רויטרס

בקוריאה ציינו אתמול 60 שנה לסיום המלחמה בחצי האי. בצפון קוריאה ערכו מצעד צבאי גדול, והעלו על נס את “הגאונות המהפכנית” של שלושת הדורות של מנהיגי המדינה שהביאו ל“ניצחון במלחמת השחרור של ארץ האבות”. סגן נשיא סין, לי יואן צ’או, עמד לצדו של מנהיג הצפון, קים ג’ונג און, על הבמה בכיכר הקרויה על שם סבו, קים איל סונג, מייסד צפון קוריאה. השניים צפו בהמוני החיילים שצעדו לפניהם ובכלי הנשק שהוצגו, בהם טילים לטווח בינוני.

מומחה מדרום קוריאה ציין כי בין הטילים הבליסטיים וכלי הרכב המשוריינים, היה אפשר להבחין בכלי נשק חדשים שלא נראו עד כה במצעדים שערכה המדינה הקומוניסטית. הוא הפנה את תשומת הלב בעיקר לטילי קרקע־אוויר חדשים נגד מטוסים.

קים לא נשא דברים במצעד, שהיה אחד הגדולים שנערכו אי־פעם בצפון קוריאה. צ’ו ריונג הא, העוזר הצבאי הבכיר של קים, והממונה הפוליטי על הצבא המונה 1.2 מיליון חיילים, אמר כי ארצו מייחסת חשיבות עליונה לשלום, וכי צבאה נועד להגנה מפני פלישות. “המציאות מוכיחה כי אם רוצים בשלום, צריך להתכונן למלחמה. לנוכח המשימה הקשה שלפנינו לבנות את הכלכלה ולשפר את חיי האזרחים, עבורנו סביבה של שלום חשובה מתמיד”, אמר צ’ו.

בשבוע שעבר נפגש קים עם הנציג הסיני. זו היתה הפגישה בדרג הבכיר ביותר בין שתי המדינות, מאז שצפון קוריאה ערכה ניסוי גרעיני וניסוי בשיגור טיל, פעולות שהעיבו על היחסים בין שתי המדינות והביאו להחמרת הסנקציות על צפון קוריאה, בתמיכת סין. לי אמר לקים כי בייג’ינג תקדם שיחות לפירוז חצי האי קוריאה מנשק גרעיני - כך לפי משרד החוץ של סין.

בטקס הרשמי לא נשמעו התבטאויות נגד ארה”ב, אולם משתתפים באירוע הענק הביעו נכונות לתקוף את האויבת המושבעת שלהם אם יידרשו לכך. “האמריקאים הממזרים אומרים שייצאו למלחמה ושיכבשו את המדינה שלנו”, אומר ג’אנג גו’נג־הואן, בן ה-80. “אף שאנחנו זקנים, אנו נחושים לא להניח את נשקנו, לשרת את המנהיג קים ג’ונג און לנצח, ולהביא לאיחוד בין המדינות”.

בסיאול, בירת דרום קוריאה, צוין התאריך בטקס צנוע יותר בהשתתפות ותיקי המלחמה - מלמעלה מ-16 מדינות - שנלחמו בהנהגת האו”ם במלחמת קוריאה. “ב-60 השנה האחרונות נשמר שקט לא ודאי, שעלול להיות מופר בכל רגע”, אמרה נשיאת דרום קוריאה פארק גן הייאה. “המלחמה נפסקה, ומאז אנחנו בהסכם הפסקת האש הארוך ביותר”.

ב-1950 שלח האו”ם בהנהגת ארה”ב כוחות צבא להדוף את הפלישה של צפון קוריאה לדרום קוריאה, שנעשתה בתמיכת צבאה של ברית המועצות. כוחות בעלות הברית היו קרובים להשמיד את הצבא של קים איל סונג, אך אז התערבה סין, ששלחה “צבא מתנדבים” של יותר ממיליון חיילים. ב-27 ביולי 1953 חתמו מפקדי צבא מצפון קוריאה, מסין ומארה”ב על הסכם הפסקת אש. ההסכם קבע את הגבול החוצה את האי, בקו הרוחב 38 צפון, שאורכו 240 קילומטרים. כיום הוא הגבול השמור ביותר בעולם.

ותיקי צבא צפון קוריאה מריעים למנהיגם קים ג'ונג אוןצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ