אחרי 33 שנה: יפן מצטרפת לאמנה על משמורות ילדים

יפן היא היחידה במדינות ג'י-7 שסירבה לחתום על האמנה. הסיבה - יפניות רבות שנישאו לזרים הביאו את ילדיהן ליפן ומסרבות לבקשות הבעלים לשעבר לבקר

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

הפרלמנט היפני אישר אתמול (רביעי) את הצטרפות יפן לאמנה הבינלאומית על משמורת על ילדים אחרי 33 שנה. זאת, בעקבות הלחצים הבינלאומיים שמופעלים על טוקיו לטפל במקרים שבהם אימהות יפניות חוטפות את ילדיהן מאבותיהם הזרים בלי שתהיה אפשרות לפעול נגדן.

חברי הבית העליון של הפרלמנט הצביעו פה אחד בעד הצטרפות לאמנת האג מ-1980 נגד חטיפת ילדים, ואישררו את החלטת הבית התחתון בחודש שעבר. יפן היתה היחידה מבין שבע המדינות המתועשות (ג'י-7) שלא הצטרפה לאמנה, עליה חתמו בסך הכל 89 מדינות. גורם משרד החוץ היפני אמר כי החוק ייכנס לתוקף עוד בשנת הכספים הנוכחית.

מאבקי משמורת בין בני זוג ממדינות שונות היא בעיה גוברת והולכת בשנים האחרונות ביפן, מאחר שאימהות יפניות מביאות את ילדיהן לארצן ומסרבות לבקשות הבעלים לשעבר לבקר את הילדים או אפילו לראות אותם. יפן סירבה במשך שנים להצטרף לאמנה, וציטטה מקרים של נשים יפניות שנמלטו מבעלים זרים שהתעללו בהן.

יוני 2009 - כריסטופר סאבויה עם ילדיו רבקה ואייזיק לפני שנחטפו ליפןצילום: אי–פי

ארה"ב, בריטניה, צרפת ומדינות אחרות קראו פעמים רבות ליפן להצטרף לאמנה, לפיה יש לקיים החלטות על משמורת על ילדים המתקבלות בבתי משפט במדינה שבה התגורר הילד שנחטף, ולשמור את זכויות הביקורים של שני ההורים. נושא זה היה סלע מחלוקת ביחסים הטובים בין ארה"ב ליפן, ושר החוץ ג'ון קרי הצהיר כמה פעמים שמדובר ב"נושא חשוב שיש ליישב אותו".

סוגיית מאבקי המשמרות זכתה לפרסום רב ב-2009, כשהאמריקאי כריסטופר סבויה נעצר ביפן אחרי שאשתו היפנית לשעבר האשימה אותו בחטיפת שני ילדיהם בזמן שהלכו לבית הספר. סבויה קיבל לפני כן משמורת מלאה על הילדים בבית משפט אמריקאי, אך האישה הפרה את ההחלטה והטיסה את הילדים מטנסי ליפן. כל צד האשים את משנהו בחטיפה. סבויה שוחרר בסופו של דבר והורשה לצאת מיפן אחרי שהסכים להשאיר את הילדים מאחור.

ב-2010 הגביר בית הנבחרים האמריקאי את הלחץ על יפן, לאחר שהצביע ברוב עצום בעד החלטה לא מחייבת, שגינתה את "חטיפתם והחזקתם" של ילדים "תוך הפרת זכויות האדם שלהם והפרת החוק האמריקאי והבינלאומי". יצויין כי החוק היפני מאפשר משמורת, במקרה של גירושים, להורה אחד בלבד – בדרך כלל לאם. כתוצאה מכך, נמנע מאבות יפנים וזרים רבים לראות את ילדיהם עד שהם מתבגרים.

"אימוץ אמנת האג לא יביא לשינויים יסודיים בחוק המשפחה היפני, כגון משמורת משותפת", אומר גורם במשרד החוץ היפני. לדבריו, טוקיו מתכוונת להקים רשות מרכזית שתטפל בבקשות של הורים זרים לאתר את הילד או לבקר אותו, ותנסה לתווך בין ההורים כדי ליישב את חילוקי הדעות ביניהם. אם כל אלה ייכשלו, הפרשה תגיע לבית המשפט למשפחה והוא יפסוק כראות עיניו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ