יפן מתאבלת על גיבור האסון הגרעיני בפוקושימה

מאסו יושידה, מנהל תחנת הכוח, התעקש להמשיך בקירור הכורים וכך מנע דליפה רדיואקטיבית שהיתה מחייבת את פינוי טוקיו. אתמול הוא מת מסרטן

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

מסאו יושידה, מי שהיה מנהל הכור הגרעיני בפוקושימה בזמן אסון הצונאמי ורעד האדמה לפני כשנתיים, מת אתמול (שלישי) בגיל 58 בבית חולים בטוקיו. יושידה הפך לגיבור לאומי ביפן אחרי שסירב להיענות לדרישת חברת TEPCO, האחראית על התחנה, להפסיק את שאיבת מי הים, וזאת בניסיון נואש לקרר את הכורים שנפגעו.

אחרי שהתבררו ממדי האסון הגרעיני בפוקושימה, היה זה יושידה שנשאר בתחנת הכוח לנהל את המבצע הממושך לקירור הכורים. מספר חודשים אחרי שהחלה הדליפה הרדיואקטיבית, הוא אובחן כחולה בסרטן הוושט ויצא לגמלאות. לטענת TEPCO, יושידה היה מעשן כבד ולעובדה שלקה בסרטן אין קשר לתאונה הגרעינית.

הוויכוח בין יושידה למנהליו ב-TEPCO פרץ אחרי שהאחרונים חששו שקירור הכורים במי ים יהרסו אותם וימנעו שימוש מסחרי בהם בעתיד. הם אף נזפו בו על סירובו לבצע את הוראותיהם. אלא שבפועל, פעולות הקירור מנעו תגובת שרשרת גרעינית שהייתה גורמת לפליטת קרינה רדיואקטיבית בעוצמות קטסטרופליות. לטענת מומחים, אלמלא קוררו הכורים היה מתעורר צורך לפנות את טוקיו. בסרטון - ביקור במתקן הגרעיני בפוקושימה אתמול.

"אני משתחווה בפני יושידה, מתוך כבוד למנהיגות ולהחלטיות של האיש", צייץ נאוטו קאן, ראש ממשלת יפן בתקופת האסון בפוקושימה, בעקבות פרסום ההודעה. "הלוואי והייתה לי הזדמנות נוספת לשוחח איתו על האסון הגרעיני".

שנתיים אחרי האסון, בפוקושימה עדיין שוררות רמות קרינה שלא מאפשרות בדיקות שטח בחלק בכורים שבתחנה. יושידה מוכר ליפנים רבים בזכות סרטון מתקופת האסון שבו הוא נראה מתנצל בפני עמיתיו על כך ששלח אותם לחבר את אספקת המים לכורים הלוהטים. הוא התוודה בפני העובדים על כך שרצה לעמוד בראש צוות הצלה לאחד הכורים, אך השתכנע לנטוש את "משימת ההתאבדות".

מסאו יושידה, מנהל הכור הגרעיני בפוקושימה בזמן האסון הגרעיני, 2011

יושידה, שמונה למנהל התחנה הגרעינית בפוקושימה חודשים ספורים לפני התאונה, שמר על קור רוח בזמן האסון, אך מאוחר יותר הוא הודה כי חשש שהוא וכ-50 מעמיתיו "יאבדו בתוך הכור". זמן קצר לפני שיצא לגמלאות סיפר לעיתונאים כי בשבוע הראשון אחרי התאונה "חשב מספר פעמים על כך שכולם הולכים למות". למרות זאת, סיפר כי מעולם לא חשב לסגת מהכור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ