הצלב האדום העממי של סין

משלחות סיוע עממיות רבות הגיעו לסצ'ואן לאחר רעידת האדמה באפריל. לעומת הרעש של 2008, הפעם עמד במוקד גיוס העזרה "וייבו", הטוויטר הסיני

דן לווין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן לווין, ניו יורק טיימס

וונג שיאוצ'נג לא היסס, והחל לפעול דקות ספורות אחרי שרעידת אדמה קטלנית זעזעה ב-20 באפריל את מחוז סצ'ואן. הוא התחבר לאתרי הרשתות החברתיות הפופולריים ביותר בסין, וביקש שאנשים יצטרפו אליו ויסייעו לניצולים. עד לערב קיבל 480 הצעות.

הוא התעלם מהודעת הממשלה, שקבעה שרק רכבי הצלה רשאים לנסוע בדרכים ההרריות הצרות המובילות ללושאן. יומיים אחרי רעידת האדמה יצא לדרך עם 19 אנשים שלא הכיר, עמוסים בציוד הצלה. כדי להגיע לעיר הם תפסו טרמפים. בזמן שהצבא פינה את הדרכים ותיקן את קווי החשמל, המתנדבים הביאו לכפרים ההרוסים מים ואוהלים, וניחמו את הניצולים מהרעש שבו נספו קרוב ל-200 בני אדם ונפצעו יותר מ-13,000.

"הממשלה אחראית לתמונה הגדולה, אבל אנחנו עושים מה שהם לא יכולים לעשות", אמר וונג בן ה-24, חייל לשעבר, כשהוא עומד ליד אוהל הקבוצה שהיה מלא בשקי שינה, כפפות עבודה וסמארטפונים.

תושבים בלושאן צופים בטלוויזיה במחנה אוהלים שהוקם לאחר רעידת האדמה באפריל צילום: רוירטס

התגובה המהירה לאסון חושפת עד כמה התקדמה ההתארגנות העממית בסין מאז 2008, כשרעש בעוצמה 7.9 פגע בוונצ'ואן, לא הרחק מלושאן, ועורר גל של התנדבות ועזרה. אחרי שהתברר כי ברעש נספו 90,000 אנשים, גברה הביקורת נגד הממשלה בשל חוסר היעילות של פעולות הסיוע. הזעם גבר בחודשים שלאחר מכן, לאחר שהתפרסמו האשמות על שחיתות ודיווחים על מעצר הורים של ילדים שנהרגו ברעידת האדמה, משום שמחו על הבנייה הירודה של בתי ספר שקרסו ברעש וגרמו למותם של אלפי ילדים.

כמו הממשלה, ששכללה את מאמצי הסיוע שלה אחרי הרעש בוונצ'וואן, גם המתנדבים וקבוצות החברה האזרחית, שהופיעו לראשונה ב-2008, רכשו מיומנויות יקרות-ערך לעבודה באזורי אסון. יכולתם לתאם את עבודתם עם השלטונות – ובמקרים רבים אף להערים על השלטונות הנחושים בדעתם להרחיק אותם מהמקום – שופרה על ידי הרשת החברתית הסינית "סינה וייבו", מיקרובלוג דמוי טוויטר שלא היה קיים ב-2008, אך כעת יש לו יותר מ-500 מיליון מנויים.

"החברה האזרחית הרבה יותר יעילה כעת בהשוואה ל-2008", אמר ראן יונפיי, פעיל ידוע למען הדמוקרטיה ובלוגר, המתאר את וייבו ככלי מהפכני למען שינויים חברתיים. "עכשיו הרבה יותר קל למתנדבים להחליף ביניהם מידע על סוג העזרה שנחוץ".

הרשת החברתית "סינה וייבו". 500 מיליון מנוייםצילום: בלומברג

אחד מאלה שיזמו את פעולות הסיוע ברשת החברתית היה לי צ'נגפנג, פרשן ספורט מסצ'ואן ופעיל חברתי. כשהרעש פקד את לושאן, לי פנה ל-7 מיליון קוראי הווייבו שלו, ועד מהרה ארגן צוות של מתנדבים. הם נסעו לאזור האסון באופנועים, באופניים וברגל כדי לא לחסום את הכבישים, ובדרך ביקשו תרומות במיקרובלוג. לדבריו, דווקא סיוע ממשלתי יכול להיפגע ולהתעכב בגלל הבירוקרטיה ומהבידוד הגיאוגרפי.

יומיים אחרי הרעש לי והצוות שלו כבר הביאו 498 אוהלים, 1,250 שמיכות ו-100 יריעות ברזנט, שכולם התקבלו כתרומה. כל הציוד הזה הובא לוושינג, שאליה עוד לא הגיע הסיוע הממשלתי. למחרת הם הלכו לארבעה כפרים אחרים ושם חילקו מים, בישלו והקימו אוהלים.

לי מכיר בחשיבות המאמצים הרשמיים לאחר אסונות כאלה, אך הוא אומר שהפעילות העממית חיונית באותה מידה. "אי אפשר לבקש מארגון לא ממשלתי לפוצץ חצי הר כדי לפנות דרכים, אבל גם אי אפשר לבקש ממחלקה צבאית לשאול אשה מבוגרת אם היא זקוקה לתחבושות היגייניות", כתב באחרונה בבלוג שלו.

איש מתקן אוהל מחוץ לביתו ההרוס במחוז בלושאןצילום: רויטרס

הממשלה מעדיפה לשלוח מזון וסיוע באמצעות ארגונים ממלכתיים, בעיקר הצלב האדום של סין, אם כי הארגון עדיין לא התאושש משערוריית שחיתות מ-2011 שפגעה קשות בתדמיתו. כתוצאה מכך, גדלה התמיכה בארגוני סיוע לא ממשלתיים, שנחשבים לשקופים יותר.

נוכח התגברות הפעילות החברתית, שעלולה היתה להפוך לתנועת התנגדות לממשלה, המפלגה הקומוניסטית ניסתה לנצל את אסון לושאן לקריאה לסולידריות פוליטית. "ככל שהמצב קשה יותר, עלינו להיות מאוחדים יותר תחת דגל המפלגה", כתב עיתון המפלגה "יומון העם", בחודש שעבר.

עם זאת, התגברות הפעילות ברשת מאלצת את הממשלה להתאים את עצמה. באחרונה הודיע יומון העם על בחירת שלושה מתנדבים, שתפקידם לפקח על הוצאות הצלב האדום באזור הרעש, ולפרסם את ממצאיהם בווייבו.

עמדה להטענת טלפונים סלולריים לאחר רעידת האדמה בלושאןצילום: אי-פי

אך דיבורים לחוד ומעשים לחוד, ובשטח ממשיכה הממשלה לנהוג כפי שנהגה בעבר, ותושבים מקומיים מספרים כי שלטי תעמולה אדומים הופיעו בצדי הדרכים עוד לפני שהובאו מים ומזון.

ליאאו ונבינג, בכיר במנהל של מחוז סצ'ואן, אומר שזו תגובה טבעית. "האנשים חשים צורך להביע תודה לממשלה ולמפלגה". ואולם, המבקרים רואים בתעמולה האינסופית תסריט משומן היטב, המשמש את הממשלה להדרכת דעת הקהל, מה גם שעל עיתונים ואתרי אינטרנט בסין נאסר לפרסם "ידיעות או פרשנויות שליליות" על הרעש.

פרשנים אומרים שהמוני המתנדבים שבאו לסצ'ואן מאיימים על הנרטיב הממשלתי – שהורכב בזהירות רבה – על רעידת האדמה. ואכן, סינים רבים סבורים שחששות כאלה היו חלק מהגורמים לניסיונותיהם של בכירים למנוע ממתנדבים לבוא לאזור.

ואולם, למרות האזהרות לא לבוא, כדי לא להפריע לכאורה לצוותי ההצלה וכדי לא לחסום את הדרכים, אנשים רבים מצאו את דרכם לאזורי האסון.

כל מתנדב מביא אתו משהו מיוחד. אחרי שראה את הפוסט שבו וונג ביקש עזרה, הקדיש לי יונג, ספר בן 24, את כל חופשתו כדי להביא אספקה. לדבריו, זה היה המעט שהיה יכול לעשות כדי להחזיר לאלה שהצילו את חייו ברעש של 2008 שהרג תשעה מבני משפחתו. "אז הייתי צעיר מדי, ולא יכולתי לעזור", הוא אומר. "עכשיו אני יכול".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ