה סגרה את כל הדרכים הנכנסות והיוצאות מהעיר ופתחה בסריקות נרחבות. משפחת גילאני דורשת את שחרורו של עלי חיידר עד שעות הלילה, ומאיימת כי לא תאפשר את קיום הבחירות בפונג'אב.

משפחת גילאני היא אחת המשפחות המרכזיות בפוליטיקה הפקיסטאנית. האב, יוסוף, כיהן כראש ממשלה עד יוני 2012, אז הודח בהוראת בית המשפט העליון בגין סירובו לחקור חשדות לשחיתות מצד נשיא פקיסטאן, אסיף עלי זרדרי. שניים מאחיו הגדולים של עלי חיידר גילאני מתמודדים על מושב בפרלמנט.

זירת פיגוע בעצרת בחירות בפקיסטאן. יותר מ-100 הרוגים בתוך שבועצילום: רויטרס

חטיפה ודרישת דמי כופר הם אחת הטקטיקות שבן משתמשות כנופיות טרור ועולם תחתון בפקיסטאן להשגת מזומנים ולמיקוח עם הרשויות. אחד השבויים הבכירים ביותר שמוחזקים בימים אלה בידי הטליבאן הפקיסטאני הוא שהבאז טאסיר, בנו של סלמן טאסיר מושל פונג'אב שנרצח. טאסיר הבן נחטף בלאהור ב-2011 ומאז מוחזק בן ערובה.

החודש האחרון של קמפיין הבחירות בפקיסטאן התאפיין בשורה ארוכה של פיגועים ותקריות אלימות, בהם נהרגו יותר מ-100 בני אדם. הטליבאן הפקיסטאני תקף בין היתר מטות של שלוש מפלגות חילוניות, שיבש עצרות והבטיח פיגועי התאבדות ביום הבחירות עצמו.

באיסלאמבד חוששים כי האיום בפיגועים יפגע בשיעורי ההצבעה והורו לצבא לפרוש כ-60 אלף חיילים ביותר מ-73 אלף קלפיות ברחבי המדינה. בפקיסטאן יותר מ-86 מיליון בעלי זכות הצבעה שיבחרו 272 חברים חדשים לפרלמנט שבו 342 מושבים. בסך הכל נרשמו יותר מ-5,000 מועמדים בבחירות הארציות. יותר מעשרת אלפים פוליטיקאים הגישו את מועמדותם בבחירות המחוזיות והמקומיות.

עלי חיידר גילאניצילום: אי-אף-פי

המועמד המוביל לתפקיד ראש הממשלה הוא נוואז שריף, שכיהן כבר פעמיים בתפקיד במהלך שנות התשעים. ביום רביעי הבטיח שריף להפסיק את הסיוע שמעניקה ארצו לארה"ב במלחמתה בטרור בפקיסטאן ובאפגניסטאן מאז פיגועי 11 בספטמבר 2001. שריף, שמוביל את תנועת הליגה המוסלמית (PNL-N), אמר בראיון לבי-בי-סי כי המהלך "חיוני כדי שיהיה שלום בפקיסטאן ובמקומות אחרים בעולם" אך סירב לומר אם יפסיק כל פעילות צבאית נגד הטליבאן ואל-קאעדה.

פוליטיקאי אחר שצפוי לזכות בהצלחה גדולה הוא שחקן הקריקט לשעבר אימראן חאן, השוהה בבית חולים אחרי שנפצע בעצרת בחירות. חאן, שמוביל את מפלגת "התנועה לצדק", נפל מבמה מוגבהת בתחילת השבוע ונזקק לתפרים בראשו ולטיפול בעמוד השדרה.

כרזות בחירות ברחוב בעיר רוואלפינדי. אלפי מועמדים לפרלמנט, בבחירות האזוריות והמקומיותצילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ