הפגנות ענק בהונג קונג בדרישה לדמוקרטיה ושחרור משלטון סין

ביום השנה ה-16 לחזרת האי לשליטת סין דורשים תושבי הונג קונג זכות הצבעה; הם מוחים גם נגד פערי השכר ועליית מחירי הנדל"ן

אי-אף-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-אף-פי

עשרות אלפי מפגינים, צעדו היום ברחובות הונג קונג במחאה כנגד ההנהגה ביום השנה ה-16 לחזרת האי לשליטת סין. תחת גשם כבד ורוחות עזות מהסופה הטרופית "רומביה" דרשו המפגינים "דמוקרטיה עכשיו" ו"די לשליטת המפלגה הקומוניסטית הסינית". המוני המפגינים צעדו מפארק ויקטוריה לרובע הפיננסי במרכז העיר. חלקם נשאו דגלי בריטניה.

ההפגנה הזו נערכת מדי שנה אך הפעם היא היתה גדולה בהרבה, מאחר והיא מתקיימת על רקע התחושה והחשש כי סין מגדילה את התערבותה בענייניה הפנימיים של הונג קונג ובהחלטות שמתקבלות בה.

פערים הולכים וגדלים בשכר ועלייה תלולה במחירי הנדל"ן השפיעו אף הם על מספר המשתתפים בהפגנה, כאשר המוחים לא חששו מלהביע את זעמם כלפי מושל הונג קונג, ליונג צ'ון-יינג. "המטרה העיקרית של ההפגנה היא לנסות לקדם דמוקרטיה אמיתית ולבקש מליונג צון-יינג לפנות את משרתו", אמר לאי-אף-פי ג'קי הונג, מראשי התנועה למען זכויות אדם במחוז, שארגנה את ההפגנה.

מפגינים מתעמתים עם שוטרים בהונג קונג, היוםצילום: אי–פי

המחאה מתקיימת גם בסמוך לפרסומו של סקר שנערך באוניברסיטת הונג קונג שחושף כי כי 33% בלבד מתושבי הונג קונג "גאים להיות סינים"- השיעור הנמוך מאז 1998. המושל ליונג לא נבחר על ידי כלל הציבור אלא בידי וועדה המונה 1,200 חברים, שמרביתם פרו-סינים ונמנים על האליטה העסקית במחוז.

הוועדה הבטיחה לשפר את המשילות ואת שלטון החוק למען 7 מיליון תושבי הונג קונג. עוד הובטח לתושבי העיר כי המושל ליונג יפקח על המעבר להצבעה כללית ב-2017, אך בינתיים שום צעדים מוחשיים לא נעשו בנושא - וגם זה מגדיל את תסכולם של תושבי הונג קונג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ