לוגו אי-פי
אי-פי

צפון קוריאה ודרום קוריאה הסכימו לקיים השבוע שיחות בדרגים גבוהים בסיאול. המשרד הדרום קוריאני לענייני האיחוד וסוכנות הידיעות הצפון קוריאנית הודיעו היום (שני) על ההחלטה המשותפת, שנחשבת לפריצת דרך ביחסים בין המדינות, שהידרדרו בשבועות האחרונים בעקבות הניסוי הגרעיני שביצעה פיוגיאנג.

ההחלטה על קיום השיחות התקבלה במשא ומתן שהתקיים בין דרגים זוטרים ונמשך 17 שעות. היתה זו הפגישה הראשונה מסוגה זה שנתיים. היא התקיימה בכפר פאנמונג'ום בסמוך לקו הגבול בין המדינות, שנקבע לפני כ-60 שנים בתום מלחמת קוריאה.

המפגשים, שיתחילו ביום רביעי, יתמקדו בחידוש הסחר בין שתי מדינות, כולל פתיחת הפארק התעשייתי בקיסונג, שנמצא בצפון קוריאה בסמוך לגבול עם השכנה מהדרום. קיסונג נחשב לסמל כמעט יחיד לשיתוף הפעולה בין שתי המדינות היריבות. בפארק התעשייתי שהחל לפעול ב-2004 יש 120 מפעלים בבעלות דרום קוריאנית ו-53 אלף עובדים צפון קוריאנים, שבנוסף להם כמה מאות עובדים מהדרום.

ואולם, אף על פי שהפארק נחשב למקור הכנסה מרכזי בשביל פיונגיאנג, ומיוצרות בו סחורות בשווי של 470 מיליון דולרים בשנה, צפון קוריאה אסרה באפריל על 480 עובדים מדרום קוריאה להיכנס אליו. קודם לכן הודיעה פיונגיאנג על ניתוק "הקו החם" עם סיאול, אחד מאמצעי התקשורת הבודדים בין שתי המדינות, זאת על רקע תרגיל צבאי גדול שקיימו דרום קוריאה ויחידות של צבא ארה"ב המוצבות בחצי האי הקוריאני.

המתיחות בחצי האי הקוריאני הסלימה מאוד בעקבות הניסוי הגרעיני, השלישי במספר, שערכה פיונגיאנג ב-12 בפברואר. לאחר ניסוי הגרעין אישרו 15 חברות מועצת הביטחון של האו"ם סנקציות נוספות נגד צפון קוריאה. בין היתר הוחלט להקשיח את העיצומים על יכולתה של צפון קוריאה לייבא ציוד וחומרים המשמשים את תוכנית הגרעין ותוכנית פיתוח הטילים הבליסטיים שלה. בנוסף, הוחלט להדק עוד יותר את הלחץ על האליטה השלטת בפיונגיאנג, באמצעות אמברגו על ייצוא מתכות יקרות, תכשיטים, יאכטות, מכוניות יוקרה ומכוניות מרוץ למדינה. בעקבות הסנקציות החריפה פיונגיאנג את התבטאויותיה נגד המערב וסיאול והתריעה מפני מלחמה תרמו-גרעינית.

השיחות שהתקיימו בדרגים זוטרים בסמוך לגבול בין צפון לדרום קוריאהצילום: אי-אף-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ