בחירות בקמבודיה

הון סן בשלטון כבר 28 שנים, אבל רוצה עוד עשר

ראש הממשלה סופג ביקורת על הדיקטטורה, רדיפת מתנגדיו ושחיתות, אבל פשוטי העם ואפילו אנשי הקמר רוג' תומכים בו

אי-פי
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי
ניו יורק טיימס

ראש ממשלת קמבודיה, הון סן, היה בין המצביעים הראשונים היום (ראשון), כששלשל את פתקו זמן קצר לאחר פתיחת הקלפיות בעיירה טקמאו, דרומית לבירה פנום פן. סן, בן 60, שולט בקמבודיה כבר 28 שנים ומפלגתו CPP (מפלגת העם הקמבודית) היא פייבוריטית כבדה לזכיה בבחירות הנוכחיות, לאחר שסן הצהיר כי בכוונתו להנהיג עוד כעשור. 

אך היום בבוקר סירב ראש הממשלה לדבר עם התקשורת. יריבו סאם ריינסי, עד לא מזמן מנהיג מפלגת ההצלה הלאומית של קמבודיה (CNRP) אמר לעיתונאים בפנום פן כי "אני שמח שההמונים הגיעו להצביע". ריינסי, אגב, אינו יכול להצביע: הוא לא השלים את הליך ההרשמה בזמן, כיוון שהיה מחוץ לקמבודיה בגלות מרצון עד ה-19 ביולי, כאשר קיבל חנינה נשיאותית בעקבות בקשת סן, יריבו המר והוותיק, לאפשר לו לחזור למדינה.

ריינסי, שלטענתו נרדף כבר זמן רב ממניעים פוליטיים, סבור כי מפלגת השלטון משתמשת במכניזם שמאפשר לה להנהיג ולשלוט במערכת הביטחון כדי לדחוק את יריבותיה, ובנוסף לכך לתגמל ולהפעיל לחץ על בוחרים. "אנחנו כמדינה צועדים לאחור בכל האמור לקיום בחירות הוגנות", טוען ריינסי, בן 64. 

ראש ממשלת קמבודיה הון סן מצביע הבוקרצילום: אי–פי

למרות שמפלגת השלטון איישה 90 מבין 123 המושבים בבית המחוקקים היוצא, וחרף העובדה שגם בבחירות הנוכחיות היא צפויה לנצח בגדול, הבחירות עדיין מצליחות לעורר עניין ומתח שלא זכורים מאז שהון סן עלה לשלטון ב-1985.

סן, בן למשפחת איכרים פשוטה שהיה בצעירותו חייל בקמר רוג', התנועה הקומוניסטית שהיתה אחראית למותם של כ-2 מיליון קמבודים בשנות ה-70, הצליח לשקם את המדינה כלכלית ולהפסיק את שפיכות הדמים אך יריבו טוענים כי הוא עושה זאת באמצעות הפעלת שלטון דיקטטורי מושחת. לכן צעירים רבים בבירה פנום פן החלו לפעול נגד סן ומפלגתו ובחודשים האחרונים מפלגות האופוזיציה זוכות לייצוג ברחובות שאינו פחות מפלגת השלטון, שעדיין שולטת ללא מיצרים באזורי הספר.

אפילו אנשי הקמר רוג' לשעבר, שעד שנות ה-90 נאבקו בחוזקה בהון סן, שרדף את הארגון במשך שנים, נחשבים כיום לתומכי המנהיג, כיוון שהוא "קידם את התשתיות, החינוך, השלום והכלכלה במדינה", לדבריהם. נם אן, צלם של הקמר רוג' שנהג לצלם אסירים רגעים לפני שהוצאו להורג, אמר לניו יורק טיימס כי "זה כמו ספורט. אנשים אוהבים להצטרף לקבוצות מנצחות".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ