מנהיגה הרוחני של המפלגה האיסלאמית בבנגלדש נידון ל-90 שנות מאסר

גולאם עזאם נמצא אשם בביצוע פשעים נגד האנושות במהלך מלחמת העצמאות ב-1971. שלושה פעילי אופוזיציה נהרגו במהומות שפרצו אחרי הפסיקה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

ראש המפלגה האיסלאמית של לשעבר, ומנהיגה הרוחני בהווה, נידון היום (שני) ל-90 שנות מאסר בגין ביצוע פשעים נגד האנושות במהלך מלחמת העצמאות של המדינה - החלטה שהתסיסה גם את תומכיו, הטוענים כי מדובר באישומים שהועלו ממניעים פוליטיים, וגם את מתנגדיו, שדרשו להוציאו להורג.

בית דין מיוחד של שלושה שופטים הודיע על גזר דינו של גולאם עזאם באולם צפוף בבירת בנגלדש, דאקה. חבר השופטים קבע כי מנהיגה לשעבר של המפלגה, בן 91, היה ראוי לעונש מוות, אבל נגזר עליו לרצות עונש מאסר בשל גילו המתקדם ובשל בריאותו הרופפת. גם ההגנה וגם התביעה הודיעו כי בכוונתן לערער על ההחלטה.

בית הדין קבע כי עזאם אשם בכל 61 סעיפי האישום נגדו, שכללו קשירת קשר לביצוע פשעים נגד האנושות, הסתה לביצועם, תכנון, עידוד ואי-מניעת רצח. בין היתר, הואשמו הוא וחבריו להנהגת המפלגה בהקמת מיליציות אזרחיות כדי לבצע רצח עם ופשעים אחרים נגד הלוחמים שנאבקו בשלטון הפקיסטאני.

גולאם עזאם, המנהיג הרוחני המפלגה האיסלאמית בבנגלדש, בשנה שעברהצילום: אי–פי

עזאם הוביל את "ג'מעת א-איסלאמי" (המפלגה האיסלאמית) במהלך המאבק לקבלת עצמאות מפקיסטאן, ששלטה באזור מרגע עזיבת הבריטים, בהתאם לחלוקה בין מוסלמים להינדים. עד למלחמת העצמאות ב-1971, בנגלדש נודעה בתור "בנגל המזרחית", והייתה החצי השני של פקיסטן שנמצא מצדה השני של הודו (מ-1955 היא כונתה באופן רשמי "מזרח פקיסטאן").

עזאם חזר בעבר על עמדתו נגד הקמת בנגלדש, נסע ברחבי המזרח התיכון כדי לזכות באהדה לעמדת פקיסטאן, ונפגש באופן תדיר עם הרשויות באיסלאמבאד במהלך מלחמת העצמאות. עיתון של המפלגה פרסם פעמים רבות את קריאותיו "למחוץ" את הלוחמים נגד הצבא ב-1971. בהתאם, טענה התביעה כי על עזאם לקבל על עצמו את האחריות למעשים שביצעו תומכיו.

ראש הממשלה שייח' חסינה הקימה את בית הדין המיוחד לפני שלוש שנים כדי להעמיד לדין את אלה המואשמים כי שיתפו פעולה עם צבא פקיסטאן במהלך המלחמה. עזאם הוא אחד ממנהיגי המפלגה האיסלאמית שהורשעו בבית הדין. בנגלדש טוענת כי חיילי הצבא הפקיסטאני הרגו 3 מיליון בני אדם ואנסו 200,000 נשים במהלך המלחמה, שנמשכה תשעה חודשים. עוד נאמר כי כ-10 מיליון אזרחים נאלצו למצוא מקלט מעבר לגבול, בהודו.

מפגינים נגד גולאם עזאם בדאקה, בירת בנגלדש, היוםצילום: אי–פי

עזאם הוביל את מפלגתו עד שנת 2000, ועדיין נחשב מנהיגה הרוחני. המפלגה האיסלאמית טוענת כי משפטו, כמו גם העמדתם לדין של אחרים במפלגה, נובעים ממניעים פוליטיים. לאחר מתן גזר הדין קראו במפלגה לשביתה כללית. במקרים הקודמים היו גילויי אלימות לאחר פרסום הכרעת השופטים, והיום דיווח העיתון המקומי "דיילי סטאר" כי לפחות שלושה פעילי אופוזיציה נהרגו בחלקים שונים של המדינה. שניים מהם הוכו למוות בעת שניסו לחסום כביש, והאחר נורה למוות מאש שוטרים ממשמר הגבול שנזרק לעברם מטען מאולתר.

המשטרה התעמתה עם תומכי המפלגה בכמה אזורים בדאקה. בין היתר, הועלו באש כלי רכב שבעליהם ניסו להפר את הקריאה לשבות - כך דיווח העיתון "פרותום אלו". השוטרים ירו כדורי גומי כדי לפזר תהלוכה של האופוזיציה ברובע ג'טרבארי בעיר, וכמה צלמי עיתונות נפצעו במהומות.

מפלגת האופוזיציה העיקרית בבנגלדש, המפלגה הלאומנית של בנגלדש (BNP), שבראשה עומדת ראש הממשלה לשעבר חאלדה זיא, מתחה ביקורת על בית הדין, וטענה כי מדובר בגוף שנועד להחליש את האופוזיציה. ג'מעת א-איסלאמי היא בעלת הברית העיקרית של מפלגתה של זיא. מפלגת של חסינה, ליגת אוואמי החילונית שזכתה ברוב מוחץ בבחירות ב-2008, הבטיחה בין היתר להעמיד לדין את האחראים לפשעי המלחמה.

מפגינים נגד גולאם עזאם בדאקה בנגלדש, היוםצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ