דרום וצפון קוריאה יפתחו מחדש את אזור התעשייה המשותף

ארבעה חודשים לאחר שפיונגיאנג סגרה את מתחם קאסונג בשל המתיחות בין המדינות, הסכימו הקוריאות לחדש את העבודה ולמנוע את סגירתו בעתיד

רויטרס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס, ניו יורק טיימס

צפון ודרום קוריאה הודיעו היום (רביעי) כי הגיעו להסכם על חידוש הפעילות באזור התעשייה המשותף, לאחר סדרה של שיחות על עתידו של הסמל האחרון לשיתוף פעולה בין המדינות. מתחם קאסונג נסגר לפני ארבעה חודשים כשפיונגיאנג משכה ממנו את 53 אלף עובדיה, על רקע מתיחות שיא בין המדינות. בהצהרה משותפת נמסר כי הצדדים הסכימו לעבוד ביחד על מנת להפעיל מחדש את האזור הנמצא כמה קילומטרים אל תוך הגבול בצפון קוריאה, ולמנוע את סגירתו בעתיד.

השר לענייני איחוד של דרום קוריאה אמר כי ההסכם כולל חמש נקודות, ובסוכנות הידיעות הדרום קוריאנית יונהפ נמסר כי ככל הנראה המדינות הסכימו שלא להשהות שוב את הפעילות במתחם. ועדה משותפת תוקם כדי לדון בפיצויים על ההפסדים שנגרמו בשל הפסקת העבודה, והצפון הבטיח גם לדאוג לשלומם של המנהלים הדרום קוריאנים שמנהלים את המתחם. נשיאת דרום קוריאה, פארק גן-הייאה, בירכה על ההחלטה ואמרה כי היא מקווה ש"השיחות היום יביאו להתחלה חדשה ביחסים בין דרום וצפון קוריאה".

ההודעה מסמנת על התחממות ביחסים בין שתי המדינות, שהגיעו לשפל בחורף לאחר ניסוי גרעיני צפון קוריאני שלישי שהביא להטלת סנקציות חדשות של האו"ם על פיונגיאנג. מאז הניסוי מפעילה סין, התומכת העיקרית של פיונגיאנג, לחץ על ההנהגה הצפון קוריאנית לשוב לשולחן המשא ומתן בנושא הגרעין. בנוסף למחיר הכבד שגובות הסנקציות של האו"ם, הצפון זקוק גם למטבע הזר שמרוויחים עשרות אלפי הצפון קוריאנים העובדים במתחם קאסונג.

הכביש הסגור לאזור התעשייה קאסונגצילום: אי–פי

אזור התעשייה, בו מייצרים מוצרי צריכה בשימוש הון וטכנולוגיה מהדרום, סגור מאז 8 באפריל. שתי המדינות ניהלו שיחות בחודש שעבר על פתיחתו מחדש. נושא מחלוקת עיקרי היה הדרישה של הדרום מהצפון לכסות את עלות הנזקים שנגרמו בגלל הסגירה הפתאומית של המתחם. הצפון מאשים את הדרום בכך, בטענה שההתנהגות הלעומתית של סיאול היא שמנעה את פתיחתו מחדש. המתחם, שנפתח לראשונה ב2004, ייצר סחורות בשווי 470 מיליון דולר בשנה שעברה.

ההודעה של צפון קוריאה על הפתיחה המחודשת התפרסמה זמן קצר לאחר שהדרום הודיע כי הוא אישר לשלם 251 מיליון דולר לחברות דרום קוריאניות שפעילותם נפגעה בגלל הסגירה של קאסונג. התשלום עשלוי לעזור לפוגג חששות של עסקים דרום קוריאניים החוששים מהתפקוד ארוך הטווח של המתחם, בהתחשב בהתנהגות הפרובוקטיבית והלא צפויה של הצפון תחת הנהגת קים ג'ונג און, שממשלתו איימה בנקודת השיא של המתיחות לתקוף את ארה"ב בנשק גרעיני. אולם בחודשים האחרונים אימץ הצפון נימה יותר פייסנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ