אוסטרליה מתחילה בגירוש מבקשי מקלט לפפואה-גיניאה החדשה

בכירים אוסטרלים התגייסו להגן על המדיניות המעוררות מהומות במחנה מעצר של מבקשי מקלט. פליטים מפקיסטאן: נמשיך לעלות על סירות לאוסטרליה

ניו יורק טיימס וגרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס וגרדיאן

אוסטרליה אימצה מדיניות חדשה המיועדת לבלום את העלייה במספר הפליטים המסכנים את חייהם במסעות בסירות רעועות בניסיון להגיע לאוסטרליה ולבקש מקלט. במסגרת המדיניות שאומצה בסוף השבוע, פליטים המגיעים לטריטוריה אוסטרלית בסירות יישלחו למרכזי קליטת פליטים בפפואה-גיניאה החדשה, שכמו אוסטרליה, חתומה על אמנת האו"ם לפליטים. אם מבקשי המקלט יקבלו את מעמד הפליט, ולא ייקבע שמדובר במהגרי עבודה, הם ייושבו בפפואה-גיניאה החדשה, אבל ייוותרו על כל דרישה מהרשויות האוסטרליות.

מדי שנה משלמים מבקשי מקלט למבריחים שיקחו אותם בכלי שיט עמוסים ולרוב לא בטוחים לאי חג המולד, טריטוריה נידחת באוקיינוס ההודי שהיא השטח בשליטת אוסטרליה הקרוב ביותר לאינדונזיה, ממנה יוצאים הפליטים. אוסטרליה מנסה כבר עשור להרתיע את מבקשי המקלט מלצאת למסע המסוכן.

הודעת ראש הממשלה קווין ראד על המדיניות החדשה הציתה גם מהומות אלימות במחנה מעצר לפליטים בניהול הרשויות האוסטרליות באי נאורו שבאוקיינוס השקט. 125 מבקשי מקלט נעצרו במהומות ובמשרד החוץ האוסטרליה העריכו שנגרם בהן נזק בסך 55 מיליון דולר. בני קהילת החזארה, אוכלוסייה שיעית נרדפת בפקיסטאן שרבים מחבריה מנסים למצוא מקלט באוסטרליה, אמרו כי למרות המדיניות החדשה, הם לא יוותרו על הניסיונות להגיע לאוסטרליה. מנגד, אתמול התגייסו בכירים אוסטרלים להגן עת המדיניות החדשה.

נזקי המהומות המחנה המעצר בנאורוצילום: אי–פי

שר החוץ האוסטרלי בוב קאר והתובע הכללי מארק דרייפוס היו בין הבכירים שהתראיינו אתמול בניסיון להגן על המדיניות החדשה. "אני חושב שהרוב המכריע של האוסטרלים מחזיק בעמדה שזו סמכות הממשלה, בכפוף לביקורת שיפוטית ובתמיכת הפרלמנט, להחליט אם אנשים ייקלטו באוסטרליה או במקומות אחרים", אמר קאר לרשת סקיי ניוז.

ההזדמנות הראשונה ליישם את המדיניות החדשה אירעה בשבת, כשספינה הנושאת 81 מבקשי מקלט יורטה בידי הצי האוסטרלי. שר ההגירה טוני ברק אמר שהנוסעים יישלחו לפפואה-גיניאה אם יחליטו שברצונם להמשיך בבקשת המקלט. צפו במבקשי המקלט הראשונים המיועדים להישלח לפפואה-גיניאה החדשה

אולם ההחלטה לשלוח פליטים לפפואה-גיניאה החדשה, מדינה חסרת יציבות פוליטית הסובלת ממה שמומחים מגדירים בתור מגפה של אלימות, בייחוד כלפי נשים וילדים, מעוררת שאלות אתיות וחוקיות קשות. דייוויד מאן, עורך דין בולט לזכויות אדם באוסטרליה שהצליח למנוע יוזמה דומה לשלוח את מבקשי המקלט למלזיה ב-2011, סירב לשער אם בתי המשפט יקבלו עתירה נגד המדיניות החדשה. אולם הוא אמר כי פפואה-גיניאה החדשה אינה מסוגלת להגן על מבקשי המקלט. "המציאות העצובה היא שזו מדינה מאוד לא בטוחה", הוא אמר. "אין שום וודאות שהפליטים יקבלו את ההגנה לה הם ראויים".

לפני עשור, תחת שלטונו של ראש הממשלה דאז ג'ון האוורד, מבקשי מקלט נשלחו למדינות איים הסמוכות לאוסטרליה בהן עברו תהליכי קליטה ארוכים במטרה לשכנע פליטים פוטנציאליים כי הניסיון להגיע לאוסטרליה אינו משתלם. ראש הממשלה הנוכחי ראד זנח את המדיניות כשהתמנה לתפקיד לראשונה ב-2007. מאז חוותה אוסטרליה עלייה חדה במספר מבקשי המקלט. ב-2012 הורתה ראש הממשלה ג'וליה גילארד לפתוח מתקני מעצר בנאורו ובאי מאנוס שבפפואה-גיניאה החדשה. אולם המתקנים הקטנים לא עמדו בשטף מבקשי המקלט ולא הרתיעו אותם מלנסות להגיע לאוסטרליה.

פפואה-גיניאה החדשה אינה מוכרת למבקשי המקלט בני ההאזארה הנמצאים באינדונזיה ומתכננים את המסע המסוכן לאוסטרליה, אבל רבים מהם אומרים שאין לכך משמעות. "לוקח המון זמן לעבד את התיקים שלנו כאן, אז אני נאלץ. אין לי ברירה מלבד סירה לאוסטרליה", אמר לגרדיאן מוחמד עלי, בן חזארה שנמלט מפקיסטאן. הצעיר בן ה-32 הגיע לאינדונזיה לפני כמה שבועות אחרי ששרד פיצוץ מטען בעיר הולדתו קוואטה. כמו אלפים כמוהו, הוא נמצא בפונקאק, שם ממתינים מבקשי המקלט לסירה שתיקח אותם לאוסטרליה, או לקבלת מעמד של פליט מסוכנות האו"ם לפליטים, שלרוב נמשכת שנים.

הפגנה נגד המדיניות החדשהצילום: רויטרס

"בקוואטה, כם יום יש פיצוץ, ירי. בלילה אנחנו לא יכולים לישון, וביום אנחנו לא יכולים לעבוד", הוא אומר. "אין לנו שלווה ואנחנו לא יודעים מתי נותקף". יותר מ-200 בני חזארה נהרגו השנה בפיגועים בקוואטה שיזמו קיצונים סונים. עלי יודע שהוא יכול למות בסירה לאוסטרליה, אבל החיים בפפואה-גיניאה החדשה עדיפים על פני מוות בפקיסטאן, הוא אומר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ