24 שנים לאחר מאסרו, שוחרר האסיר האחרון מכיכר טיינאנמן

ג’יאנג יאצ’ון, בן 73, החולה במחלת אלצהיימר, שוחרר מכלא בבייג’ינג על אף שאין לו לאן ללכת – אין לו משפחה או מקור הכנסה כלשהו

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
גרדיאן

שלטונות שחררו את האסיר האחרון שנותר בכלא מאז ההפגנות ב-1989. ג’יאנג יאצ’ון, בן 73, החולה במחלת אלצהיימר, שוחרר מכלא בבייג’ינג על אף שאין לו לאן ללכת – אין לו משפחה או מקור הכנסה כלשהו, הודיע ביום חמישי מכון דואי הואה, שציטט הודעה שהועלתה לאתר האינטרנט של מועצת שכונת ג’ינגשאן.

ביום שלישי ימלאו 24 שנים לדיכוי ההפגנות למען הדמוקרטיה על ידי הצבא, שרמס מפגינים בכיכר ופתח עליהם באש. מאות אנשים נהרגו. המפלגה הקומוניסטית אוסרת מאז להזכיר בצורה כלשהי את אירועי 4 ביוני 1989 בתקשורת, בבתי הספר ובאינטרנט. ג’יאנג, שהיה אז בשנות ה-40 לחייו, נדון ביולי 1990 למוות. פרטי המקרה שלו אינם ידועים, אך ידוע שגזר דינו נקצב חמש פעמים, מסר המכון. הוא אובחן כסובל מ”פיגור שכלי קל” והועבר ב-1993 לכלא עם אגף למוגבלים. בהתאם למידע שהתפרסם באתר של ג’ינגשאן, מכון דואי-הואה סבור כי ג’יאנג שוחרר באוקטובר או בנובמבר אשתקד.

שלשום פרסם הארגון אמהות טיינאנמן מאמר, שבו גינה נחרצות את סירובה של הנהגת המפלגה הקומוניסטית להתעמת עם טעויות העבר. הארגון, המורכב מפעילים שבני משפחותיהם או ידידיהם נהרגו בפשיטת הצבא בכיכר, שולח מ-1995 להנהגה הסינית מכתבים פתוחים, עצומות והצעות לדיאלוג. עד כה, הם לא זכו לתשובה. “ב-24 השנים הארוכות האלה אנו, אמהות טיאננמן, סובלות סבל רב”, נאמר במאמר. “אנחנו נאנחים בגיהינום, נאבקים בדמעות שכמעט יבשו”.

מפגין סיני בודד מנסה לחסום שיירת טנקים ליד כיכר טיינאנמן - 5 ביוני 1989צילום: אי–פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ