כמחצית מאזור הצפון מכורה

מגפת קריסטל מת' בצפון קוריאה

מחקר חדש קובע כי באזורים בצפון המדינה 40% עד 50% מהתושבים מכורים למתאמפטמין, שיוצר בתחילה על ידי הממשלה למטרות ייצוא

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
הארץ

באזורים מסוימים בצפון קוריאה ישנה מגפה של שימוש בקריסטל מת' - כך עולה מדו"ח חדש שפורסם במגזין North Korea Review שחושף את היקף השימוש בסם במדינה שמעט ידוע על חיי אזרחיה. המחקר מפרט כיצד הסם, שהצפון קוריאנים מכנים "בינגדו" או "אייס", החליף את האופיום כסם הנפוץ במדינה, והשימוש בו שכיח בעיקר באזורים הצפוניים, כך מדווח הוול סטריט ג'ורנל. המחקר מסביר עוד כיצד בשנים האחרונות עבר ייצור המתאמפטמין ממפעלים שברשות המדינה למעבדות מחתרתיות ו"מטבחים פרטיים".

לפי הדיווח, זו אינה הפעם הראשונה בה סם שיועד במקור לייצוא לסין ולמדינות נוספות מציף את השוק הביתי בצפון קוריאה. בשנות התשעים ובעשור שלאחר מכן, אופיום היה הסם הנפוץ גם עבור הממשלה שפעלה לייצא אותו, וגם עבור ההמונים. אולם באמצע שנות האלפיים, שדות הפרג בצפון קוריאה החלו להיעלם ובמקומם הפך המת' לנפוץ יותר ויותר.

כפי שקורה בדרך כלל, פיונגיאנג שומרת על חשאיות בכל הנוגע למתרחש במדינה ולא העבירה נתונים על צריכת הסם הלא חוקי. המחקר שפורסם כעת הוא הניסיון הראשון להעריך עד כמה נפוץ השימוש בקריסטל מת', והנתונים בו על צריכת הסם באזורים בצפון המדינה מדאיגים ביותר. "כמעט כל אדם מבוגר באזור הזה של צפון קוריאה השתמש בסם, ולא רק פעם אחת", אומרת פרופ' קים סאוק-היאנג מדרום קוריאה, אחת ממחברי המחקר. היא העריכה כי לפחות 40% עד 50% מתושבי האזור מכורים לסם באופן רציני.

קים אומרת כי המשבר כה עמוק, שעריקים רבים שראיינה כלל לא חושבים שהסם ממכר. "הם אומרים שאתה יכול להפסיק מתי שתרצה. כל מה שאתה צריך לעשות זה לישון כל היום, במשך שלושה או ארבעה ימים", אמרה. תסמיני הגמילה ממתאמפטמין כוללים תשישות קיצונית, חרדה ודיכאון. לפי כמה עריקים מצפון קוריאה, מכורים משתמשים בסמים אחרים שמסייעים להם להתמודד עם הגמילה. "אנשים שמכורים לסם לא יכולים לישון, כך שהם קונים גלולות בשוק השחור כדי לאזן את השפעת הסם", אומר קים יונג-איל, שעומד בראש המכון לפליטים שבסיאול.

בוול סטריט ג'ורנל דווח עוד כי חלק מהמכורים לא יכולים להיגמל מהסם גם לאחר שהצליחו לעבור את המסע המסוכן אל דרום קוריאה. הפסיכיאטר ג'און ג'ין-יאנג מהמשרד לענייני איחוד כתב מחקר לפיו השימוש לרעה בתרופות מרשם, בהן גלולות שינה, גדל בקרב קהילת העריקים הצפון קוריאנים בדרום, שמונה יותר מ-25 אלף בני אדם. לדברי פרופ' קים, הממשלה בסיאול מנסה להתמודד עם הנושא בשקט. "הם צריכים להכיר בגלוי עד כמה חמור השימוש בסמים ולנסות למצוא פתרון באופן גלוי", אמרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ