הממשל האפגני דורש להוביל את המגעים

דגל הטליבאן מאיים לטרפד את שיחות השלום בקטאר

על המשרד שפתח הטליבאן בדוחא הוצב גם שלט שבו נכתב "המשרד הפוליטי של האמירות האיסלאמית של אפגניסטאן". בקאבול רותחים מזעם

אי-פי
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
אי-פי
גרדיאן

המתיחות הדיפלומטית בין אפגניסטאן לבין ארה"ב לנוכח הכרזתה של וושינגטון על כינון שיחות שלום עם הטליבאן - מסרבת לדעוך. קטאר, שאמורה לארח את השיחות, הורתה הערב (חמישי) לטליבאן להסיר את הדגל האיסלאמי שהוצב השבוע על גג משרד האינטרסים שפתח הטליבאן בדוחא לקראת השיחות. מתחת לדגל, שכולו התרסה כלפי הממשל האפגני המרכזי, הוצב שלט שעליו נכתב: "המשרד הפוליטי של האמירות האיסלאמית של אפגניסטאן", וגם הוא הוסר. אלא שזמן קצר לאחר מכן, שבו אנשי הארגון האיסלאמי הקיצוני והניפו את דגלם בצבעי שחור-לבן על תורן נמוך יותר.

הממשל האפגני זועם על התנהלות האמריקאים סביב השיחות וטוען כי הן אורגנו תוך "פריצת העקרונות" שעליהם הוסכם עם קאבול. "האופן שבו נפתח משרד האינטרסים נוגד את העקרונות שעליהם סיכמנו עם ארה"ב", נמסר בהודעת משרד החוץ, "הטליבאן מתייחס למשרד ומציג אותו כשגרירות - דבר שאיננו מקובל עלינו. לעולם לא נאפשר שאויביה של אפגניסטאן 'יחטפו' את תהליך השלום ויגיעו להישגים שמעולם לא השיגו בשדה הקרב".

אתמול אמר נשיא אפגניסטאן, חמיד קרזאי, כי ממשלתו תחרים את שיחות השלום עם הטליבאן כל עוד הפגישות לא ינוהלו על ידי האפגנים. עוד אמר קרזאי כי לנוכח ההתפתחויות - משעה ממשלו את המשא ומתן עם וושינגטון על מספר החיילים שיוותרו במדינה לאחר השלמת נסיגת כוחות נאט"ו עד סוף 2014. שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, הבטיח לקרזאי בשיחות טלפון כי דגל הטליבאן והכיתוב המתריס יוסרו, אולם זה אמר כי הוא מצפה לצעדים נוספים, ובראשם - הצהרה פורמלית לפיה ארה"ב תומכת בממשלת אפגניסטאן.

במוקד המחלוקת עומדת הטענה האפגנית כי עצם קיומו של המשרד כמוהו כהכרה בטליבאן כארגון פוליטי יציג. ארה"ב העניקה לאפגניסטאן ערבויות לכך שמדובר במשרד אינטרסים שהשימוש היחידי בו הוא לאירוח שיחות השלום. אלא שהטליבאן טוען כי המשרד הוא יישות דיפלומטית הזוכה להכרה בינלאומית. "אין שום הכרה מצד קרזאי, ממשלתו או מצד החוקה האפגנית. אם קרזאי יידרש לכך הוא יצהיר בפומבי שהוא זה שצריך להוביל את הדיונים", נמסר מקאבול.

חרף המחלוקת הקשה, דיפלומטים המעורבים בתהליך משדרים אופטימיות וסבורים כי קיים עדיין סיכוי טוב ששיחות השלום עם הטליבאן ייצאו בסופו של דבר לדרכן. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, המבקר באירופה, אמר אתמול כי הוא מודע לכך שתהליך השלום עם הטליבאן לא יהיה קל או מהיר. "זהו צעד ראשון וחשוב לקראת פיוס על אף שמדובר בשלב מוקדם מאוד. האפגנים יצטרכו לדבר עם האפגנים על האופן שבו הם יכולים לשים סוף למעגל האלימות, כדי שיוכלו להתחיל לבנות את מדינתם", אמר.

גורמים אמריקאים רשמיים אמרו כי וושינגטון תדרוש מהטליבאן לנתק את קשריו עם אל-קאעדה, לסיים את מעשי האלימות במדינה ולקבל על עצמו את החוקה האפגנית כולל הסעיפים שעוסקים בהגנה על נשים ומיעוטים. הגורמים, שלא הסתירו את תסכולם לנוכח מה שהם מכנים "פרנויה אפגנית", הסבירו כי הם מקווים שהשיחות יפתחו כבר בימים הקרובים, אולם לנוכח חוסר הוודאות שנוצר - יש כעת צורך ליישר את ההדורים. יצויין כי ארה"ב ניהלה שיחות חשאיות עם נציגים של הטליבאן בקטאר ב-2011, אך כעת מדובר בפעם הראשונה בשיחות גלויות ורשמיות.

החייל האמריקאי בו ברגדאל כפי שנראה בדצמבר 2010. שלח באחרונה מכתב למשפחתוצילום: אי–פי

בהתפתחות נפרדת הודיע היום דובר הטליבאן כי ארגונו מוכן לשחרר את החייל האמריקאי בו ברגדאל, בתמורה לחמישה מבכירי הארגון המוחזקים במחנה המעצר גואנטנמו. ברגדאל, בן 27, נחטף מבסיסו שבדרום-מזרח אפגניסטאן ב-20 ביוני 2009 והוא החייל האמריקאי היחיד כיום שמוחזק בשבי. על פי ההערכות, הוא מוחזק בפקיסטאן. לפני כמה שבועות קיבלו הוריו של ברגדאל מכתב מבנם באמצעות הצלב האדום הבינלאומי. לא נמסרו פרטים על תוכן המכתב. דובר הטליבאן אמר כי סוגיית ברגדאל צפויה לעמוד בראש סדר היום של משלחת הארגון לשיחות השלום.

הנשים האפגניות חרדות לגורלן

באפגניסטאן, השרויה בסכסוך יותר מ-30 שנה, הגיבו היום רבים בחשש אודות שיחות השלום עם הטליבאן. נשים חרדות במיוחד, היות שהן סבלו קשות בתקופת שלטון הטליבאן שהסתיימה עם פלישת צבא ארה"ב ב-2001. נמנעה מהן הזכות לרכוש השכלה ורבות מהן לא הורשו לעבוד ואפילו להיראות בציבור. אחרי 12 שנים שבהן הצליחו בעור שיניהן להחזיר לעצמן אט אט כמה זכויות בסיסיות, מבוהלות הנשים מהאפשרות שאלה יילקחו מהן שוב.

"אם הם יחזרו לשלטון, כל מה שהשגנו ב-12 השנים האחרונות יירד לטמיון", אומרת ארוזו פרוואני, מורה בת 35, "שערי בתי הספר והאוניברסיטאות ייסגרו בפנינו שוב. הנשים האפגניות חייבות לצאת ולהפגין בכל רחבי המדינה. עלינו להכריז שאנחנו לא רוצות שהטליבאן יחזור, ולא מוכנות שהם יפתחו משרד בקטאר".

נשים אפגניות במדרסה ללימודי קוראן בעיר ג'לאלבאדצילום: אי–פי

לאורך השנים חל שינוי מסוים בעמדות הטליבאן, בפרט בכל הקשור לטלוויזיה ולאמצעי תקשורת מודרניים שהוחרמו על ידו בעבר. כעת הם משמשים אותו ככלי להפצת מסריו.
בין התומכים בקיום שיחות השלום יש המאמינים כי עמדות הטליבאן בנוגע לזכויות הנשים התמתנו אף הן, אך קשה לקבוע מה הן עמדותיו האמיתיות. רבים חוששים שתמיכתם הפתאומית בהשכלת נשים תתמסמס במהירות כאשר יתפסו את השלטון.

"עליהם להוכיח את רצינות כוונותיהם במעשים", קובעת פעילת זכויות הנשים פלוואשה חסן, "בתי ספר לבנות הותקפו, מורות ומנהיגות נרצחו. רק אם יפסיקו את המעשים הללו, נוכל להיווכח בשינוי של ממש". חסן הדגישה כי נשים רבות חוששות שהצדדים יחתמו בחשאי על הסכמים שבהן יוזנחו זכויותיהן וכי הן אינן בוטחות בצוותי המשא ומתן של הממשלה ושל הטליבאן גם יחד. חששות אלה גברו החודש אחרי שמספר חברות בפרלמנט האפגני גילו כי כמה מעמיתיהם השמרנים העבירו ברגע האחרון תוספת לחוק חדש, ולפיה יקוצצו עשרות משרות של נשים בשירות הציבורי.

"הייתי רוצה שערוצי המשא ומתן יהיו גלויים ככל האפשר", אומרת אשת האקדמיה אורזלה אשרף נמאט, "זכותנו לדעת את פרטי השיחות המנוהלות בשמנו, אסור שיהיו כאן סודות. העם האפגני הופתע פעמים רבות מדי". ארגוני הנשים באפגניסטאן עומדים על זכות הנשים לייצוג הולם בצוות המשא ומתן, ולא רק באמצעות נציגה סמלית אשר תיבחר בשל היותה דמות מתונה שניתן לסמוך עליה שלא תעשה צרות. "הטענה שזכויות הנשים והשלום מנוגדים זה לזה אינה סבירה. הזכויות הבסיסיות של הנשים אינן הגורם למלחמה", אומרת נמאט, "אם נחזור לשבת בבית, המלחמה לא תסתיים. הגורמים למלחמה ידועים וברורים לכל מי שיושב ליד שולחן הדיונים, אז למה שאנחנו נשלם את המחיר?"

צוערות אפגניות שסיימו קורס שוטרות במחוז הארט לפני כחצי שנהצילום: אי–פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ