רויטרס

סין תתחיל בנובמבר בביטול הדרגתי של השתלות איברים של אסירים שהוצאו להורג, ותפעל להרחבת תרומות האיברים, כך אמר היום (חמישי) בכיר במשרד הבריאות בסין. סין היא המדינה היחידה בעולם שעדיין מתקיים בה סחר שיטתי באיברים שמקורם בנידונים למוות, מה שמוביל לביקורות בינלאומיות נרחבות.

ארגוני זכויות אדם אומרים כי איברים רבים נלקחים מאסירים ללא הסכמתם או ידיעת המשפחה, וארגון פאלון גונג טוען כי אנשיו המוחזקים במחנות עבודה נרצחים כדי לסחור באיבריהם, אך ממשלת סין מכחישה את כל הטענות הללו. רבים במדינה רואים בכך דרך בה פושעים יכולים לכפר על מעשיהם, אולם לאחרונה גורמים רשמיים בסין דיברו בגלוי נגד קצירת האיברים בבתי הכלא, ואמרו כי הדבר "מכתים את הדימוי של סין".

משרד הבריאות יחל באכיפת השימוש באיברים מתורמים באמצעות תוכנית לאומית שישיק בנובמבר, כך אמר סגן שר הבריאות לשעבר הואנג ג'יאפו, שעדיין עומד בראש המשרד להשתלות איברים. "אני בטוח שלא יקח זמן רב עד שכל בתי החולים המוסמכים לערוך השתלות יפסיקו להשתמש באיברים של אסירים", הוסיף.

לדבריו, קבוצה ראשונה מבין 165 בתי החולים המוסמכים לערוך השתלות יתחייבו להפסיק את קציר האיברים בנובמבר, אולם הוא לא ציין בכמה בתי חולים מדובר. ועדה לנושא השתלת האיברים תבטיח כי "ההשתלות יעמדו בסטנדרטים האתיים של העולם", אמר הואנג, שהבהיר כי משמעות הדבר היא ששימוש באיברי אסירים בבתי החולים המורשים יסתיים. הוא הוסיף כי לוח הזמנים למימוש מלא של התוכנית אינו ידוע.

אסירים בבית סוהר בקונמינג במחוז יונאן בסיןצילום: רויטרס

סין השיקה פיילוט להשתלות איברים של מתנדבים ב-25 מחוזות, במטרה לכונן תוכנית לאומית עד לסוף 2013. בסוף 2012, 64% מהאיברים שהושתלו בסין באו מנידונים למוות, ובשנה זו צנח המספר ל-54%, כך אמר יואנג. עד כה, מעל ל-1,000 בני אדם תרמו איברים באמצעות המערכת החדשה, ולפחות 3,000 בני אדם קיבלו תרומות. במקביל, תרומת איברים בהסכמה עלתה ב-63 מקרים בכל שנת 2010, לממוצע של 130 בחודש בשנה הנוכחית.

אולם, לא כל תורמי האיברים עוברים בתוכנית הממשלתית החדשה, מה שמותיר מקום להתערבות חיצונית, אחד האתגרים הגדולים איתם מתמודדת הרפורמה. הדרישה לאיברים בסין עדיין גבוהה בהרבה מההיצע, בין השאר בשל האמונה המסורתית שיש לקבור או לשרוף גופות ללא פגע. לפי הערכות 300 אלף חולים נמצאים בכל שנה ברשימת ההמתנה להשתלות איברים, ורק אחד מ-30 עובר את ההשתלה.

המחסור הוביל לסחר לא חוקי באיברים, ובשנת 2007 הממשלה הוציאה מחוץ לחוק השתלות איברים מחולים חיים, למעט במקרים של בני זוג וקרובי משפחה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ