טלטלה פוליטית באוסטרליה

ראשת הממשלה גילארד הודחה מראשות מפלגת הלייבור

בהצבעת בזק שהתקיימה בוועידת המפלגה, ניצח ראש הממשלה לשעבר קווין ראד, שהודח בעצמו על ידי גילארד ב-2010. הבחירות ככל הנראה יוקדמו

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
רויטרס

ראשת ממשלת אוסטרליה, ג'וליה גילארד, הודחה היום (רביעי) מראשות מפלגת הלייבור, אחרי שהפסידה לראש הממשלה לשעבר, קווין ראד, בהצבעת בזק שנערכה בוועידת המפלגה. בעקבות ניצחונו של ראד, שהוחלף לפני כשלוש שנים על ידי גילארד, מעריכים פרשנים כי הבחירות הכלליות באוסטרליה יוקדמו מ-14 בספטמבר.

ראד ניצח אחרי שזכה ב-57 קולות לעומת 45 קולות לגילארד. ניצחונו הופך אותו לראש המפלגה אך עדיין לא הופך אותו לראש ממשלת אוסטרליה שכן הוא זקוק לתמיכת יתר מפלגות הקואליציה. ראד יצטרך לשכנע את המושלת הכללית קווינטין ברייס למנות אותו לתפקיד כבר ביום חמישי. אם ייכשל - תוכל ברייס להטיל על מנהיג האופוזיציה הליברלית טוני אבוט את מלאכת הרכבת הממשלה, או שהבחירות יוקדמו. 

התסבוכת הפוליטית באוסטרליה היא תוצאה של ממשלת המיעוט אותה הובילה גילארד במשך שלוש שנים. מאז הבחירות שעברו, שולטת הלייבור רק ב-71 מושבים בבית הנבחרים, לעומת 72 מושבים לאופוזיציה הליברלית. ממשלת גילארד נשענת על 7 חברי פרלמנט השייכים למפלגת הירוקים או מזוהים כעצמאיים.

קווין ראד במסיבת עיתונאים לפני הצבעת הבזק, היוםצילום: רויטרס

הצבעת האמון התקיימה ביוזמת גילארד, בעקבות המשבר הפוליטי העמוק במפלגה ובעקבות מצבה העגום בסקרים. מכוני מחקר שונים פרסמו בחודשים האחרונים סקרים שמסקנתם דומה: הלייבור צפויים לאבד תוך כמה חודשים את השלטון למפלגת האופוזיציה הליברלית בראשותו של טוני אבוט.

ביממה האחרונה הסלימה המתיחות בין מחנה גילארד לבין מחנה ראד לכדי פיצוץ של ממש. זאת אחרי שאמצעי תקשורת במדינה דיווחו כי נאמניו של ראד מפיצים עצומה הקוראת להקדים את ועידת המפלגה. גילארד הסכימה לכינוס בזק והתחייבה, בדומה לראד, כי תפרוש מתפקידה אם תפסיד.

ג'וליה גילארד אחרי שמונתה לסגניתו של ראד ב-2006צילום: אי-אף-פי

"אני מאותגרת על ידי מנהיג האופוזיציה, אבל מאותגרת גם על ידי גורמים מתוך המפלגה שלי", אמרה גילארד, "לא יכולה להיות לנו ממשלה או מפלגת שלטון כשיש אדם אחד העומד בראשה ואדם אחר שטוען שהוא מועמד אלטרנטיבי. מי שישתתף בהצבעה בוועידת המפלגה צריך לעשות זאת בתנאי שאם יפסיד - עליו לפרוש מפוליטיקה. הלילה הוא הלילה. לא הייתי מתמודדת אם לא היה לי מספיק ביטחון שאנצח".

מאז ניצחונה בבחירות ב-2010, חלה ירידה הדרגתית בפופולריות של גילארד, בניגוד לראד שהצליח לשמור על כוחו. בימים האחרונים הסביר ראש הממשלה לשעבר כי הוא מאמין שהלייבור "נמצאת על מסלול קטסטרופלי של הפסד בבחירות" אלא אם יבוצעו שינויים. "אני מאמין בכל לבי שאני חייב להציע אלטרנטיבה לעם האוסטרלי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ