בגלל האסון במתפרות: ארה"ב השעתה את הטבות הסחר עם בנגלדש

יותר מ-1,200 איש נהרגו בשל תנאי בטיחות ירודים בתעשיית הטקסטיל במדינה. עם זאת המהלך ישפיע בעיקר על תעשיות הטבק ומוצרי הספורט

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

ארצות הברית השעתה את הטבות הסחר עם בנגלדש, לאור תנאי הבטיחות הירודים של העובדים במדינה – כך הודיע הערב (חמישי) הבית הלבן. יותר מ-1,200 בני אדם נהרגו השנה במהלך עבודתם בתעשיית הביגוד בבנגלדש.

משמעותה של השעיית הטבות הסחר עם בנגלדש היא הגדלת המיסוי על שורה של מוצרים המיוצאים לארצות הברית, כגון מוצרי טבק, ציוד ספורט, כלי חרסינה, מוצרי פלסטיק וכמות קטנה יחסית של מוצרים מתעשיית הטקסטיל הבנגלדשית. עם זאת, הצעד לא ישפיע באופן ישיר על תעשיית הביגוד בבנגלדש, כיוון שמוצריה בלאו הכי לא זכאים להנחות המיסוי שנקבעו ב-1976 כדי לסייע בהתפתחות הכלכלית של המדינות העניות בעולם, וכן כדי להפחית את עלויות הייבוא של חברות אמריקאיות.

בשל ההטבות נחסכו לבנגלדש תשלומי מיסים לארצות הברית בשווי של כשני מיליון דולרים בשנת 2012, עבור סחורה בשווי של כ-35 מיליון דולרים. עם זאת, תעשיית הביגוד בבנגלדש שילמה מס בשווי של כ-732 מיליון דולרים על ייצוא ביגוד בשווי של 4.9 מיליארד דולרים, שאינו זכאי להנחה במיסוי.

עדיין, החלטתו של אובמה היא גינוי של תנאי העבודה בבנגלדש, בעקבות מותם של 1,129 בני אדם בהתמוטטות בניין מתפרות סמוך לבירה דאקה באפריל, ומותם של 112 איש בדליקה שפרצה במפעל טקסטיל אחר בנובמבר.

אשה ב בנגלדש בוכה על קרובי משפחתה שנהרגו בהריסות האסון מתפרהצילום: אי-אף-פי

בכיר בלשכת המסחר האמריקאית אמר כי וושינגטון לא מתכוונת כרגע להגביל את ייבוא הביגוד מבנגלדש כדי להגדיל את הלחץ על המדינה לפעול לשיפור תנאי התעסוקה שלה. הבכיר, מייק פרומן, אמר לכתבים כי הוא מקווה שהשעיית הטבות הסחר תספיק כדי לעודד את הממשלה בבנגלדש לבצע את הרפורמות הדרושות.

הצעד האמריקאי עשוי גם להשפיע על האיחוד האירופי ולהוביל לקבלת החלטה דומה גם שם. אם יחליטו האירופאים על צעד דומה, תהיה ההשפעה על התעשייה בבנגלדש גבוהה הרבה יותר, כיוון שהסכמי הסחר עם האיחוד האירופי פוטרים לחלוטין את תעשיית הביגוד בבנגלדש מתשלום מיסים.

האיחוד האירופי ייבא בשנה שעברה סחורה בשווי של כ-9.2 מיליארד אירו מבנגלדש – וכ-93% מהמוצרים שיובאו הם מוצרי טקסטיל. באיחוד האירופי איימו בעבר לבטל את הקלות המס לבנגלדש בשל תנאי הבטיחות הירודים במיוחד במפעלים שלה. אם יוחלט על צעד שכזה באירופה, תידרש יותר משנה עד שהוא יוכל להיות מיושם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ