שתי הקוריאות הסכימו לדון בפתיחת הפארק התעשייתי המשותף

אזור התעשייה בקיסונג נסגר בחודש אפריל על רקע ההסלמה ביחסים בין שתי המדינות והניסוי הגרעיני השלישי שערכה פיונגיאנג בחודש פברואר

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

ו הסכימו לקיים ביניהן שיחות בנוגע לפתיחה של הפארק התעשייתי המשותף בקיסונג, שנסגר בחודש אפריל.

צפון קוריאה הציעה לקיים את השיחות עם סיאול בהודעה שפורסמה היום (חמישי) בסוכנות הידיעות הממלכתית של פיונגיאנג. זמן קצר לאחר מכן הודיע המשרד הדרום הקוריאני לענייניי האיחוד בין שתי המדינות כי הוא "בוחן בחיוב" את ההצעה, זאת לאחר כמה חודשים של מתיחות רבה בין שתי המדינות.

צפון קוריאה הודיעה בחודש שעבר שתזמין אנשי עסקים מהדרום לפארק התעשייתי כדי לדון בחידוש הפעילות שם, אולם סיאול פסלה אפשרות זו והודיעה כי בין הצדדים חייבות להתקיים שיחות בין נציגי שתי הממשלות.

הפארק התעשייתי בקיסונג, שנמצא בצפון קוריאה בסמוך לגבול עם השכנה מהדרום, נחשב למקור הכנסה מרכזי בשביל פיונגיאנג - מיוצרות בו סחורות בשווי של 470 מיליון דולרים בשנה. ואולם, צ. קודם לכן הודיעה פיונגיאנג על ניתוק "הקו החם" עם סיאול, אחד מאמצעי התקשורת הבודדים בין שתי המדינות, זאת על רקע שקיימו דרום קוריאה ויחידות של צבא ארה"ב המוצבות בחצי האי הקוריאני.

קיסונג היא סמל כמעט יחיד לשיתוף הפעולה בין שתי המדינות היריבות. בפארק התעשייתי שהחל לפעול ב-2004 יש 120 מפעלים בבעלות דרום קוריאנית עם 53 אלף עובדים צפון קוריאנים, שבנוסף להם כמה מאות עובדים מהדרום.

המתיחות בחצי האי הקוריאני הסלימה מאוד בעקבות , השלישי במספר, שערכה פיונגיאנג ב-12 בפברואר. לאחר ניסוי הגרעין אישרו 15 חברות מועצת הביטחון של האו"ם סנקציות נוספות נגד צפון קוריאה. בין היתר הוחלט להקשיח את העיצומים על יכולתה של צפון קוריאה לייבא ציוד וחומרים המשמשים את תוכנית הגרעין ותוכנית פיתוח הטילים הבליסטיים שלה. בנוסף, הוחלט להדק עוד יותר את הלחץ על האליטה השלטת בפיונגיאנג, באמצעות אמברגו על ייצוא מתכות יקרות, תכשיטים, יאכטות, מכוניות יוקרה ומכוניות מרוץ למדינה. בעקבות הסנקציות החריפה פיונגיאנג את התבטאויותיה נגד המערב וסיאול

מעבר הגבול בין הקוריאותצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ