ראש ממשלת פקיסטאן: הנשיא לשעבר מושארף הוא בוגד

נוואז שריף תומך בהעמדה לדין של הגנרל לשעבר באשמת בגידה - אך הממשלה עדיין נמנעת מלקבל החלטה כל כך תוקפנית כלפי הצבא

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

נוואז שריף, ראש ממשלת פקיסטאן, אמר היום (שני) כי יש להעמיד לדין באשמת בגידה את פרבז מושארף, נשיא פקיסטאן בין השנים 2001-2008. שריף נאם בפרלמנט במקביל לדיון בבית המשפט העליון באפשרות להאשים את מושארף בבגידה.

כתב האישום שהוגש לפני חודש נגד מושארף, שנמצא במעצר בית, מתייחס להחלטתו בשנת 2007 להכריז על מצב חירום בפקיסטאן. ההחלטה אפשרה למושארף בין היתר להטיל מעצר בית על שופטים בכירים ולפטר את נשיא בית המשפט העליון. הצעד, הנתפס כבלתי חוקתי, נעשה בשל חששו של מושארף כי השופטים יתנגדו לבחירתו המחודשת לנשיאות. מושארף דחה את הביקורת וטען כי הכריז על מצב החירום לנוכח הסכנה שנשקפה מהטליבאן.

הפרשה הובילה לערעור מעמדו של מושארף, עד שנאלץ לפרוש מתפקידו ב-2008. הוא יצא לגלות של ארבע שנים בדובאי ובלונדון ובמארס האחרון שב לפקיסטאן על מנת להשתתף בבחירות לפרלמנט. הוא זכה לקבלת פנים קרירה ומועמדותו נפסלה לנוכח ההליכים המשפטיים נגדו.

פרבז מושארף. אנטי-חוקתי או בוגדצילום: אי–פי

שריף, בן 63, שכיהן פעמיים כראש ממשלה, הודח על ידי אותו מושארף בהפיכה צבאית ונשלח ב-1999 לגלות בסעודיה שנמשכה כמעט עשור. לאחר הדחתו על ידי הגנרל מושארף יצא נגד הגנרלים במדינה, ומאז אנשי צבא רבים מתייחסים אליו בחשדנות.

למרות עמדת שריף, רק הממשלה הפדרלית יכולה להאשים את מושארף בבגידה, האשמה שמשמעותה העמדה לדין שיכולה להסתיים בעונש מוות או מאסר עולם. עדיין לא ברור מה תהיה החלטת הממשלה הפדראלית אך בינתיים ללא חבירה של כמה מפלגות גדולות לא צפויה להיות העמדה לדין. בפקיסטאן סבורים כי הממשלה עדיין חוששת מהעמדה לדין כי משמעותה היא מתקפה ישירה נגד הצבא, הגוף החזק במדינה שיכול להפיל את הממשלה ולהשתלט על השלטון, כפי שקרה כמה פעמים בעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ