ארה"ב ואפגניסטאן יפתחו בשיחות ישירות עם הטליבאן

ביום בו הועברו הסמכויות הביטחוניות מכוחות נאט"ו לאפגנים, הודיע נשיא אפגניסטאן על שיחות שלום עם טליבאן. גם ארה"ב תשתתף בשיחות עם הארגון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארצות הברית תפתח בשיחות ישירות עם הטליבאן, כך הודיעו היום (שלישי) בכירים בבית הלבן. הפגישה הראשונה תיערך בימים הקרובים בדוחא, בירת קטאר, שם הטליבאן מתכנן לפתוח נציגות רשמית. גם נשיא אפגניסטאן, חמיד קרזאי, הודיע שממשלתו תוציא משלחת לקטאר לשיחות שלום. לדברי הגורמים האמריקאים, השיחות יעסקו בין השאר בשחרור אסירים, אולם השבועות הקרובים יוקדשו לבחון את העמדות של שני הצדדים.

ההודעה על שיחות השלום נמסרה ביום בו נערך טקס העברת הסמכויות הביטחוניות מחיילי נאט"ו בראשות ארה"ב לידי כוחות הביטחון של אפגניסטאן. הטקס היה מעמד רשמי בעיקרו; הלכה למעשה הכוחות האפגניים כבר מובילים בשנה האחרונה את המאבק בטליבאן בשלושה רבעים משטחי המדינה, וסופגים אבידות בהתאם.

כבר היום ניתן היה להתרשם מהקושי והסכנה הצפויים במעבר השליטה הצבאית. בקאבול, בירת אפגניסטאן, התפוצצה פצצה שאמורה היתה לפגוע בשיירת רכבים שליוותה את סגן הנשיא השני, מוחמד מוחקיק. בעוד מוחקיק לא נפגע, שלושה אזרחים אחרים שהיו בקרבת מקום נהרגו ו-30 נוספים מפצעו בפיצוץ. 

צבא אפגניסטאן, שלא הצליח למנוע את הפיגוע למרות שכוחות ביטחון רבים ליוו את מוחקיק, אמור החל מהיום להשליט מרותו במדינה כולה: היחידות האמריקאיות אמנם ימשיכו לפי שעה להיות בסביבה, אבל מעתה ייאלצו הכוחות האפגניים לפעול בלי סיוע אווירי של ארה"ב, בלי מסוקי חילוץ, ובלי יחידות קרביות משותפות. במקרה שייקלעו לצרה, כוחות נאט"ו לא יבואו לחלצם, למעט מקרים חמורים ביותר.

הקיץ הזה מסתמן כשעת מבחן ליכולתם של הכוחות האפגניים לתפקד בצורה עצמאית לחלוטין, לקראת נסיגת כל כוחות המערב מהמדינה עד תאריך היעד, ב-2014.
על מידת הקושי שמולו הם עלולים להימצא אפשר ללמוד בחדר מספר 648 של בית החולים הצבאי בקאבול, שבו שוכבים שני חיילים פצועים, שנפגעו בחודש מאי בקרב נגד הטליבאן בנפת פנג'אווי שבמחוז קנדהאר, בדרום המדינה. אחד מהם איבד שלוש מגפיו, האחר שתיים.

בחודש מאי נשלחה יחידתם להילחם בכפר ליד זנגבאד, שעמד בחודש מארס במוקדה של התקוממות עממית נגד הטליבאן, אשר נתפשה בעיני גורמים אמריקאיים ואפגניים כנקודת מפנה באזור, הנשלט זמן רב בידי אנשי הטליבאן. אלא שכעבור חודשיים השתלטו המורדים חזרה.

לדברי החיילים הפצועים, שאוששו מפי מפקדיהם, האזור היה ממוקש בצפיפות; כשהחיילים החלו לעלות על המוקשים, תקפו אותם כוחות הטליבאן, תוך שימוש במעברים חצובים בין קירות בתי בכפר, פגעו בהם וברחו. "אף אחד לא בא לעזרתנו" אומר סגן מסיוללה חמדארד, שאיבד בקרב שתי רגליים ויד; וזאת אף שבאותה עת חגו לדבריו מעליהם שני מסוקים אמריקאיים ומטוס קרב. "התחננו בפניהם שיפתחו באש, אבל הם לא עשו כלום".

זהי אמנם המדיניות הרשמית שבה ארה"ב תדבק מהיום בכל רחבי אפגניסטאן. על פי הוראות הצבא האמריקאי, לא יינתן שום סיוע אווירי לאפגנים, למעט במקרים חריגים, ורק באישור קצין מדרגת גנרל ומעלה. במקום הסיוע האווירי החל צבא ארה"ב לספק לאפגנים ציוד ולהנחות אותם איך להשתמש בפגזים ובנשק ארטילרי אחר במקרה של הסתבכות, אומר גנרל ג'יימס מקונוויל, מפקד צבא ארה"ב במזרח אפגניסטאן. "אם נעשה את זה במקומם, הם לעולם לא יבנו את היכולת לעשות זאת לבדם", אמר. "אנחנו לא רוצים שיתרגלו לסמוך על כוחות שלא יהיו פה בעתיד".

ספיד גול, מפקדו האפגני של הקרב בפנג'אווי, משוכנע שהאבידות ביחידתו היו קטנות בהרבה לו ניתן לה לה סיוע אווירי של ארה"ב, אבל הוא מודע למציאות. "זה הבית שלנו ועלינו להגן עליו; אף אחד אחר לא יכול להושיע אותנו".

מניין הנפגעים העולה בקרב הכוחות האפגניים, הוא פועל יוצא של מעורבותם הגדלה בקרבות; דובר משרד ההגנה, דאוולט ואזירי, אומר שמ-21 במארס עד 11 ביוני השנה, נהרגו בקרבות 276 חיילים אפגנים, לעומת פחות מ-50 חיילים אמריקאים.

העלייה בשיעור הנפגעים בצבא הלאומי האפגני מעורר חשש מפני ההשלכות שעלולות להיות לכך על הצבא, המותש ממילא. מקורות אפגניים מסרו בשנה שעברה שבגלל עריקות, אבידות ושיעורי גיוס נמוכים, נאלץ הצבא להחליף מדי שנה כשליש מכוחותיו; גורמים במשרד ההגנה סירבו לא מכבר למסור נתונים על היקף השחיקה בשורות הצבא, בטענה שמדובר בפרטים שמורים שפרסומם עלול לפגוע במורל הצבא.

הפסקת מתן החילוץ הרפואי-אווירי האמריקאי בשנה שעברה, הפכה לאחת הבעיות החמורות שניצבות לפני החיילים האפגנים; פירושה פינוי פצועים באמבולנסים במקום המטוסים. "אף אחד לא בא לסייע לנו", העיד הפצוע האחר בחדר 648, עבדל ואליד בן 18; לדבריו, הוא שכב בין הריסות של בניין במשך כשעה וחצי, עד שמישהו הגיע אליו ולנפגעים האחרים בשטח; חלפה חצי שעה נוספת עד לבואם של אנשי הסיוע הרפואי. לפני שנה, מסוק אמריקאי היה דואג לחלץ אותם, הפעם המשימה נעשתה בידי אמבולנס אפגני. "שאלת החילוץ האווירי היא הבעיה הכי גדולה שלנו", אומר מוסא וורדק, המנהל חמישה בתי חולים צבאיים; אבל ברור שככל שנקבל אחריות רבה יותר, כך יגדל מספר הנפגעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ