קמבודיה תקים ועדה לבדיקת תוצאות הבחירות הכלליות

בניסיון למנוע את הימשכות המשבר הפוליטי, החליטו מפלגת השלטון ומפלגת האופוזיציה המרכזית על הקמת ועדה לבדיקת הטענות לזיופים נרחבים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

מפלגת השלטון ומפלגת האופוזיציה המרכזית בקמבודיה הגיעו היום (שבת) לסיכום עקרוני על הקמת ועדת חקירה לאומית לבדיקת תוצאות הבחירות הכלליות שנערכו במדינה בשבוע שעבר. זאת, בניסיון לשים קץ למשבר הפוליטי שפרץ בעקבות הטענות לזיופים ושיבושים בהליך ההצבעה וספירת הקולות.

מפלגת השלטון הקמבודית (NEC) טוענת כי זכתה, לפי תוצאות הבחירות, ב-68 מושבים בפרלמנט לעומת 55 מושבים ל"מפלגת ההצלה הלאומית" (CNRP), רוב דחוק בהרבה משהיה לה בפרלמנט הקודם. האופוזיציה טוענת כי התוצאות זויפו כי היא המנצחת בבחירות עם 63 מתוך 123 המושבים באסיפה הלאומית.

ראש הממשלה, הון סן, השולט בקמבודיה מזה 28 שנה, אמר כי הוא מאמין שהתוצאות הסופיות יפורסמו באמצע החודש ויעניקו לו קדנציה נוספת בת חמש שנים. הון שולט בממסד הביטחוני והמשפטי בקמבודיה ולכן הסיכוי שיפסיד את שלטונו - קלוש. ביום שישי הודיע הון כי פתח בהתייעצויות על מנת לאפשר לפרלמנט לאשר את הקמת הממשלה החדשה בקמבודיה ללא האופוזיציה. לדבריו, סירוב האופוזיציה להשתתף בפרלמנט החדש עלול לגרום להעברת מושביהם בפרלמנט למפלגת השלטון.

ראש ממשלת קמבודיה הון סן מצביע, בשבוע שעברצילום: אי–פי

"לא יווצר מבוי סתום בפרלמנט ובהרכבת הממשלה החדשה. אני אהיה ראש הממשלה הבא", אמר הון בפגישה עם חוואים במחוז קנדאל הסמוך לבירה פנום פן. פרשנים סבורים כי ועדת החקירה לא תשנה את תוצאות הבחירות, אך היא עשויה להוביל את שתי המפלגות להסכם שימנע מקמבודיה לגלוש למשבר פוליטי מתמשך.

האופוזיציה הקמבודית טוענית כי יותר ממיליון בני אדם לא יכלו להשתתף בהצבעה מכיוון ששמותיהם לא נכללו ברישומי ועדת הבחירות. בנוסף, טוענת האופוזיציה כי אזרחים שאינם רשומים מכיוון שאינם רשאים להצביע - השתתפו בבחירות. האופוזיציה קראה להקמת ועדת חקירה עצמאית, שתורכב מאנשי ציבור וארגונים אזרחיים זרים, אולם בסופו של דבר התפשרה בעניין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ