מוזיאון שלם "מייד אין צ'יינה"

מוזיאון בסין, שהאוסף שלו מורכב מרבבות העתקים של יצירות, נאלץ לסגור שעריו לאחר שתושבים זועמים הביעו מחאתם באינטרנט

גרדיאן
גרדיאן

מנהלי מוזיאון אמנות במחוז הביי בדרום סין מצאו את עצמם במרכזה של שערורייה חסרת תקדים לאחר שהתגלה כי כל היצירות באוסף מזויפיות. ויי ינגג'ון, מנהל במוזיאון מתעקש כי הוא "די בטוח" במהימנות של 80 או יותר מתוך רבבות היצירות במוזיאון. למרות הפצרותיו, הרשויות המקומיות סגרו את המוזיאון.

ההודעה על סגירת המוסד, השייך לבכיר מקומי במפלגה הקומוניסטית של סין, מגיעה בעיצומה של שערורייה לאומית של מחאה ולעג למוזיאון ברחבי הרשת הסינית. גולש אחד אף הציע למוזיאון לפתוח מחדש את שעריו כמוזיאון לזיופים. לדבריו "אם אינך יכול להיות הטוב ביותר, למה לא להתפרסם כגרוע ביותר"?

הרעיון של הגולש לא כל כך מגוחך. בכל מוזיאון ישנם כמה חיקויים ואוצרי המוזיאון מעטים מודים בכך ובוחרים להסתיר את החיקויים במרתף. לעתים במוזיאון לא מודעים כלל לזיופים שמוצגים למבקרים. אך אוסף שמורכב כולו מפריטים מזויפים הוא סוג של יצירת מופת בפני עצמה. צפו ביצירות האמנות המזויפות במוזיאון בסין

עלות בניית המוזיאון היתה כ-6 מיליון לירות שטרלינג, והוא כולל 12 אולמות תצוגה. בנייתו של המוזיאון הידוע לשמצה הוא חלק מתופעת התעוררות התרבותית במדינה, בה חונכים לאחרונה כמאה מוזיאונים חדשים מדי שנה. אולם, אין זה פשוט למלא מספר כה רב של מוזיאונים, ותעשיית הזיופים המשגשגת בסין עוזרת למלא את החסר. במדינה קיימים מפעלים שמתמחים בזיוף אמנות, בהם גם יצירותיהם של רמברנדט וואן גוך, וחנויות העתיקות במדינה מוכרות למבקרים תמימים עותקים של אמנות סינית קלאסית.

באחת מיצירותיו הפרובוקטיביות, האמן הסיני ומתנגד השלטון המפורסם איי ויי ויי מנפץ מה שנראה ככד היסטורי יקר מפז, ובכך מעלה האמן את סוגיית היחסים הלא פשוטים של המשטר הקומוניסטי עם האמנות הסינית. העלייה במספר המוזיאונים במדינה בתקופה האחרונה היא ביטוי להשתוקקות להמשך המסורת ההיסטורית במדינה, שנקטעה במהפכה התרבותית. מוזיאון מלא בזיופים, שמשך כעס וביקורת הוא רק תוצר לוואי אבסורדי של הכמיהה החדשה בסין.

תגיות:

תגובות