ראש ממשלת אוסטרליה לשעבר: המחנות למהגרים - "כמו גולאגים"

שבועות ספורים לפני הבחירות הכלליות, תקף מלקולם פרייזר בחריפות את המדיניות החדשה שאימצה קנברה להתמודדות עם שטף המהגרים מאסיה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

ראש ממשלת לשעבר, מלקולם פרייזר, תקף היום (חמישי) בחריפות גדולה את מתקני המעצר שהקימה ארצו לקלטים פליטים המבקשים להגר באופן בלתי חוקי ליבשת החמישית, וכינה אותם "גולאגים". דבריו של פרייזר, איש המפלגה השמרנית אשר כיהן כראש ממשלה בשנים 1975-1983, שבועות ספורים לפני הבחירות הכלליות, אשר הוקדמו בעקבות הדחתה של ג'וליה גילארד מראשות מפלגת הלייבור.

סוגיית ההגירה הבלתי חוקית נמצאת בראש סדר היום הציבורי באוסטרליה ושתי המפלגות הגדולות עסוקות בחידוד עמדותיהן. המפלגה השמרנית קראה להסמיך את הצבא לעצור סירות וספינות מהגרים עוד לפני הגעתם לחופים. פרייזר הסביר בדבריו כי מ, לא יעצרו את המהגרים היוצאים מאינדונזיה מלהגיע לחופי אוסטרליה.

"אינני סבור שיש צורך במדינות הרתעה ברוטלית. המתקנים האלה מזכירים גולאגים מהתקופה הסובייטית", אמר ראש הממשלה לשעבר והתייחס בדבריו למהומות שפרצו בנאורו על רקע מעשי התעללות ואונס שהתרחשו במתקן. גם מהמתקן בפפואה, המנוהל על ידי חברה פרטית בשם G4S, התקבלו דיווחים על התעללות בעצירים. יצויין כי לאורך תקופת שלטונו של פרייזר אישרה אוסטרליה את כניסתם של כ-140,000 פליטים מווייטנאם, כולל 2,000 שהגיעו באופן פיראטי בסירות רעועות.

נזקי המהומות המחנה המעצר בנאורוצילום: אי–פי

בתחילת השבוע אימצה ממשלת אוסטרליה בראשותו של קווין ראד מ. לפי התוכנית, הפליטים יישלחו למרכזי קליטה בפפואה-גיניאה החדשה, שכמו אוסטרליה, חתומה על אמנת האו"ם לפליטים. אם הם יקבלו את מעמד הפליט ולא ייקבע שמדובר במהגרי עבודה, הם ייושבו בפפואה-גיניאה החדשה, אבל ייוותרו על כל דרישה מהרשויות האוסטרליות.

לפחות 15,000 פליטים הידפקו מאז תחילת השנה על שעריה הימיים של אוסטרליה. מדובר אמנם במספר פליטים נמוך בהרבה מזה שמאפיין את מדינות אירופה, ארה"ב וקנדה - אך הוא נמצא בעלייה מתמדת. מנהיג האופוזיציה המוביל בסקרים, טוני אבוט, אמר כי יש להכריז על מצב חירום לאומי בכל הנוגע לפליטים והצהיר כי בכוונתו להעביר את האחריות לאבטחת גבולותיה הימיים של אוסטרליה ממשרד הפנים לידי הצבא.

הפגנה נגד המדיניות החדשהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ