הודו נלחמת ברעב: תעביר מזון ל‑800 מיליון בני אדם

בעוד הצמיחה הכלכלית מאטה והרופי צונח לשפל חסר תקדים, הפרלמנט ההודי יאמץ החודש תוכנית שאפתנית ויקרה שתכפיל את חלוקת המזון לעניים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

התוכנית לסבסוד דגנים בהודו היא נדבך יסוד בדמוקרטיה הגדולה בעולם זה עשרות שנים, ובצורתה הנוכחית היא מסייעת ליותר מ–400 מיליון כפריים ותושבי שכונות עוני בערים להתקיים. היא כוללת אספקת דגנים ומצרכי יסוד אחרים. כעת מתכוונים שלטונות הודו להנהיג שינוי נרחב, שיכפיל את היקף התוכנית ויעגן בחוק את זכותם של שני שלישים מהאוכלוסייה לקבל מזון - כך דיווח העיתון “וושינגטון פוסט”.

אם הפרלמנט יאשר את החוק החודש, כצפוי, הודו תתחייב לאחת מהתוכניות הגדולות והיקרות בעולם, בתקופה שבה היא סובלת מהאטה בקצב הצמיחה הכלכלית ומהתגברות הביקוש למזון. ביראג’ פטנאיק, יועץ בכיר לנציב לענייני מזון, אמר כי החוק מציין אירוע בעל “פוטנציאל טרנספורמיטיבי” להודו, שעד לאחרונה נהנתה מצמיחה מרשימה, ולמרות זאת מיליונים מאזרחיה מורעבים. “אף מעצמה עולה אינה יכולה לטעון שהיא כזו אם 46% מילדיה סובלים מתת־תזונה”, אמר פטנאיק.

לרבים ברור שאין די בשיטה הנוכחית, שבה מוצרים מסובסדים נמכרים בחנויות פרטיות מוגדרות “במחירים הוגנים”. ההודים קיבלו תזכורת מצמררת לבעייתיות בחודש שעבר עם מותם של 23 ילדים שאכלו ארוחה שקיבלו בחינם, שהיתה מזוהמת בחומרי הדברה.

מתנגדי התוכנית מפקפקים בתבונה שבהרחבתה, בשל השחיתות והבזבוז. כ‑40% מהמזון לא מגיע למי שהוא מיועד אליו, טוען פרופסור ביחידה לתכנון בלשכה הממשלתית לסטטיסטיקה בניו דלהי: “השיטה מלאה חורים. היא מושחתת ויקרה משיטה פרטית”.

ארוחת צהריים בבית ספר ציבורי בג’אמו. 46% מהילדים בהודו סובלים מתת־תזונהצילום: אי–פי

כמויות גדולות של דגנים נרקבות עקב אחסון לקוי, חולדות אוכלות אותן או שהן נעלמות בשוק השחור. בשנה שעברה נעלמו דגנים במדינת המחוז מאדהיה פראדש והגיעו לסוחרים בלתי חוקיים, מה שגרם להתפשטות רעב באזור.

לפי החוק, תספק הממשלה את החבילה הבאה: חמישה ק”ג חיטה, אורז או דגן גולמי אחר לאדם בחודש. נשים הרות ואמהות מיניקות יקבלו ארוחה חינם כל יום וקצבה בשווי 100 דולר, ותעוגן זכותם של תלמידים לארוחה מדי יום.

סקשי בלאני, מומחה מארגון ללא מטרות רווח העוקב אחר מדיניות הפרלמנט ההודי, הוסיף שכ–120 מיליון ילדים כבר מקבלים ארוחה חינם בבתי הספר הציבוריים, אך החוק יחייב לספק אותן להם בהתאם לתקני בטיחות. החוק אינו מתייחס לגורמים אחרים המחמירים את משבר התזונה, כמו חוסר היגיינה, מחסור במי שתייה או היעדר גישה לטיפול רפואי הולם.

את התוכנית מקדמת מפלגת הקונגרס, שתמיד התבססה על תמיכת העניים. האופוזיציה מבקרת את השקת התוכנית היקרה, הכרוכה בתוספת מיליארדי דולרים, בתקופה שבה צנח המטבע הלאומי לשפל חסר תקדים.

הממשלות של מדינות המחוז אחראיות על החלוקה, ולכן יעילות המערכות לא אחידה. הודו בתחילת פיתוחה של שיטה ישירה שבה יועבר כסף לידי הנזקקים, בניסיון למנוע חלק מהשחיתות וההונאות.

ג’ין דרז, כלכלן התומך בחוק החדש, בדק את החלוקה במדינת המחוז צ’האטיסגאר. הוא הגיע למסקנה שלרוב היא מתנהלת היטב, משום שארגונים קהילתיים מפקחים עליה. למשל, הם עוקבים במסרונים אחר משלוחי הדגנים לאורך שרשרת האספקה. “ראינו את זה עובד במדינות רבות”, הוא אומר, “כעת נבחן איך זה עובד במקומות נוספים”.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ