14 שנים לאחר הדחתו בהפיכה צבאית, שריף חוזר להנהגת פקיסטאן

נוואז שריף ניצח בפער גדול מיריביו בתום מערכת בחירות סוערת. הוא ביקר את פעילות ארה"ב באזור, ולא פסל מו"מ עם טליבאן

ניו יורק טיימס ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ורויטרס

ראש ממשלת פקיסטאן לשעבר, נוואז שריף, שהודח בעבר על ידי הצבא ויצא לגלות, חזר להנהגת המדינה לאחר שזכה במרבית הקולות בבחירות לפרלמנט. תושבי פקיסטאן הצביעו ביום שבת למרות איומי הטליבאן, בבחירות שעשויות להיות ציון דרך היסטורי בדרך לביסוס הדמוקרטיה במדינה ומהוות את ההחלפה הראשונה בתולדותיה של שלטון נבחר אחד באחר.

שיעור ההצבעה היה גבוה באופן משמעותי מהבחירות הקודמות, ועמד על 60% לעומת 44% בשנת 2008. מערכת הבחירות היתה סוערת, ובה התנהל מאבק בין שריף לאימראן חאן, כוכב הקריקט לשעבר, שהצטייר כלוחם נגד השחיתות והיו שסברו שהוא עשוי לשמש לשון מאזניים.

למרות זאת, אחרי ספירה סופית של הקולות עולה כי מפלגתו של שריף תזכה במספר מושבים שיאפשר לה להרכיב ממשלה בקלות. תוצאות הבחירות העניקו למפלגתו של שריף, למפלגת הליגה הפקיסטאנית המוסלמית (PMLN), מעל ל-100 מבין 272 המושבים בפרלמנט. ההצלחה תאפשר לה להשיג רוב בסיוע מפלגות קטנות ועצמאיות.

אף שהבחירות התוססות המחישו את חיוניותה של הפוליטיקה בפקיסטאן, הן גם חשפו את נקודות התורפה והבקיעים הגדולים בדמוקרטיה שלה. הטליבאן איים לשבש את ההצבעה, וביום הבחירות התרחשו פיגועים ברחבי המדינה שהותירו 21 הרוגים לפחות, בהם 11 בפיצוץ בקראצ’י.

שריף, בן 63, שכיהן פעמיים כראש ממשלה, הודח בהפיכה צבאית ונשלח ב-1999 לגלות בסעודיה שנמשכה כמעט עשור. לאחר הדחתו על ידי הגנרל פרבז מושארף יצא נגד הגנרלים במדינה, ומאז אנשי צבא רבים מתייחסים אליו בחשדנות. בנאום הניצחון בפני תומכיו בעיר לאהור שבמזרח המדינה הביע שריף רצון לעבוד עם כל המפלגות כדי לפתור את הבעיות השונות במדינה.

“אני פונה לכולם לשבת סביב השולחן כדי שנוכל להתמודד עם הבעיות הכלכליות של המדינה”, אמר שריף לתומכיו בלאהור, שחגגו ברחובות העיר. גם אם שריף לא יתקשה להרכיב ממשלה, יהיה עליו להתמודד עם כלכלה מקרטעת, בעיות קשות בתשתיות של המדינה ואיומי הטליבאן. הוא יצטרך לשמור על יחסים טובים עם הקהילה הבינלאומית, כדי לקבל סיוע כלכלי שיסייע בשיקום המדינה.

שריף נואם לתומכיו בלאהור בשבת בערבצילום: אי–פי

שריף, בעל נטיות לאומניות, ביקר את מדיניות ארה”ב באפגניסטאן ופקיסטאן, אך הכחיש שהוא נוקט גישה רכה אל מול המורדים במדינה. הוא הוכיח בעבר יכולת לשתף פעולה עם האמריקאים, אולם גם רמז כי הוא פתוח לאפשרות של משא ומתן עם הטליבאן בצפון־מערב המדינה. עמדה זו עלולה להיות מקור לדאגה לאמריקאים, המתכננים להוציא את כוחותיהם מאפגניסטאן ולהביא לסיום המלחמה - שכללה תקיפות רבות של מורדים מאזורים שבשטח פקיסטאן.

מעבר לכך, הצבא הפקיסטאני שאיבד אלפי לוחמים במאבק מול הטליבאן עשוי להתנגד למשא ומתן שכזה. זו היתה מערכת הבחירות העשירית בפקיסטאן מאז שנות ה-70, אבל הראשונה שבה ממשלה אזרחית השלימה כהונה מלאה של חמש שנים, וצפויה להעביר את השלטון לממשלה נבחרת אחרת. בניגוד למערכות בחירות קודמות, שבהן שירותי המודיעין הפקיסטאניים הואשמו בהתערבות בהצבעה, הפעם אין ראיות למעורבות של הצבא - ששלט במדינה יותר ממחצית הזמן מאז עצמאותה לפני 66 שנה.

הבחירות עוררו בפקיסטאן תחושת התלהבות נדירה ביחס לפוליטיקה. כ-4,670 מועמדים התמודדו בבחירות ישירות ל-272 מושבים בפרלמנט, וקרוב ל-11 אלף מועמדים התמודדו לאספות מחוקקות של המחוזות השונים. לצד פוליטיקאים מן השורה, נכללו בין המתמודדים אסטרולוגים, טרנסג’נדרים, ונשים שהתמודדו לראשונה באזור השבטי הסמוך לגבול אפגניסטאן.

פקיסטאן נסחפה בקדחת בחירות, בהשראת היריבות בין שריף לחאן. בימים האחרונים של מערכת הבחירות אף נראה שהכף נוטה לטובתו של חאן. חאן חישמל את הבוחרים בשורה של עצרות המונים - שזכו לתמיכה רבה בקרב בוחרים צעירים ובני מעמד הביניים באזורים עירוניים. הפופולאריות שלו אף התחזקה לאחר שנפל לקרקע מגובה חמישה מטרים בעצרת בלאהור בשבוע שעבר, ונפצע בגבו. המפסידה השנייה היא המפלגה של הנשיא אסיף עלי זרדארי, מפלגת העם הפקיסטאני, שהנהיגה את הממשלה הקודמת אבל כעת צפויה לעבור לספסלי האופוזיציה.

תוצאות הבחירות מלמדות על ניצחון לפוליטיקה הישנה המבוססת על שושלות משפחתיות: משפחת שריף שולטת מאז שנות ה-80 בפונג’ב, המחוז המאוכלס ביותר במדינה, וצברה תמיכה רבה בקרב בוחרים באמצעות פרויקטים של פיתוח, שמומנו על ידי ממשלת מחוז פונג’ב. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ