גרדיאן

22 ילדים מתו ועשרות אושפזו כתוצאה מהרעלת מזון מארוחות חינם שחולקו בבית ספר יסודי בביהר, מדינה במזרח הודו. אמאריט סינהא, עובד ברשות המקומית, סיפר כי טבח בית הספר ו-27 ילדים נוספים, בהם 10 במצב קשה, מאושפזים בבית חולים בפטנה, בירת המדינה.

בעקבות האסון, פרצו הפגנות אלימות במדינת ביהר בהן השתתפו הורים זועמים ואלפי תושבים מהאזור. ארבעה כלי רכב ממשלתיים הוצתו, ומפגינים חמושים במקלות חסמו את הרחובות ועצרו את תנועת המכוניות סמוך לבית הספר. עשרות תושבים הפגינו גם בערים פטנה וצ'פרה, השליכו אבנים על תחנות משטרה, הציתו אוטובוסים וכלי רכב נוספים והשמיעו קריאות נגד הממשלה. מנהיגים פוליטים שונים קראו לקיים שביתות מחאה.

התלמידים חשו ברע אחרי שאכלו אתמול (שלישי) בבית הספר במאסרקה, כפר הנמצא במרחק 80 ק"מ מפטנה. האוכל הוכן במטבח בית הספר והצוות הפסיק את ההגשה כשהילדים החלו להקיא. פי.קיי סאהי, שר החינוך של מדינת ביהר, אמר כי מהחקירה הראשונית עולה כי באוכל נמצאו שרידי אורגנופוספאט, חומר רעיל שמשמש בהדברת יבולי אורז וחיטה בהודו. מקור ממשלתי בדלהי אמר לגרדיאן כי נבחנת גם אפשרות לפיה מצרכי המזון אוכסנו ליד חומרים כימיקלים מסוכנים, וייתכן שהם כלל לא נשטפו לפני שבושלו והוגשו לתלמידים.

הורים לילדים שחשו ברע הביאו אותם בתחילה למרכז רפואי מקומי, ובהמשך הם הועברו לבית החולים בפטנה. גם בערים גדולות בהודו אין כמעט שירות אמבולנסים מתפקד. באזורים כפריים, מכוניות, ריקשות ואף עגלות משמשות לנשיאת החולים והפצועים.

השר הבכיר של מדינת ביהר, ניטיש קומר, הורה לחקור את נסיבות המקרה. בינתיים, הרשויות השעו את פקח המזון ופתחו בחקירה פלילית נגד מנהל בית הספר. הוא הודיע כי פיצויים בסך 200 אלף רופי (3,400 דולר) יינתנו למשפחות שילדיהן מתו.

תלמידים מתאוששים מהרעלת מזון בבית חולים בהודו, אתמולצילום: אי–פי

במדינות רבות בהודו השיקו לאחרונה ארוחות חינם בבתי הספר, בניסיון להילחם בתת תזונה, שהיא אחת הבעיות הקשות בקרב הילדים העניים במדינה, ולעודד ילדים להגיע אל בתי הספר. בעוד מחירי המזון בהודו זינקו בשנים האחרונות, הורים במשפחות עניות מסתמכים יותר ויותר על ארוחות בבתי הספר בשביל לספק לילדיהם תזונה ראויה. לפי הממשלה, 120 מיליון ילדים ב-1.2 מיליון בתי ספר ברחבי המדינה נכללים בתוכנית ארוחות החינם. אולם, התוכנית סובלת מבזבוז ושחיתות, והמזון מוכן לעתים רבות בתנאים היגיינים ירודים. מקרים של הרעלות הפכו לנפוצים, אולם לרוב הם לא מגיעים להיקף וחומרה גדולים כל כך.

לפי מדד הרעב העולמי של 2012, בהודו נרשם השיעור הגבוה ביותר של ילדים הסובלים מתת-תזונה או תזונה לקויה, מלבד טימור המזרחית. לפי הדו"ח, 43.5% מהילדים בהודו סובלים מתת-משקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ