קווין ראד הושבע לראשות ממשלת אוסטרליה

יממה לאחר שהדיח את ג'וליה גילארד מראשות מפלגת הלייבור חזר ראד לתפקיד ממנו הודח לפני שלוש שנים. בבחירות הקרובות הוא צפוי להפסיד

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

קווין ראד הושבע לראשות ממשלת אוסטרליה לפנות בוקר (חמישי), שלוש שנים לאחר שהודח על ידי ג'וליה גילארד, ראשת ממשלת אוסטרליה שהודחה אתמול מראשות מפלגת הלייבור. גילארד הפסידה לראד בהצבעת בזק שנערכה בוועידת המפלגה כשזכתה ב-45 קולות בלבד לעומת 57 לראד.

שלשום הסלימה המתיחות בין מחנה גילארד לבין מחנה ראד לכדי פיצוץ של ממש. זאת אחרי שאמצעי תקשורת במדינה דיווחו כי נאמניו של ראד מפיצים עצומה הקוראת להקדים את ועידת המפלגה. גילארד הסכימה לכינוס בזק והתחייבה, בדומה לראד, כי תפרוש מתפקידה אם תפסיד.

ראד, בן 55, שהצליח לשכנע את המושלת הכללית קווינטין ברייס למנותו מייד לראשות הממשלה, הושבע חצי שעה לאחר פתיחת ישיבת הפרלמנט הבוקר. הוא עדיין לא הכריז אם יתמוך בתאריך הבחירות שקבעה גילארד: 14 בספטמבר. ראד צפוי לשרוד את הצבעת אי האמון הקרובה בפרלמנט, אך אם זה לא יקרה הבחירות עשויות להתקיים כבר ב-3 באוגוסט.

התסבוכת הפוליטית באוסטרליה היא תוצאה של ממשלת המיעוט אותה הובילה גילארד במשך שלוש שנים. מאז הבחירות שעברו, שולטת הלייבור רק ב-71 מושבים בבית הנבחרים, לעומת 72 מושבים לאופוזיציה הליברלית. ממשלת גילארד נשענת על 7 חברי פרלמנט השייכים למפלגת הירוקים או מזוהים כעצמאיים.

הצבעת האמון אתמול במפלגת הלייבור התקיימה ביוזמת גילארד, בעקבות המשבר הפוליטי העמוק במפלגה ובעקבות מצבה העגום בסקרים. מכוני מחקר שונים פרסמו בחודשים האחרונים סקרים שמסקנתם דומה: הלייבור צפויים לאבד תוך כמה חודשים את השלטון למפלגת האופוזיציה הליברלית בראשותו של טוני אבוט.

קווין ראד בפרלמנט היום. צפוי להפסיד בבחירותצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ