לוגו אי-פי
אי-פי

כמעט שנה אחרי שהודח משורות מפלגת השלטון הסינית ונעלם מעין הציבור, ייפתח בחודש הבא משפטו של בכיר המפלגה הקומוניסטית בו שילאי. הבוקר (חמישי) הוגש לבית משפט בעיר ז'ינאן כתב אישום המגולל שורה ארוכה של מעשי שחיתות שנמשכו במשך יותר מעשור, שערוריות מין וטיוח רצח איש העסקים הבריטי ניל הייווד על ידי רעייתו גו קאילאי.

בו, שכיהן כמנהיג המפלגה הקומוניסטית בעיר צ'ונגקינג, נחשב עד מארס שעבר לאחד הכוחות העולים בפוליטיקה הסינית. הוא היה חבר בגוף העליון של הפוליטבירו בו חברים 25 הפוליטיקאים הבכירים בסין, והיה צפוי לזכות לקידום עם החלפת צמרת המפלגה בסוף השנה שעברה.

חקירתו של בו העניקה הצצה נדירה לצד האפל והיצרי של המאבקים בצמרת המפלגה הקומוניסטית ולשחיתות הרבה שמאפיינת את הפוליטיקה הסינית. בו, בן 64, מואשם בקבלת שוחד בסך 3.3 מיליון דולר לאורך שנות עבודתו, מתוכם כמיליון דולר בתקופה שבה כיהן בתפקיד הבכיר ביותר בצ'ונגקינג. בסרטון - כתבת רשת אל-ג'זירה על המשפט הקרב.

בכתב האישום נאמר כי המקור העיקרי "להכנסותיו" של בו הוא שו מינג, איש עסקים מעיר הנמל דליאן שבה כיהן בו בעבר כראש עיר. שו, שנחשב בעבר לאחד מעשרת האנשים העשירים ביותר בסין, נתון במעצר זה יותר משנה וצפוי לעמוד בקרוב למשפט. גורם אחר שחבר לבו ונחשב לאחד מאנשי סודו הקרובים ביותר הוא יו ז'ונשי, קצין לשעבר במודיעין הסיני, שנעצר אף הוא.

ואולם סעיף האישום המעניין ביותר נגד בו שילאי נוגע לטיוח רצח הייווד, מעשה שבו הודתה באוגוסט 2012 רעייתו גו קאילאי, אשר נשלחה למאסר עולם. גופתו של הייווד נמצאה במלון בצ'ונגקינג בנובמבר 2011 וכעבור זמן קצר התברר כי איש העסקים הבריטי הורעל למוות.

משטרת סין התקשתה מאוד בפענוח המקרה במשך כשלושה חודשים, עד שבפברואר 2012 נמלט אל הקונסוליה האמריקאית ואנג ליג'ון, מפקד משטרת צ'ונגקינג, בבקשה למקלט מדיני. הוא סיפר לעובדי הקונסוליה על רצח הייווד וכך התפוצצה הפרשה. כולה. ואנג, ששימש גם כיועצו של בו, נידון ל-15 שנות מאסר על כך שסייע בטיוח הרצח בטרם חשף אותו.

בו שילאי וגו קאילאי בכנס המפלגה הקומוניסטית ב-2007

ואנג היה גם מקורב מאוד לגו וזו התוודתה באוזניו על מעורבותה ברצח הייווד. מפקד המשטרה בחר לטייח את הפרשה אך כעבור זמן קצר שינה דעתו ובחר לפנות נגד גו. הוא פנה לבו, אך תגובתו הנזעמת של האחרון גמלה בלבו לפנות לקונסוליה האמריקאית מחשש לחייו. חרף ההצלחות הרבות שנקשרו אליו כמפקד משטרת צ'ונגקינג, מתואר ואנג בפסק דינו כמי שהחוק אינו חל עליו. בין היתר הוא הורה על האזנות סתר ללא אישור ולקח שוחד מאנשי עסקים הקשורים לבו בתמורה לשחרור גורמים הקשורים אל הפוליטיקאי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ