שריפת פחמים בסין הקטינה תוחלת חיים ב-5 שנים וחצי

חייהם של חצי מיליארד איש קוצרו בגלל מדיניות שמעניקה פחם חינם לתושבי צפון סין, וגורמת להבדל משמעותי בריכוז החומרים המזהמים באוויר

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

מחקר שהתפרסם בימים אלה מצביע על הקשר בין זיהום האוויר הנגרם על ידי שריפת פחמים לירידה בתוחלת החיים של תושבי צפון סין. להערכת החוקרים, תוחלת חייהם של חצי מיליארד בני האדם שחיו באזור בשנות ה-90 תהיה קצרה ב-5 שנים וחצי בממוצע מתוחלת החיים של תושבי דרום סין, וזאת בגלל האוויר המזוהם ששאפו לריאותיהם.

את האחריות לכך יש לתלות בממשלת סין. במשך עשרות שנים (עד לשנת 1980) סיפקה הממשלה לתושבי הצפון פחם להסקה חינם אין כסף. במחקר התגלו הבדלים משמעותיים במידת זיהום האוויר בשני האזורים, כמו גם בתוחלת החיים של התושבים. לדברי החוקרים, יהיה ניתן להסיק מתוצאות המחקר לגבי השפעת זיהום אוויר על תוחלת החיים של אוכלוסיות במקומות אחרים בעולם.

תוצאות המחקר, שנערך בידי חוקרים מסין, ישראל וארה”ב, פורסמו אתמול (שלישי) בכתב העת של האקדמיה הלאומית למדעים בארה”ב. במחקרים קודמים אמנם התגלה קשר בין זיהום האוויר לבריאות בני האדם בכלל, אך לדברי מייקל גרינסטון מהחוג לכלכלה סביבתית במכון לטכנולוגיה של מסצ’וסטס (MIT), “השאלה החשובה והגורלית יותר היא השפעתו של זיהום האוויר על תוחלת החיים”.

בייג'ינג. יהיה ניתן להסיק מהמחקר גם על תוחלת החיים של אוכלוסיות במקומות אחרים בעולםצילום: רויטרס

“הנסיבות הייחודיות בסין איפשרו לחוקרים להגיע למסקנות לגבי תוחלת החיים, שכן אספקת הפחם להסקה בצפון גרמה למצב שבו נוצרו הבדלים משמעותיים בריכוז החומרים המזהמים באוויר באזורים שונים, בקרב אוכלוסיות בעלות נתונים בריאותיים זהים”, ציין גרינסטון והוסיף: “זאת ועוד, שיעור ההגירה הנמוך בסין בתקופה האמורה אפשר לנו לעקוב אחר החשיפה לזיהום במשך תקופות ארוכות”.

ממשלת סין סיפקה פחם להסקת בתי מגורים ומשרדים בערים שמצפון לנהר הוואי, במשך רוב השנים שבין 1950 ל-1980. אף שחלוקת הפחם בחינם הופסקה בשנת 1980, המשיכו רבים מתושבי האזור להסיק בפחם. בעת שריפת הפחם משתחררים לאוויר חלקיקים מזהמים, הגורמים לנזק בריאותי.

המחקר מתבסס על נתונים שנאספו ב-90 ערים בסין בשנים 1981-2000, בבדיקות שבהם נמדד הריכוז היומי הממוצע של החלקיקים המזהמים הנישאים באוויר. לדברי החוקרים, יהיה ניתן להסתייע במחקר כדי לאמוד את מידת השפעת החלקיקים המזהמים הנישאים באוויר על הסביבה בארצות אחרות ובתקופות אחרות. להערכתם, כל תוספת של 100 מיקרוגרמים של חלקיקים במטר מעוקב באטמוספירה מנמיך את תוחלת החיים בכ-3 שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ