הסתיים משפטו של בו שילאי: טוען שאשתו בגדה בו עם סגנו

הבכיר במפלגה הקומוניסטית לשעבר בסין, שמואשם בשחיתות, הכחיש את ההאשמות נגדו. התובע דרש מבית המשפט להחמיר בעונשו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

משפטו של בו שילאי, הבכיר הסיני לשעבר, הסתיים היום (שני), אולם פסק הדין יינתן בשלב מאוחר יותר, כך הודיעה סוכנות הידיעות הממלכתית הסינית. בו, לשעבר ראש המפלגה הקומוניסטית בעיר הענק צ’ונגצ’ינג, טען במשפט כי אשתו ניהלה רומן עם סגנו לשעבר במפלגה. משפטו של בו, המואשם בשחיתות, בקבלת שוחד ובניצול לרעה של סמכויותיו, החל ביום חמישי ונמשך כל סוף השבוע. ביום החמישי של המשפט דרשה התביעה להחמיר בעונשו, בטענה שהצליחה להוכיח מעל לכל ספק את ההאשמות.

בו היה כוכב עולה בחוגי ההנהגה הסינית עד לשנה שעברה, כשהסתבך לאחר שאשתו הורשעה ברצח איש העסקים הבריטי ניל הייווד, שהיה ידיד המשפחה. בנאום הסיכום של המשפט אמר התובע הכללי כי בו לא הראה כל חרטה כשהודה בפשעים המיוחסים לו. “בימים האחרונים לפני המשפט, הנאשם בו שילאי לא רק הכחיש בתוקף את הראיות המוצקות ואת העובדות שהוכיחו את פשעיו, הוא גם התכחש לעדות שנתן טרום המשפט”, נאמר ברשומות בית המשפט, שבהן לא צוין מי מבין ארבעת התובעים אמר את הדברים. “אנחנו מנצלים הזדמנות זו כדי להזכיר לבו שילאי: העובדות על הפשעים הן אובייקטיביות ואי אפשר להסיט אותן מפה לשם בהתאם לגחמותיך”.

בו בחר בטקטיקת הגנה בלתי צפויה במשפטו: הוא טען שאשתו גו קאילאי “מטורפת”, ושעדותה נגדו רצופה ב”דברים שאמרהאשה מטורפת”. הוא שב וטען שאינו אשם באף אחד מסעיפי האישום, על אף שהודה כי קיבל כמה החלטות גרועות ובייש את ארצו בצורה שבה התייחס אל מפקד המשטרה הקודם שלו, וונג ליג’ון, שהיה הראשון שאמר לו כי גו רצחה כנראה את הייווד.

בו שילאי בבית המשפט, היום צילום: רויטרס

וונג נמלט בפברואר אשתקד לקונסוליה האמריקאית בעיר הסמוכה צ’נגדו, אחרי שהציג בפני בו ראיות שגו היתה מעורבת ברצח. גם הוא נאסר באשמה שחיפה על הפשע.

במשפט נשמעו הרבה האשמות מפולפלות נגד בו, ותמלולן הועלה למיקרובלוג הרשמי של בית המשפט, על אף שמן הסתם הן צונזרו במידה ניכרת. התביעה טוענת שבו קיבל שוחד בסכום של יותר מ–20 מיליון יואן (כ–12 מיליון ש”ח) משני אנשי עסקים, יותר מעוד כ־5 מיליון יואן (כ–3 מיליון ש”ח) מפרויקט בנייה ממשלתי, וניצל לרעה את סמכויותיו בניסיון להעלים את פשעיה של גו.

במשפט הוצגו גם פרטים על וילה בריביירה הצרפתית, שנקנתה בעבור משפחת בו על ידי איש העסקים שו מינג, שגם שילם על נסיעותיו לחו”ל של בו גואגואה, בנם של בו וגו.
בו טען שהודה בקבלת שוחד בפני החוקרים נגד שחיתות מטעם המפלגה הסינית, מכיוון שהיה נתון ל”לחץ פסיכולוגי רב”. הוא גם אמר שהופלל על ידי איש העסקים טאנג שיאאולין, המואשם שנתן לו שוחד, וכינה אותו “כלב מטורף”.

לדברי התביעה, היעדר החרטה של בו יילקח בחשבון נגדו. “חומרת פשעיו של הנאשם והעובדה שהוא מסרב להודות באשמה, אינם מאפשרים להתייחס אליו בסלחנות, ולכן, עליו להיענש בחומרה בהתאם לחוק”.

על אף הגנתו האמיצה, הוא כבר הורשע למעשה בתקשורת הממלכתית, שמדברת בשם המפלגה והוא צפוי לקבל פסק דין קשה. תיאורטית, בית המשפט יכול לדון אותו למוות, למרות שמשקיפים רבים אומרים כי סביר להניח שזה לא יקרה משום שהמפלגה לא תרצה להפוך אותו לקדוש מעונה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ