צפון קוריאה תפתח את אזור התעשייה המשותף עם הדרום

ההודעה מעידה על התחממות ביחסים בין שתי המדינות, שהגיעו לשפל בחורף בעקבות ניסוי גרעיני שלישי של פיונגיאנג, שגרר סנקציות חדשת של האו"ם

גארי מולאני, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גארי מולאני, ניו יורק טיימס

צפון קוריאה הודיעה היום (רביעי) כי היא תפתח מחדש את אזור התעשייה קאסונג, הסמל לשיתוף הפעולה עם הדרום שנסגר לפני ארבעה חודשים על רקע שיא במתיחות בין שתי המדינות. פיונגיאנג הציעה גם לפתוח בשיחות עם סיאול בשבוע הבא על עתיד המתחם, בו 53 אלף צפון קוריאנים מועסקים בידי חברות דרום קוריאניות. הצפון הבטיח גם לדאוג לשלומם של המנהלים הדרום קוראנים שמנהלים את המתחם.

ההודעה, שהתפרסמה בסוכנות הידיעות הממלכתית KCNA בצפון קוריאה, מסמנת על התחממות ביחסים בין שתי המדינות, שהגיעו לשפל בחורף לאחר ניסוי גרעיני צפון קוריאני שלישי שהביא להטלת סנקציות חדשות של האו"ם על פיונגיאנג. מאז הניסוי מפעילה סין, התומכת העיקרית של פיונגיאנג, לחץ על ההנהגה הצפון קוריאנית לשוב לשולחן המשא ומתן בנושא הגרעין. בנוסף למחיר הכבד שגובות הסנקציות של האו"ם, הצפון זקוק גם למטבע הזר שמרוויחים עשרות אלפי הצפון קוריאנים העובדים במתחם קאסונג. משרד האיחוד בין הקוריאות בסיאול הסכים לבקשת הצפון לשיחות, כך מדווחת סוכנות אי-פי.

אזור התעשייה, בו מייצרים מוצרי צריכה בשימוש הון וטכנולוגיה מהדרום, סגור מאז 8 באפריל. שתי המדינות ניהלו שיחות בחודש שעבר על פתיחתו מחדש. נושא מחלוקת עיקרי היה הדרישה של הדרום מהצפון לכסות את עלות הנזקים שנגרמו בגלל הסגירה הפתאומית של המתחם. הצפון מאשים את הדרום בכך, בטענה שההתנהגות הלעומתית של סיאול היא שמנעה את פתיחתו מחדש. המתחם, שנפתח לראשונה ב2004, ייצר סחורות בשווי 470 מיליון דולר בשנה שעברה.

הכביש הסגור לאזור התעשייה קאסונגצילום: אי–פי

ההודעה של צפון קוריאה על הפתיחה המחודשת התפרסמה זמן קצר לאחר שהדרום הודיע כי הוא אישר לשלם 251 מיליון דולר לחברות דרום קוריאניות שפעילותם נפגעה בגלל הסגירה של קאסונג. התשלום עשלוי לעזור לפוגג חששות של עסקים דרום קוריאניים החוששים מהתפקוד ארוך הטווח של המתחם, בהתחשב בהתנהגות הפרובוקטיבית והלא צפויה של הצפון תחת הנהגת קים ג'ונג און, שממשלתו איימה בנקודת השיא של המתיחות לתקוף את ארה"ב בנשק גרעיני. אולם בחודשים האחרונים אימץ הצפון נימה יותר פייסנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ