השמרנים ביפן השתלטו גם על הבית העליון

הצלחת הרפורמה הכלכלית של שינזו אבה, כנראה הביאה למפלגתו ניצחון, אך היפנים תוהים אם ינצל את כוחו כדי לקדם משנה לאומנית ומיליטריסטית

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

הקואליציה השמרנית ביפן, בראשות ראש הממשלה שינזו אבה, זכתה היום (ראשון) בהישג משמעותי, כשניצחה בבחירות לבית העליון בפרלמנט. בכך היא מחזקת את שלטונה ומעניקה ליפן יציבות שלטונית לראשונה מאז 2006, אז פינה את כסאו ראש הממשלה הכריזמטי יוניצ'ורי קויזומי. הניצחון מעניק לראש ממשלת יפן לגיטימציה ביישום ה"אבנומיקס", המודל הכלכלי של אבה להחייאת הכלכלה. אך הניצחון גם מעלה את השאלה אם המנהיג הנצי ינצל את הצלחתו הפוליטית כדי להסיט את הדגש לטיפוח סדר יום לאומני והשקעה בצבא.

כך או כך, מגלם הניצחון את סיפור תחייתו הפוליטית של אבה, שב-2007 כשכיהן לראשונה כראש הממשלה, הוליך את המפלגה הליברלית-דמוקרטית להפסד משפיל בבחירות לבית העליון של הפרלמנט. מאז מצוי הפרלמנט היפני במבוי סתום, כאשר השליטה בבית התחתון והעליון מצויה בידי מפלגות יריבות, מה שפגע במשילות וגרם לחילופי הנהגה תכופים בשש השנים האחרונות.

מאז ניצחונם של אבה ומפלגתו בבחירות הכלליות לבית התחתון של הפרלמנט בדצמבר האחרון, הצהיר ראש הממשלה בן ה-58 כי בראש ובראשונה הוא נחוש לתקן את הכלכלה במדינה.

ראש ממשלת יפן, שינזו אבהצילום: רויטרס

התוכנית של אבה, אחד הניסויים הנועזים בעולם במדיניות כלכלית בשנים האחרונות, משלבת הצפה של כסף זול (הכפלת היצע הכסף בשנתיים), תמריצים תקציביים מסורתיים ודה־רגולציה של התרבות התאגידית המכונסת של יפן. התקווה היא שהצעדים הללו יוציאו את יפן מהספירלה הדפלציונית של מחירים נמוכים ותקוות אבודות, ותעורר את מה שהכלכלן הבריטי קיינס כינה "הרוח החייתית" של המשקיעים והצרכנים.

וכך קרה. שוק המניות זינק ביותר מ-60% בשנה האחרונה, והין איבד יותר מרבע מערכו, מה שהקפיץ את רווחי החברות במדינה שתלויה בייצוא.

באמצע מאי, המודל "אבנומיקס" קיבלה תעודת מחצית מוקדמת. הכלכלה בת חמישה טריליון הדולר של יפן צמחה בקצב שנתי של 3.5% ברבעון הראשון, ובנתון שממחיש את אמונתו של אבה בכך שביטחון הצרכנים הוא המפתח לכל – הצריכה הפרטית של משקי הבית היתה אחראית לחלק הארי של הצמיחה הזו.

הניצחון היום המחיש את אמון הציבור היפני ב"אבונומיקס", כאשר ראשי המפלגה הליברלית־דמוקרטית מתחייבים להמשיך באותו מתווה כלכלי.

אולם מעבר למשנתו הכלכלית, לאבה תמיד היתה אידיאולוגיה לאומנית-מיליטריסטית. החשש הגדול של מבקריו הוא שראש הממשלה ינצל את ניצחונו כדי להתחיל בצעד שבסופו אולי תשונה החוקה הפציפיסטית של יפן, שחוקקה לאחר מלחמת העולם השנייה.

כבר עתה יפן מצויה במתיחות עם סין ודרום קוריאה, מדינות שבהן עברה האימפריאליסטי־מיליטריסטי של יפן עדיין מהווה תזכורת כואבת. כיום מצויה יפן שוב בעימותים טריטוריאלים עם שתי המדינות על איים בלתי מיושבים בים סין המזרחי. "יש לי תחושה שאבה רוצה לשנות את החוקה, אבל זה לא יהיה לו קל", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס אטסוקו ימדה, עובד בתעשיית טקסטיל שהצביע למפלגה הקומוניסטית האופוזיציונית. "הייתי רוצה שאבה יראה את כוחה של יפן באמצעות דיפלומטיה, מתוך עמדת משא ומתן חזקה, לא מתוך עוצמה צבאית שמושגת על ידי השקעות ענק בחימוש מחדש", אמר ימדה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ