אובמה ושי סיכמו להדק את היחסים, אולם לא הגיעו להבנות על תקיפות הסייבר

בשני ימי שיחות הצליחו השניים להגיע להסכמות על צפון קוריאה ושמירה על האקלים. אובמה הבהיר כי המשך הפריצות למחשבים יפגע ביחסים

ג'קי קאלמס וסטיוון לי מיירס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי קאלמס וסטיוון לי מיירס, ניו יורק טיימס

על רקע התחייבותם "לבנות דגם חדש של יחסים", השלימו אתמול (שבת) נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא סין שי ג'ין-פינג, שני ימי שיחות בלתי רשמיות, שבהם צמצמו את הפער בין המדינות בסוגיית הפעלת לחץ על צפון קוריאה הגרעינית ובעיית שינוי האקלים. עם זאת, השניים נותרו חלוקים בשאלת הריגול באינטרנט שגרמה למתיחות בין המדינות בחודשים האחרונים.

שני המנהיגים, שנפגשו לראשונה מאז ששי נבחר לנשיאות במארס, בילו יחדיו כמעט שש שעות ביום שישי, ושלוש שעות נוספות ביום שבת בבוקר. הפגישות התקיימו באחוזה בדרום קליפורניה, באווירה פחות רשמית מהמקובל. הבית הלבן מסר שהמטרה לא היתה להגיע להבנות או להסכמים חדשים, אלא לגבש יחסים נינוחים יותר בין אובמה לשי, שימנעו את הידרדרות המחלוקות בין המדינות לסכסוך עמוק יותר. בטיול קצר על מדשאות האחוזה אתמול, תיאר אובמה את ההתקדמות כ"נהדרת".

המנהיגים הגיעו להסכם ממשי אחד לפחות, בסוגיית האקלים. הן הסכימו ששתי יפעלו יחד לצמצום פליטת גזי חממה מסוג HFC, המצויים בשימוש במקררים ובקצף בידוד. ארגוני סביבה בירכו על ההחלטה ואמרו שהיא יכולה לסייע במאבק בשינויי האקלים.

אובמה ושי באחוזה בקליפורניה בה נפגשו, אתמולצילום: אי-פי

  אובמה ושי הגיעו להסכמה גם בעניין צפון קוריאה, שמיתנה באחרונה בהשפעת סין את ההכרזות הלוחמניות שהשמיעה בחודשים האחרונים, לאחר שביצעה ניסויים גרעיניים וניסויי טילים. פיונגיאנג, שהשעתה כמעט את כל מגע עם סיאול, שינתה בשבועות האחרונים את מדיניותה, והסכימה שגורמים רשמים משתי המדינות ייפגשו היום בעיירת גבול, לקראת פגישה רמת דרג של שרים, שתהיה הראשונה פעם ראשונה בשש שנים.

  ממשל אובמה קיבל בברכה את גישתה החדשה של סין כלפי שכנתה ובעלת בריתה, וציין שהיא משקפת ככל הנראה הערכת מצב חדשה בסין, לפיה המשבר התמידי בחצי האי הקוריאני מסכן גם את יציבותה שלה. "הם הסכימו שעל צפון קוריאה להתפרק מנשקה הגרעיני ושאף אחת מהמדינות לא תשלים עם כך שצפון קוריאה תהיה בעלת נשק גרעיני", אמר טום דונילון, יועצו היוצא של אובמה לביטחון לאומי.

  אולם באחד הנושאים השנוים ביותר במחלוקת בין הצדדים – האשמת ארה"ב כי תאגידים סיניים הקשורים למערכות הביטחון במדינה אחראיים למתקפות מתוחכמות נגד אתרי אינטרנט אמריקאיים - נראה שהתנהל שיח חירשים. לדברי דונילון, אובמה פירט בפני שי את סוגי הבעיות שארה"ב עמדה בפניהן בשל פריצות הסייבר וגניבת המידע. לדבריו, הנשיא הדגיש שוושינגטון יודעת כי המתקפות מגיעות מתוך סין, והזהיר כי אם הן יימשכו, הדבר "יהווה בעיה חמורה ביחסים הכלכליים" בין שתי המדינות.

  שי מצדו המשיך בקו בו דובקת בייג'ינג אל מול ההאשמות, ולא הכיר באופן רשמי באחריות לתקיפות. יועצו הבכיר למדיניות חוץ, יאנג ג'יאנצ'י, אמר כי סין מתנגדת לריגול סייבר, וכי היא בעצמה קורבן לפריצות למערכות מחשבים. ביום שישי, חשף עיתון הגרדיאן כי אובמה הורה לבכירים בתחום הביטחון והמודיעין לגבש רשימת מטרות פוטנציאליות למתקפות סייבר אמריקאיות.

  בדברים משותפים שנשאו השניים ביום שישי, אובמה נשמע פחות חריף בדבריו, לפחות אל מול המצלמות. "אלו נושאים שאינם יחודיים ליחסי ארה"ב וסין, הם נוגעים לקהילה הבינלאומית בכללה", אמר. לדבריו, "נצטרך לעבוד קשה על מנת לבנות מערכות הגנה בסקטור הפרטי והציבורי, ובמקביל לפעול לביסוס כללים מוסכמים עם מדינות אחרות". אובמה הדגיש כי גם סין תעמוד בפני אתגרים דומים, ושי אמר כי הדבר כבר קורה, וכי הוא מאמין ששתי המדינות יכולות לעבוד יחדיו בנושא. 

  שני המנהיגים קראו להגברת שיתף הפעולה בין המדינות. אובמה קרא לעשות מאמצים משותפים כדי להתמודד עם בעיית שינוי האקלים ולשפר את הקשרים הצבאיים, כך שכל צד "יבין את היעדים האסטרטגיים ברמה הצבאית והפוליטית גם יחד". שי הביע הסכמה ואמר שסין וארה"ב "חייבות למצוא נתיב משותף", הנבדל מהעימות והתנגשות הבלתי נמנעת "שאפיינו בעבר את יחסי שתי המדינות".

  נשיא סין, שהתגורר בצעירותו במדינת איווה, אמר שהוא ואובמה יקיימו מעתה קשר הדוק באמצעות מכתבים, שיחות טלפון, פגישות דו-צדדיות וביקורים הדדיים. "אני מזמין את הנשיא אובמה לבוא לסין בעיתוי המתאים, למפגש דומה לזה", אמר. "לשני הצדדים הרצון הפוליטי לבנות קשר כזה", הוסיף שי.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ